خريد بک لينک
خريد سکه ساکر
home theater in Los Angeles
فلنج
Barabas Ropa de hombre
cero
تاريخ : 9 شهريور 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : moh3en | بازدید : <-PostHit->
طراحی نرم افزار پخش بار به روش نیوتن رافسون به زبان Builder C++

طراحی نرم افزار پخش بار به روش نیوتن رافسون به زبان Builder C

دانلود طراحی نرم افزار پخش بار به روش نیوتن رافسون به زبان Builder   C++

طراحی نرم افزار پخش بار به روش نیوتن رافسون به زبان Builder   C
حل معادلات جبری غیر خطی به روش نیوتنرافسون
معادلات حل پخش بار به روش نیوتنرافسون
مروری بر دستورات برنامه نویسی C
دسته بندیکامپیوتر و IT
فرمت فایلdoc
حجم فایل257 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل129

طراحی نرم افزار پخش بار به روش نیوتن رافسون به زبان Builder   C++

مقدمه :

بی شک صنعت برق مهمترین و حساسترین صنایع در هر کشور محسوب می‌شود. بطوریکه عملکرد نادرست تولید کننده‌ها و سیستم‌های قدرت موجب فلج شدن ساختار صنعتی ، اقتصادی ، اجتماعی و حتی سپاسی در آن جامعه خواهد شد. از زمانیکه برق کشف و تجهیزات برقی اختراع شدند. تکنولوژی با سرعت تساعدی در جهت پیشرفت شتاب گرفت. بطوریکه می‌توان گفت در حدود دویست سال اخیر نود درصد از پیشرفت جامع بشری به وقوع پیوست. و شاید روزی یا هفته‌ای نباشد که دانشمندان سراسر جهان مطلب جدیدی در یکی از گراشیهای علم برق کشف و عنوان نکنند. و انسان قرن بیست و یکم بخش قابل توجه‌ای از آسایش رفاه خود را مدیون حرکت الکترونها می‌باشد. و دانشمندان در این عرصه انسانهای سختکوش بودند که همه تلاش خود را برای افراد راحت طلب بکار بستند.

در آغاز شکل گیری شبکه‌های برقی ، مولدها ، برق را بصورت جریان مستقیم تولید می‌کردند و در مساحتهای محدود و کوچک از آنها بهره‌مند می‌شد. و این شبکه‌ها بصورت کوچک و محدود استفاده می‌شد. با افزایش تقاضا در زمینه استفاده از انرژی الکتریکی دیگر این  شبکه‌های کوچک پاسخگوی نیاز مصرف کننده‌ها نبود و می‌بایست سیستم‌های برقرسانی مساحت بیشتری را تحت پوشش خود قرار می‌دادند. از طرفی برای تولید نیز محدودیتهایی موجود بود که اجازه تولید انرژی الکتریکی را در هر نقطه دلخواه به مهندسین برق نمی‌داد. زیرا که نیروگاه‌ها می‌بایست در محلهایی احداث می‌شد که انرژی بطور طبیعی یافت می‌شد. انرژیهای طبیعی مثل : آب ، باد ، ذغال سنگ وغیره بنابراین نیروگاه‌ها را می‌بایست در جاهایی احداث می‌کردند که یا در آنجا آب و یا باد و یا ذغال سنگ و دیگر انرژیهای سوختی موجود بود. بدین ترتیب نظریه انتقال انرژی الکتریکی از محل تولید انرژی تا محل مصرف پیش آمد. این انتقال نیز توسط برق جریان مستقیم امکان‌پذیر نبود. زیرا ولتاژ در طول خط انتقال افت می کرد و در محل مصرف دیگر عملاً ولتاژی باقی نمی‌ماند. بنابراین مهندسین صنعت برق تصمیم گرفتند که انرژی الکتریکی را بطور AC تولید کنند تا قابلیت انتقال داشته باشد. و این عمل را نیز توسط ترانسفورماتورها انجام دادند. ترانسفورماتورها می‌توانستند ولتاژ را تا اندازه قابل ملاحظه‌ای بالا برده و امکان انتقال را فراهم آورند. مزیت دیگری که ترانسفورماتورها به سیستم‌های قدرت بخشیدند. این بود که با بالا بردن سطح ولتاژ ، به همان نسبت نیز جریان را پائین می آوردند ، بدین ترتیب سطح مقطع هادیهای خطوط انتقال کمتر می‌شد و بطور کلی می‌توانستیم کلیه تجهیزات را به وسیله جریان پائین سایز نماییم. و این امر نیز از دیدگاه اقتصادی بسیار قابل توجه می‌نمود.

بدین ترتیب شبکه‌های قدرت AC شکل گرفت و خطوط انتقال و پستهای متعددی نیز برای انتقال انرژی الکتریکی در نظر گرفته شد. و برای تأمین پیوسته انرژی این شبکه‌ها به یکدیگر متصل شدند و تا امروه نیز در حال گسترش و توسعه می‌باشند. هرچه سیستمهای قدر الکتریکی بزرگتر می‌شد بحث بهره‌برداری و پایداری سیستم نیز پیچیده‌تر نشان می‌داد. و در این راستا مراکز کنترل و بهره بردار از سیستم‌های قدرت می‌بایست در هر لحظه از ولتاژها و توانهای تمامی پست‌ها و توانهای جاری شده در خطوط انتقال آگاهی می‌یافتند. تا بتوانند انرژی را بطور استاندارد و سالم تا محل مصرف انتقال و سپس توزیع کنند. این امر مستلزم حل معادلاتی بود که تعداد مجهولات از تعداد معلومات بیشتر بود. حل معادلاتی که مجهولات بیشتری از معلومات آن دارد نیز فقط در فضای ریاضیاتی با محاسبات عدد امکان‌پذیر است که در تکرارهای مکرر قابل دستیابی است. در صنعت برق تعیین ولتاژها و زوایای ولتاژها و توانهای اکتیو و راکتیو در پستها و نیروگاهها را با عنوان پخش بار (load flow) مطرح می‌شود.

پخش بار در سیستمهای قدرت دارای روشهای متنوعی می‌باشد که عبارتند از : روش نیوتن 0 رافسون ، روش گوس – سایدل ، روش Decaupled load flow و روش Fast decaupled load flow که هر یک دارای مزیت‌های خاص خود می‌باشد. روش نیوتن- رافسون یک روش دقیق با تکرارهای کم می‌باشد که جوابها زود همگرا می‌شود ، اما دارای محاسبات مشکلی است. روش گوس – سایدل دقت کمتری نسبت به نیوتن رافسون دارد و تعداد و تکرارها نیز بیشتر است اما محاسبات ساده‌تری دارد. روش Decaupled load flow یک روش تقریبی در محاسبات پخش بار است و دارای سرعت بالایی می‌باشد ، و زمانی که نیاز به پیدا کردن توان اکتیو انتقالی خط مطرح است مورد استفاده می‌باشد. روش Fast decaupled load flow نیز یک روش تقریبی است که از سرعت بالایی نیست به نیوتن رافسون و گوس سایدل برخوردار می‌باشد. و از روش Decaupled load flow نیز دقیق‌تر می‌باشد. اما مورد بحث این پایان‌نامه روش نیوتن – رافسون است که در ادامه به آن می‌پردازیم.

 

فهرست                                                                             صفحه

مقدمه

فصل اول – شرحی بر پخش بار .

 1- پخش بار

2- شین مرجع یا شناور

3- شین بار

4- شین ولتاژ کنترل شده

5- شین نیروگاهی

6- شین انتقال

فصل دوم – محاسبات ریاضی نرم افزار

1- حل معادلات جبری غیر خطی به روش نیوتن-رافسون

2- روشی برای وارون کردن ماتریس ژاکوبین

فصل سوم – معادلات حل پخش بار به روش نیوتن-رافسون

1- حل پخش بار به روش نیوتن – رافسون

فصل چهارم – تعیین الگوریتم کلی برنامه

1- الگوریتم کلی برنامه

2- الگوریتم دریافت اطلاعات در ورودی

3- الگوریتم محاسبه ماتریس ژاکوبین

4- الگوریتم مربوط به وارون ژاکوبین

5- الگوریتم مربطو به محاسبه

6- الگوریتم مربوط به محاسبه ماتریس

7-الگوریتم مربوط به ضرب وارون ژاکوبین در ماتریس

8- الگوریتم مربوط به محاسبه

9- الگوریتم تست شرط

10- الگوریتم مربوط به چاپ جوابهای مسئله در خروجی

فصل پنجم – مروری بر دستورات برنامه نویسی C++

1- انواع داده

2- متغیرها

33- تعریف متغیر

4- مقدار دادن به متغیر

5- عملگرها

6- عملگرهای محاسباتی

7- عملگرهای رابطه‌ای

8- عملگرهای منطقی

9- عملگر Sizcof

10- ساختار تکرار for

11- ساختارتکرار While

12- ساختار تکرار do … While

13- ساختار تصمیم if

14- تابع Printf ( )

15- تابع Scanf ( )

16- تابع getch ( )

17- اشاره‌گرها

18- متغیرهای پویا

19- تخصیص حافظه پویا

20- برگرداندن حافظه به سیستم

21- توابع

22- تابع چگونه کار می‌کند

فصل ششم – تشریح و نحوی عملکرد برنامه

فصل هفتم – نرم افزار

دانلود طراحی نرم افزار پخش بار به روش نیوتن رافسون به زبان Builder   C++


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
,

تاريخ : 9 شهريور 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : moh3en | بازدید : <-PostHit->
مقاله بررسی یوگا، تاریخچه و كلیت

مقاله بررسی یوگا، تاریخچه و كلیت در 15 صفحه ورد قابل ویرایش

دانلود مقاله بررسی یوگا، تاریخچه و كلیت

تحقیق بررسی یوگا، تاریخچه و كلیت
پروژه بررسی یوگا، تاریخچه و كلیت
مقاله بررسی یوگا، تاریخچه و كلیت
دانلود تحقیق بررسی یوگا، تاریخچه و كلیت
دسته بندیعلوم انسانی
فرمت فایلdoc
حجم فایل12 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل15

مقاله بررسی یوگا، تاریخچه و كلیت در 15 صفحه ورد قابل ویرایش 

یوگا، تاریخچه و كلیت:

یوگا، نوعی ورزش هندی است كه فكر را متمركز و جسم و روان را سالم می كند و باعث محو نگرانیها و گرفتاری های زندگی می شود.

منظور از ریاضت كشیدن، انجام یك سری ورزش های مخصوص جسمی و روحی است كه سبب افزایش تمركز فكر می شود. زمانی كه تمركز فكر زیاد شد، هر لحظه كه انسان، فكر خد را متوجه چیزی كند، خودبخود آن عمل انجام خواهد شد. یكی از روشهایی كه موجب تمركز فكری شدیدی می شود، روش هایی است به نام «سر بزرگ»، كه اعمال و حركات به خصوصی است كه اختراع آن، هندی ها بوده اند و ما، این حركات و اعمال را تحت مبحث «یوگا» بررسی می كنیم.

«یوگ» یا «جوك» به معنی پیوستن است و اسم فاعل، یعنی كننده كار آن یوگی یا جوگی معروف هندی است.

یوگا در اصطلاح فلسفی، نام یكی از شش مكتب فلسفه هندی است كه اصول آن بر آداب ریاضت و ورزش بدنی قرار دارد، و یوگی یا جوگی در این معنا، همان مرتاض است.

اما از طرفی دیگر؛ كلمه یوگ، همان یوغ فارسی است به معنای مهار یا رام كردن حیوان سركش و به طور مجازی، به معنای رام كردن نفس حیوانی انسان، به كار می رود.

به گفته «جیمز هویت» كلمه یوگا، از زبان سانسكریت مشتق شده با ریشه هند و اروپایی و به معنی «زیر یوغ درآوردن» است و نیز می توان یوگا را یكی شدن و جفت شدن نامید. یعنی یكی شدن روح یك فرد با روح عالم وجود، یعنی «خدا».

پایه گذار مكتب یوگا، و دانشمندی به نام Patannmjali بوده كه حدود دو قرن قبل از میلاد، می زیسته است.

به گفته دكتر تارا چند، سفیر كبیر سابق هند، در كتاب «اوپانیشاد» (سر اكبر): «زندگانی نفس همواره مشوش و بیقرار است و مقرون عدم رضایت. زیرا به رنج های پنج گانه زیر گرفتار است؛

1- بشر در جهل و اشتباه است.       2- به لذایذ علاقمند است.      3- از چیزهای نامطبوع متنفر است.            4- عاشق زنده ماندن است.        5- از مرگ می ترسد.

و فقط به وسیله ریاضتهای تعیین شده در مكتب یوگا می توان به عوامل بالا چیره شد و به حالتی رسید كه دیگر بشر بر جهل و اشتباه پیروز گردد و در این حال، علاقه ای به لذات مادی ندارد و تمایلاتش از بین می رود. از مرگ نمی هراسد و اراده ای بسیار قوی پیدا می كند.»

به عقیده پاتانجالی (Patanjali)، برای به دست آوردن سلامتی روحی و جسمی كامل یا «نیروی بزرگ طبیعت» تمرینات و ورزش های زیر باید انجام شود:

1- ریاضت كشیدن و روزه گرفتن  2- حالات بدنی   اعضای بدن را به سختی نگه داشتن

3- كنترل و حبس نفس  4- كناره گیری از شهوات و تمایلات  5- تمركز افكار و غلبه بر دماغ  6- از كار انداختن حواس ظاهر و باطن  7- توجه ثابت به یك چیز خاص   8- تعمق و عرفان، یا محو شدن در «او».

علاوه بر آن، شخص یوگی، علاوه بر انجام تمرینات فوق، بایستی صفات اخلاقی زیر را در خود، پرورش دهد:

1- ظلم و ستم نكند  2- صدیق و راستگو باشد   3- دزدی نكند    4- پاكدامن و عفیف باشد  5- از كسی چیزی قبول نكند.

یوگا و عصر امروز، كنترل اراده:

از میان 8 دستورالعمل ذكر شده در بخش پیش، آن چه امروزه متداول است، تنها دو تمرین 1) تمرینات تنفسی 2) حالات بدنی خاص می باشد. این دو نوع تمرین، تحت عنوان یوگا امروزه در آمریكا و اروپا و بسیاری از نقاط دیگر جهان رایج بوده و نتایج بسیار خوبی در معالجات روانی و آرامش فكری دارد.

پیشرفتهای علم و تكنولوژی، انسان را به شدت حساس و البته خلاق ساخته است و سمت چپ مغز به طور قابل ملاحظه ای توسعه یافته است. همراه شدن با چنین رشدی، انسان را بیش از پیش از تنش و استرس مواجه ساخته است و چیزی كه یوگا در این عصر پرتنش عرضه می كند این است:

«تربیت احساس و عاطفه و به كارگیری نیروی اراده (رشد بخش راست مغز به طور كلی و …)»‌

یوگا، پیش از آن كه صرفاً فیزیكی باشد، علمی مربوط به آینده است. یوگا در واقع، فرآیندی است برای ارتقای انسان، از سطح غرایز حیوانی به نیروی تشخیص. در واقع راهی برای چگونگی آشكار ساختن توانایی های بالقوه درونی مان، یوگا، اراده و احساسات ما را نیز به كار می اندازد. و نیروی تجزیه و تحلیل و بصیرت ما را گسترش می دهد.

به گفته دكتر روگر آلمانی: «منظور از ورزش های یوگا، تقویت نیروی معنوی است. یك نفریوگی با تمرین و ممارست، قدرت تمركز فكر و تحلیل خود را زیاد می كند، تا جایی كه به كمك تمركز فكر می تواند به یك مرحله از هیپنوتیزم به وسیله خود برسد و در این موقع است كه عجیب ترین نتایج یوگا، ظاهر می شود.

یعنی فرد می تواند از اعمال غیرارادی اعضای مختلف بدن، اعمالی ارادی بسازد. یعنی یوگی می تواند در اثر قدرت تمركز فكر، به دلخواه، ضربان قلب خود را زیاد یا كم كند و یا در مقدار ترشحات معده تغییراتی دهد.»

یوگا، باعث آرامش قلب و افزایش مقاومت پوست می شود ولی در یوگا، انجام حركات و نرمش های خاص كه انجام آنها ساعتها طول می كشد و به منظور رسیدن به مرحله تمركز قوای فكری و اندیشیدن است. در یك تحقیق روی بیمارانی كه از یوگا برای درمان بیماری های خود سود می برند، توسط دكتر هربرت بنسون و دكتر كبیت، نتایج زیر دیده شد:

پرانا چیست؟

هزاران سال پیش مردان اندیشمند مشرق زمین، دانستند كه هر نیرو و هر انرژی در جهان دارای یك علت و یك هسته درونی است. در واقع یك شكل اولیه و ابتدایی برای همه عالم و همه انرژی ها و حركت ها وجود دارد، كه این نیروی بالقوه در حالت اصلی و اولیه اش «پرانا» نام دارد و برخی اظهار كرده اند كه پرانا همان «كلمه» در انجیل یوحنا است كه آمده:

«در ابتدا كلمه بود و كلمه نزد خدا بود. همان در ابتدا نزد خدا بود و همه چیز بوسیله او ساخته شد و بی او چیزی از موجودات وجود نیافت. در او حیات بود و حیات نور انسان بود.» البته این صرفاً یك نظر است كه جای بحث دارد. هوا پر از پرانای آزاد است. تن انسان از طریق نفس كشیدن می تواند به راحتی پرانا را از هوای آزاد، به درون خود جذب كند. به هنگام دم زدن به طور طبیعی، مقدار مناسبی پرانا را وارد تن خویش می كنیم ولی با تنفس عمیق مقدار پرانایی كه دریافت می كنیم افزایش می یابد و از راه تنفس كنترل شده یوگایی می توانیم مقدار قابل ملاحظه ای پرانا در مغز و مراكز عصبی خود ذخیره كنیم تا در موارد ضروری مورد استفاده قرار گیرد.

ما، آن هنگام می توانیم از این پرانا استفاده كامل را بنماییم كه قادر باشیم این پرانا را با كمك نیروی اندیشه خود به اختیار گیریم و هدایت كنیم.

نتیجه تنفس، حركت شش های ماست. اگر می خواهیم مقدار بیش‌تری پرانا به دست آوریم و راه ذخیره پرانا را در مراكز عصبی خویش، آگاهانه بیاموزیم، نخستین وظیفه ما این است كه حركات شش های خود، یعنی تنفس خویش را كنترل كنیم. یعنی به جای تنفس سطحی و ناخودآگاهانه، بیاموزیم كه هر نفسی كه می كشیم، خودآگاهانه باشد و همراه با تمركز فكری، تا پرانایی كه جذب می شود، به سوی مراكز عصبی كه جایگاه ذخیره آن است، برود و در آنجا، انباشته شود. تمرین خودآگاه كنترل پرانا از راه تمركز و تنفس منظم «پرانایاما» نام دارد (Pranayama). پرانایاما، مهم ترین پایه سیستم هاتایوگاست.

دانلود مقاله بررسی یوگا، تاریخچه و كلیت


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
,

تاريخ : 9 شهريور 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : moh3en | بازدید : <-PostHit->
مقاله بررسی وکالت بلاعزل

مقاله بررسی وکالت بلاعزل در 47 صفحه ورد قابل ویرایش

دانلود مقاله بررسی وکالت بلاعزل

تحقیق بررسی وکالت بلاعزل
پروژه بررسی وکالت بلاعزل
مقاله بررسی وکالت بلاعزل
دانلود تحقیق بررسی وکالت بلاعزل
وکالت 
بلاعزل
دسته بندیعلوم انسانی
فرمت فایلdoc
حجم فایل58 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل47

مقاله بررسی وکالت بلاعزل در 47 صفحه ورد قابل ویرایش  


فصل اول : كلیات

مقدمه  

وكالت بلاعزل اصطلاحی است كه به تمامی وكالتها اطلاق می شود كه با شرط عدم عزل و یا با شرط وكالت ضمنِ عقدٍ لازم حسب مورد موكل یا وكیل حق عزل
 یا استعفا را نداشته و این حق را از خود سلب و ساقط كرده باشد ، این شرط 
بقا (عدم عزل) كه یك شرط دو جانبه است یعنی از یك سو موكل دیگر نمی تواند وكیل را عزل كند و وكیل هم دیگر حق استعفا و عزل خود را به موجب این شرط ندارد ، پس از فوت چه در ضمن عقد لازم و چه به صورت یك توافق خصوصی
 اعتباری ندارد باید اذعان داشت چون عقد[1] وكالت عقدی جایز است لذا هریك 
طرفین حق دارد آن را هر وقت بخواهد فسخ نماید و موكلی كه وكیل خود را از
 وكالت معزول كند همان حق فسخ خود را به موقع اجرا می گذارد اما هر گاه 
وكالت وكیل یا عدم عزل وی در ضمن عقد لازمی شرط شده باشد بدیهی است كه شرط ، لازم است و موكل نمی تواند وكیل خود را معزول كند پس وكالت بلاعزل 
به وكالتی اطلاق می شود كه یا وكالت وكیل ، ضمن عقد لازمی اعطا شده باشد 
یا اینكه عدم عزل و استعفا ضمن عقد لازمی شرط شده باشد البته باید توجه
 داشت اگر حقوقدانان عقد وكالت را با آوردن شرط بقا لازم می دانند نه به این
 جهت كه ماهیت و طبیعت عقد به لازم تبدیل شود بلكه منظور این است
كه پس از عزل شدن وكالت ، برای موكل و وكیل در عزل یا استعفا
محدودیت ایجاد شده و اختیار قبلی خود را در این خصوص از دست می دهند 
و الا قدرمسلم این است كه عقد وكالت در این صورت هم جایزه بوده و جایز
 باقی خواهد ماند . به موجب ماده 679 . ق . م موكل می تواند هر وقت 
بخواهدوكیل راعزل كند مگر اینكه وكالتٍ وكیل یا عدم عزل ، در ضمن عقدٍ 
لازمی شرط شده باشد و این ترتیب یعنی وكالت در ضمن عقد لازم و یا شرط 
اسقاط حق عزل در ضمن چنین عقدی ، غالباً وقتی اتفاق می افتد كه عقد وكالت 
به نفع وكیل منعقد شده باشد نه به نفع موكل . برای مثال وكالتی كه شوهر در 
ضمن عقد نكاح به زن خود می دهد كه در صورت تعدد زوجات یا در هرامر 
معین دیگری خود را مطلقه سازد وكالتی است كه به نفع زن داده می شود .

آیا تعهد عدم از جانب موكل (در وكالتهای بلاعزل) مخالف ماده 959 ق م یا ماده 27 قانون مدنی سوئیس و یا ماده 19 قانون تعهدات سوئیس است ؟

       ماده 959 ق م مخالف ماده 679 ق م نیست زیرا حق عزل از حقوق راجع به شخصیت نیست تا در خصوص مورد باطل باشد سلب حق بطور كلی هم كه مطلب مبهم است قابل استناد در وكالت بلاعزل نیست وكالت بلاعزل خلاف اخلاق حسنه و نظم عمومی نیست  .

       كسی كه منكر نیست كه وكیل در وكالت بلاعزل ممكن است از اختیار خود سوء استفاده كند اما معمولاً در عرف و عادت هر كس وكالت بلاعزل نمی دهد اگر هم در موارد محدود وكیل سوء استفاده كند ماده 666 قانون مدنی به موكل حق مراجعه به دادگاه داده است اگر دادگاهها گرفتار تشریفات رنج آور و آئین دادرسی مدنی گرفته شده از حقوق فرانسه هستند و نمی توانند سریع رای بدهند گناه آن متوجه قواعد 
مدنی نیست مضافا اینكه در سایر تعهدات هم امكان تخلف از تعهد یا تاخیر 
در انجام تعهد فراوان  است و وكالت بلاعزل آنچنان مشكلاتی كه سایر 
تعهدات بوجود می آورند بوجود نیاورده است آنچه كه وكالتهای بلاعزل 
آنچه كه وكالتهای بلاعزل را بهتر توجیه می كند این است كه دراین وكالت 
نوعی معاوضه یا تعهد متقابل در پس پرده وجود دارد كه گاهی ظاهر می شود 
وای بسا كه ظاهر نشود بنابراین وكالت بلاعزل در ی باطن غالبا به صورت تعهدات متقابل است و ارزش استقبال خطرات  احتمالی را دارد و نباید راه را بر منافع مردم بست آنطوری كه ماده 34 قانون تعهدات سوئیس بسته است باید افزود كه معایبی برای وكالت بلاعزل می شمارند سطحی است و همه عقود لازم مانند عقد اجاره و عقد نكاح معایبی از آن قبیل یا معایب دیگر را دارند لكن طرف نیاز عموم هستند و باید  
در رفع معایب آنها كوشید نه اینكه راه را به كلی بیندد .

در ماده 679 قانون مدنی سقوط عزل چهار مورد پیش بینی شده به عبارت دیگر به این چهار شیوه می توان عقد جایز را غیر قابل انحلال كرد و آثار عقد لازم را بر آن مترتب ساخت.[2]


فصل دوم : صورتهای قرار داد :

بخش اول

الف : شرط وكالت وكیل ضمن عقد لازم به دو صورت است

 اول وكالت وكیل به صورت شرطِ نتیجه ، ضمن عقد لازم قرارداد شود:

       كه به نفس اشتراط وكالت محقق گردد در این صورت عقد وكالت جز عقود لازم شده و كسب لزوم از آن می نماید و مادام كه عقد اصلی باقی است شرط ضمن آن را نمی توان بر هم زد چنانچه كسی خانه خود را بفروشد و درضمن 
آن وكالت فروشنده را برای سه سال شرط نماید كه محصول دهات مشتری را
 جمع آوری كرده و آنچه عاید شود از بابت ثمن برداشت كند و زائد آن را به خریدار برگرداند در فرض ماده بالا چنانچه موكل وكیل را از وكالت عزل نماید آن عزل تاثیر نخواهد داشت و وكالت باقی است زیرا چنین عقد وكالتی از طرف موكل مانند عقد لازم غیر قابل انحلال می باشد ولی وكیل می تواند از وكالت استعفا دهد ولی موكل می تواند از حق خود صرف نظر كرده وكیل را عزل بنماید زیرا مشروط له همیشه می تواند حق شرط را ساقط نماید اگر چه مشروط علیه به این امر رضایت ندهد هر گاه شرط وكالت در ضمن عقد لازم به نفع طرفین باشد یعنی به نفع هر یك از وكیل وموكل قرار گیرد هیچ یك از آنها نمی تواند عقد وكالت رامنحل نماید در وكالتی كه به صورت شرط نتیجه واقع شود لازم نیست مدت معین گردد بلكه می تواند 
كس دیگری را به صورت شرط نتیجه به طور مطلق وكیل گرداند در این صورت وكالت باقی است تا موضوع آن منتفی شود و یا به جهتی از جهات عقد اصلی كه شرط ضمن آن شده منحل گردد زیرا عدم تعیین مدت موجب غرر نمی شود و جهل به شرط هم نمی تواند موجب فساد آن باشد .

       چنانكه در شروط ضمن عقد تصور رود كه با عدم تعیین مدت در وكالت، وكالت جایز مانند عقد لازم غیر قابل انحلال می گردد و نتیجتا این امر خلاف مقتضای عقد وكالت است گفته می شود كه جواز و لزوم از مقتضیات اطلاق عقد می باشند و شرط بر خلاف آن موجب بطلان عقد نمی گردد و استغراب عدم قابلیت انحلال عقد وكالت 
بی مورد می باشد زیرا چنانچه در خیار شرط گذشت هیچ مانعی ندارد كه عقد لازم در نتیجه درج خیار شرط در آن برای همیشه اثر عقد جایز را پیدا كند و عقد جایز در اثر درج آن به صورت شرط ضمن عقد لازم اثر عقد لازم را دارا شود بنابراین هیچ مانعی به نظر نمی رسد كه زوج در ضمن عقد نكاح به زوجه خود وكالت دهد كه هر زمان بخواهد بتواند خود را مطلقه سازد  . از دید دكتر كاتوزیان هر گاه وكالت به صورت  شرط نتیجه در عقد لازمی در آید مانند این كه در  نكاح شرط شود كه شوهر در اداره املاك زن وكیل او باشد بی گمان نه موكل می تواند وكیل را  عزل كند  نه وكیل حق دارد استعفا بدهد مگر این كه وكالت (شرط) تنها به سود یكی از آن دو باشد كه در این صورت مشروط علیه پایبند بدان می شود و آن كه شرط را به سود خود تحصیل كرده است همیشه می تواند از این امتیاز بگذرد و شرط را بر 
هم بزند[3]  در مثال یاد شده اداره اموال زن رایگان می باشد و هیچ سودی برای 
شوهر تصور نشود در این حالت شرط چنین وكالتی در نكاح به سود زن است
 كه از بیم استعفای شوهر آن را در نكاح آورده است پس می تواند از این
 امتیاز بگذرد و شوهر را عزل كند ولی هر گاه وكالت در برار دستمزد یا 
به گونه ای دیگر احراز شود كه هدف از شرط وكالت باقی ماندن رابطه 
نمایندگی برای هر دو هدف است شرط حق عزل را نیز از بین می برد باید افزود
 كه شرط وكالت ضمن عقد لازم حق انجام مورد وكالت به وسیله موكل را از 
بین نمی برد پس اگر كسی ضمن عقد لازمی وكالت در فروش خانه خود را به 
دیگری بدهد این شرط مانعی در راه فروش خانه بوسیله موكل به وجود نمی آورد مگر اینكه در شرط تصریح شود نتیجه این كه موكل نمی تواند پس از تحقیق عقد لازم مشتمل بر وكالت به استناد این كه وكالت عقد ی است جایز آن را فسخ نماید در غیر این صورت درج شرط وكالت به صورت ضمن العقد امری بی فایده خواهد بود .

بخش دوم : وكالت به صورت فعل ضمن عقد لازم قرار داده شود

بخش پنجم

د: شرط عدم عزل ضمن عقد جایز (وكالت )

       در شرط عدم عزل نیز اگر به صورت  شرط نتیجه باشد امكان استفاده از حق  را منوط به فسخ عقد جایز می كند و اختیار موكل را محدود می سازد ولی آنچه در این باره اهمیت دارد این است كه اگر موكل (یا وكیل) حق عزل خود را ضمن وكالت اسقاط كند و اعلام دارد كه وكالت بلاعزل به وكیل می دهد چه اثری دارد آیا حق عزل ازبین میرود یا همچنان به طبیعت اصلی خود باقی می ماند برای اثبات بی اثر بودن شرط ممكن است استدلال شود كه ماده 679 قانون مدنی آزادی موكل در 
عزل وكیل قاعده است و تنها مورد از آن استثنا شده است كه وكالت یا 
عدم عزل   ضمن عقد لازمی شرط شود استثنا را نیز به یاری قیاس و استحسان 
نمی توان گسترش داد پس موردی كه در عقد وكالت شرط عدم عزل شود
 چون در زمره استثنا های مندرج در ماده 679 نیامده است اختیار عزل موكل 
را از بین نمی برد .

       ولی این استدلال را به دشواری می توان پذیرفت با اصلی كه در ماده 10
 قانون مدنی پذیرفته شده است آنچه اشخاص را در پیمانهای خصوصی پایبند 
می كند توافق آنان است نه شكل پیمان محتوای قرار داد و احترام به
 خواسته های مشترك طرفین آن عامل ایجاد الزام است نه قالب و صورت 
خارجی اراده پس این پرسش را چگونه باید پاسخ داد اگر حاكمیت اراده التزام 
به وجود می آورد چه تفاوت می كند كه توافق ضمن عقد لازم اعلام شود یا جایز 
آیا جز این است كه لزوم عقد نیز ناشی از همان حاكمیت است و به همین دلیل
 نیز همان دو اراده ای كه عقد را به وجود آورده است می تواند آن را منحل سازد .

       ولی در موردی كه سقوط عزل یا استعفا ضمن وكالت اعلام می شود دیگر
 این نشانه وجود ندارد پس لزوم احترام به خواسته آنان و وفای به شرط ایجاب 
می كند كه از مفاد آن پیروی شود و وكالتی به صورت عقد لازم در آید .

       از آنها كه در نفوذ چنین شرطی تردید دارند باید پرسید كه اگر وكیل و موكل خارج از وكالت و ضمن قرارداد مستقلی درباره سقوط حق عزل و استعفا 
تصمیم بگیرند چه باید كرد آیا با وجود ماده 10 ق م می توان ادعا كرد كه
 این قرارداد خصوصی نافذ نیست و اگر قرار داد نافذ است چرا آوردن این 
قرارداد در ضمن وكالت این نفوذ را ازبین می برد .


بخش ششم

انعقاد عقد وكالت به صورت بلاعزل بدون لزوم در ج آن در ضمن عقد لازم یا جائز

می توان عقد وكالتی منعقد نمود كه نه در ضمن عقد لازم یا ضمن عقد جایز یا خود عقد جایز وكالت بلكه به عنوان یك توافق مستقل بلاعزل شده و حق فسخ و عزل ساقط گردد حتی نیازی به تصریح سقوط حق فسخ نبوده و جنانچه از قرائن 
و اوضاع و احوال بتوان وجود چنین التزامی را به طور ضمنی استنباط نمود در صحت آن نباید شكی به خود راه داد زیرا هر دو صورت یعنی تصریح به این خواسته مشترك احراز این قصد نشان می دهد كه تراضی طرفین در واقع تعهد مستقلی است كه هیچ وابستگی به عقد به عقد لازم یا جائز ندارد و با اتكا به اصل صحت قراردادها و ماده 10 ق م و اصل آزادی اراده و ماده 219 درستی و لزوم آن پیشاپیش ثابت است[4].

گذشته از این می توان عدم عزل را در قالب عقد صلح در آورد كه در این 
صورت لازم بودن آن آشكار است در این گونه موارد و با استفاده ازقالب 
عقد صلح اصولا نیازی به استناد نمودن به ماده  10  ق م نمی باشد چرا كه
 اسقاط حق عزل خود صلحی است كه لازم الرعایه می باشد زیرا طبق 
ماده 752 و 754 ق م هر تراضی یی كه در خارج از قلمرو هر عقود معینه
 واقع شود معتبر و الزام آور بوده و به عقیده برخی از حقوقدانان عنوان 
صلح را دارد[5].

 

12

دانلود مقاله بررسی وکالت بلاعزل


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
,

تاريخ : 9 شهريور 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : moh3en | بازدید : <-PostHit->
مقاله بررسی هنرهای گرافیك و چاپ

مقاله بررسی هنرهای گرافیك و چاپ در 16 صفحه ورد قابل ویرایش

دانلود مقاله بررسی هنرهای گرافیك و چاپ

تحقیق بررسی هنرهای گرافیك و چاپ 
پروژه بررسی هنرهای گرافیك و چاپ 
مقاله بررسی هنرهای گرافیك و چاپ 
دانلود تحقیق بررسی هنرهای گرافیك و چاپ
دسته بندیفنی و مهندسی
فرمت فایلdoc
حجم فایل2087 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل16

مقاله بررسی هنرهای گرافیك و چاپ در 16 صفحه ورد قابل ویرایش 

هنر غرب باستان

هنر اژه ای

منشأ و آغاز هنر یونان را معمولاً دو تمدن محصور در دریای اژه یعنی تمدن مینوسی در جزیرة كرت (در جنوب یونان) و تمدن میسنی (در جنوب غربی خاك یونان) عنوان می‌كنند. هنر مینوسی به عصر مفرغ متأخر تعلق دارد و حدوداً به 2800 سال پیش از میلاد باز می گردد. و هنر میسنی نیز با قدمتی كمتر حدوداً به 2000 سال پیش از میلاد می رسد.

دورة تمدن مینوسی را معمولاً به سه دورة پیشین، میانه و پسین تقسیم می‌كنند.

مینوسی پیشین

كه به دورة پیش از كاخها نیز معروف است، آثار به جای مانده عمدتاً برخی سفالینه ها و باقی مانده هایی از مجسمه های كوچك است. از آن جمله پیكره های كوچك اندام مرمری از جزایر سیكلاد (مابین خاك یونان و آسیای صغیر) است كه مجسمه های كوچك و متفاوتی از پیكره های زناانه است كه با تناسبات طبیعی و گاه هندسی شكل گرفته اند. همچنین برخی مجسمه های كوچك كه با حجمهای ساده پیكرة آدمها را در حالات مختلف نشان می‎دهد همچون مجسمه «چنگ نواز» كه به حدود 2000 پیش از میلاد مربوط می‎شود.

مینوسی میانه

در دورة مینوسی میانه كه مصادف با برپایی و ساخت كاخهای كهن است از حدود 2000 پیش از میلاد آغاز می‎شود. در این دورة معماری بناها عمدتاً در كاخهای پادشاهان مشهود است و نه مقابر و معابد (برخلاف تمدن مصر). حتی شهرها نیز حول كاخ پادشاه شكل می گیرند. علاوه بر كاخها، سفالینه های زیادی از این دوره به دست آمده كه به دلیل ظرافت و دقتی كه در ساخت آنها شده بسیار چشمگیر هستند. ابداع چرخ كوزه گری را نیز به همین دوره مربوط می دانند. سفالینه های این دوره دارای شكلها و تزئینات بسیار متنوع هستند و تبحر سفالگران مینوسی را در خلق آثار برجستة تزئینی و فرمهای چشمگیر و زیبا نشان می‎دهد. از آن جمله می‎توان به سفالینه های مكشوف در غار كامارس اشاره كرد كه علاوه بر نقوش تزئینی زیبای روی آن، حالت دسته و دهانة منقارگونة آن از زیبایی خاصی برخوردار است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

مینوسی پسین

در دورة مینوسی پسین كه دورة كاخهای جدید هم نامیده می‎شود، اوج شكوفایی تمدن مینوسی محسوب می‎شود و كاخهای عظیم و باشكوهی در طی سالهای 1600 تا 1500 پیش از میلاد بنا شدند. این كاخها دارای دهلیزها، راهروها و پلكانهای متعددی هستند كه جلوة پرشكوهی به كاخ می‎دهد. همچنین تمهیداتی نیز برای ساخت شبكه ای از لوله های سفالی برای آبروها و فاضلاب آن به كار رفته كه نمونة برجستة آن را بیش از همه می‎توان در كاخ عظیم كنوسوس یافت. این كاخ متشكل از سه طبقه است كه پلكانهای داخلی آن حول یك حیاط مركزی ساخته شده اند. تزئینات و نقاشیهای دیواری در تالارهای كاخ، نمایانگر نوع زندگی، مشغولیات، تفریحات مردم كرت و صحنه هایی از طبیعت است. از جمله آثار به یاد مانده كاخ كنوسوس، نقاشی دیواری موسوم به «ساقی» است كه فقط بخش كوچكی از آن به جای مانده و جوانی را با موی مجعد و جامه ای حاشیه دوزی شده و با زیورآلات نشان می‎دهد. اما نقاشی دیواری دیگر این كاخ موسوم به «گاو بازی» از نظر نمایش سرزندگی، پویایی و تحرك بسیار خیره كننده است. این نقاشی گاوبازی را بر روی گاو پرجنب و جوشی نشان می‎دهد و دو دختر جوان نیز در دو سوی آن قرار گرفته اند. حالت حركت گاو یادآور نقاشیهای غاری دورة دیرینه سنگی است. این نقاشی تسلط و تبحر نقاشان كرتی را در بیان حس و حالت حركت به خوبی نمایش می‎دهد. این علاقة به تحرك و سرزندگی را می‎توان در آثار سفالینة آنها نیز سراغ گرفت كه از جمله ظریف ترین آثار سفالینة دنیا محسوب می‎شوند. نقوش و تصاویری روی سفالینه ها در آغاز بیشتر سبكی طبیعت گرایانه دارد و به تدریج از سالیان بعد شكلی انتزاعی به خود می‎گیرد و مملو از نقوش و نقشمایه های هندسی و ساده می‎شود. مجسمه سازی نیز در این دوره به پیكره های كوچك و ظریف خلاصه می‎شود و برخلاف هنر مصری در كرت خبری از مجسمه ها و تندیسهای عظیم و غول آسا نیست و در عوض مجسمه های ظریف و كوچكی چون «الهه ماری» به نظر می رسد به عنوان طلسم و بت به كار می رفت.

در مجموع تمدن مینوسی كه تأثیری مهم در شكل گیری هنر یونانی داشت، پایان چندان آشكاری ندارد. حدس زده می‎شود كه در اثر یك بلای طبیعی در حدود 1450 پیش از میلاد دچار خسران می‎شود و بعدها كه میسنی ها وارد كرت شدند با مقاومت چندانی مواجه نشدند. اما در هر صورت تمدن اژه از 1400 پیش از میلاد به یونان انتقال یافت.


هنر میسنی

معمولاً آغاز هنر میسنی را مصادف با دورة كاخهای جدید میسنی می دانند. از این رو تأثیر زیادی از فرهنگ كرت گرفتند. اما شواهد گویای آن است كه میسنی ها به دلیل مراودت با مصری ها نیز، تحت تأثیر هنر غنی مصر قرار داشته اند. با فروپاشی تمدن میسونی در كرت، تمدن میسنی در یونان برتری می یابد. وقوع جنگهای متعدد با ساكنان بومی یونان باعث می‎شود تا میسنی ها دژها و حصارهای متعددی حول سرزمین خود بنا كنند. این دژها تا 1200 پیش از میلاد آنها را در پناه خود قرار داد، اما با غلبة مهاجمان و از بین رفتن تمدن میسنی، ویران شد.

 

دو پیكرة كوچك اندام از گل پخته و متعلق به حدود 1600 سال ق م كه از كنوسوس به دست آمده ممكن است الهة مینوسی را در یكی از چندین هویت گوناگونش نشان بدهد؛ و یكی از آن الهه را با سه مار دراز كه به دور بازوها و بدن و كلاهش پیچیده اند نشان می دهد. معنی مارها به نظر ساده می آید، چرا كه در بسیاری از دینهای باستانی تصویر مار معرف خدایان زمین و باروری مردانه بوده است به همان وضوح كه پستانهای برهنة پیكرة مورد بحث حاكی از باروری زنانه است. ولی آیا می توان این تندیس زنانه را به یقین یكی از پیكره های پرستیدنی مینوسی دانست؟ از یك نظر حالت ایستاده خصوصیات یكی از پیكره های نذری باشد؛ و به اعتباری دیگر ممكن است وجود مارها نمایشی باشد از آیین ماربازی، و نه اشارتی بر یكی از صفات ربانی. پس شاید این تندیس ملكه ای یا كاهنه ای است كه توجه ما را به خود جلب كرده است؟ به هر حال بانوی مزبور به هیچ وجه حالت و سیمایی هیبت انگیز ندارد، و به خصوص تاكیدی كه در جلوه گر ساختن جامه اش به كار رفته به وی ظاهری كاملا دنیوی و حتی مدیریت بخشیده است. نكتة متناقض دیگر اینكه در كرت دنیوی و حتی مدپرست بخشیده است. نكتة متناقض دیگر اینكه در كرت مار به ندرت یافت می شود، به طوری كه می توان نتیجه گرفت آیین ماربازی محتملاً از خارج بدانجا راه یافته نه انكه رسمی محلی بوده باشد، و با این حال تاكنون پیكره های الهة ماری در هیچ نقطه ای بیرون از خاك كرت یافت نشده است. تنها شیوة هنری این پیكره است كه می تواند حاكی از نفوذ عاملی خارجی باشد؛ بدین معنی كه خاصیت مخروطی شكلی كه با بیانی مؤكد به هیكل الهه داده شده است، و چشمان درشت و ابروان كلفت و كمانیش یادآور خویشاوندی آن اثر می باشد دورافتاده و غیرمستقیم، و شاید ارتباط یافته از راه آسیای صغیر با هنر بین النهرین است.

 

 

 

 

 

 

الهة ماری ما متعلق به آغاز دورانی كوتاه میان سالهای 1600 و 1450 ق م، آثار معماری و پیكرة سازی و نقاشی مینوسی را كه ما امروزه می شناسیم به وجود آورد. پس از وقوع فاجعه بزرگی كه كاخهای نخستین را نابود ساخت، و نیز پس از طی یك قرن كه وضع به كندی بهبود می یافت. در تمدن مینوسی وضعی به حصول پیوست كه امروزه در نظر ما چون دورانی از افزایش ناگهانی ثروت و قوران انفجار آسای نیروی آفرینش هنری می نماید. شگفت انگیزترین جنبة این رونق و شكفتگی ناگهانی نهضت بزرگی است كه نصیب هنر نقاشی شد. 

دانلود مقاله بررسی هنرهای گرافیك و چاپ


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
,

تاريخ : 9 شهريور 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : moh3en | بازدید : <-PostHit->
پژوهش طبقه‌بندی درجات حفاظتی برای تابلوهای الکتریکی

پژوهش طبقه‌بندی درجات حفاظتی برای تابلوهای الکتریکی

دانلود پژوهش طبقه‌بندی درجات حفاظتی برای تابلوهای الکتریکی

پژوهش طبقه‌بندی درجات حفاظتی برای تابلوهای الکتریکی 
طبقه‌بندی درجات حفاظتی برای تابلوها
قم مشخص كننده درجه حفاظتی
استاندارد تابلوهای قدرت و فرمان فشار قوی
اندازه گیری مقاومت در مدار
دسته بندیبرق ،الکترونیک و مخابرات
فرمت فایلdoc
حجم فایل408 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل93

پژوهش طبقه‌بندی درجات حفاظتی برای تابلوهای الکتریکی

نوع حفاظتی كه در این طبقه‌بندی مشخص شده شامل موارد زیر می‌باشد :

  1. حفاظت اشخاص در برابر تماس با قسمتهای برق‌دار و متحرك در داخل تابلو و حفاظت وسایل داخل تابلو در برابر نفوذ اجسام خارجی جامد به تابلو.
  2. حفاظت تجهیزات داخل تابلو در برابر ورود مایعات به داخل آن.

علائم مربوط به این درجات حفاظتی و آزمایشهای لازم برای تأیید آن از مواردی است كه در این فصل آمده است.

 

1-1- علائم بكار رفته

برای نشان دادن درجات حفاظت ، ابتدا دو حرف IP آورده شده سپس با دو عدد مشخص كه در بندهای 1-2 و 1-3 آمده است درجه حفاظت تابلو مشخص می‌گردد. اولین رقم نمایانگر درجه حفاظت اشخاص در برابر تماس با قسمتهای برق‌دار و متحرك داخل تابلو و نفوذ اجسام خارجی جامد به آن و دومین رقم نشان‌دهنده درجه حفاظت در برابر نفوذ مایع به داخل تابلو می‌‌باشد.

 

مثال 1 :

                                                           IP              4              4

                                                                                        

                                                                  حروف مشخصه

                                                            اولین رقم مشخصه (جدول (1-1))

                                                       دومین رقم مشخصه ( جدول (1-2))

مثال فوق درجه حفاظتی تابلو طرح شده‌ای را نشان می‌دهد كه در مقابل اجسام بزرگتر از یك میلیمتر و در برابر پاشیدن مایع حفاظت شده است.

 

1-2- اولین رقم مشخص‌كننده درجه حفاظتی

اولین رقم نشان‌دهنده حفاظت اشخاص در برابر تماس با قسمتهای متحرك و برق‌دار در داخل تابلو و حفاظت در مقابل نفوذ اجسام خارجی جامد به داخل تابلو می‌باشد.

 

 

 

 

 

 

درجه حفاظت در مورد اولین رقم مشخصه در جدول (1-1) آمده است.

 

جدول (1-1)

اولین رقم مشخصه

درجه حفاظت

وضعیت آزمایش رجوع به بند

توصیف كوتاه و مختصر

تعریف

0

حفاظت نشده

هیچ حفاظت مشخصی وجود ندارد

1-6-1

1

در برابر اجسام جامد بزرگتر از 50 میلیمتر حفاظت شده است

سطح بزرگی از بدن مانند یك دست در مقابل تماس اتفاقی محفاظت شده و در مقابل اجسام جامد با قطر بزرگتر از 50 میلیمتر نیز حفاظت شده است.

1-6-2

2

در برابر اجسام جامد بزركتر از 12 میلیمتر حفاظت شده است

انگشتان یا اجسام مشابه به طول كمتر از 80 میلیمتر و به قطر بیشتر از 12 میلیمتر در برابر تماس با قسمت‌های برق‌دار و متحرك داخل تابلو محافظت شده‌اند.

1-6-3

3

در برابر اجسام بزرگتر از 5/2 میلیمتر حفاظت شده است

ابزارها، سیمها و مواد مشابه به قطر بیشتر از 5/2 میلیمتر در برابر تماس با قسمتهای برق‌دار و متحرك داخل تابلو محفاظت شده‌اند.

1-6-4

4

در برابر اجسام جامد بزرگتر از 1 میلیمتر حفاظت شده‌اند

سیمها یا مفتولهایی به ضخامت یك میلیمتر و اجسام جامد به قطر بیشتر از 1 میلیمتر در برابر تماس با قسمتهای برق‌دار و متحرك داخل تابلو محفاظت شده‌اند.

1-6-5

5

حفاظت در مقابل گرد و غبار مضر وجود دارد

از نفوذ گرد و غبار بطور كلی جلوگیری نشده ولیكن گردوغبار نمی‌تواند به مقدار كافی در عملكرد رضایتبخش وسایل داخل تابلو تداخل نماید.

1-6-6

 

1-3- دومین رقم مشخص كننده درجه حفاظتی

دومین رقم، نشان دهنده حفاظت وسایل در مقابل نفوذ مایع می‌باشد. جدول (1-2) نوع حفاظت را با توجه به رقم دوم نشان می‌دهد.

فهرست مطالب

عنوان                                                                                   صفحه

فصل اول : طبقه‌بندی درجات حفاظتی برای تابلوها…………...………....5

علائم بكاررفته …………………………………………………….6

اولین رقم مشخص كننده درجه حفاظتی ……………..………………...7

دومین رقم مشخص كننده درجه حفاظتی ……………..………………9

درجات حفاظتی ……………...…………………………………….9

توصیه‌های قبل از آزمایش ……………...…………………………10

آزمونها برای اولین عدد مشخصه ……………..……………………11

آزمونها برای دومین عدد مشخصه …………………………………11

فصل دوم : استاندارد تابلوهای قدرت و فرمان فشار قوی .……………..22

مقدمه ……………...……………………………………………23

قسمت اول : تعاریف ………………………………………………23

شرایط كار عادی …………………………………………………33

شرایط حمل و نقل ، انباركردن و نصب ……………...………………34

قسمت دوم : مقادیر اسمی …………………………………………35

ولتاژ اسمی ……………...………………………………………35

مقدار اسمی سطح عایقی ……………..……………………………36

فركانس اسمی ……………..……………………………………..36

جریان اسمی عادی ………………………………………………..36

جریان اسمی ایستادگی كوتاه‌مدت ……………..……………………36

جریان اسمی ایستادگی پیك …………….………………………….37

افزایش دما …………...………………………………………….38

درجات حفاظت …………..……………………………………….38

قسمت سوم : طرح و ساخت ………………………………………..39

محفظه‌ها …………...……………………………………………40

كلیدهای جداكننده (ایزولاتورها) …………….………………………46

اینترلاكها …………….…………………………………………..47

زمین كردن ……………...………………………………………48

شینه‌ها …………………………………………………………..50

شناسایی ………………..……………………………………….51

ابعاد تابلو ………………………………………………………..54

اطلاعات ، لوله ویژگیها ……………....……………………………55

قسمت چهارم : آزمونها ……………..…………………………….56

طبقه‌بندی آزمونها ……………..…………………………………57

آزمونهای ولتاژ …………………………………………………..58

آزمونهای افزایش دما ……………..………………………………65

آزمونهای جریان كوتاه‌مدت بر روی مدار اصلی …………….………..68

آزمونهای جریان كوتاه‌مدت روی مدارات زمین ……………...………..69

تعیین مطابقت ظرفیتهای قطع و وصل ………………………………..69

آزمونهای عملكرد مكانیكی ……………...………………………….70

تعیین مطابقت درجات حفاظتی …………….………………………..71

آزمونهای وسایل كمكی الكتریكی ، مكانیكی …………….……………73

كنترل كردن سیم‌بندی …………….……………………………….73

پیوست (الف) استاندارد مقادیر جریان مطابق نشریه IEC شماره 59 …... 74

پیوست (ب) شرایط استاندارد اتمسفری مطابق نشریه IEC شماره 60 …..75

پیوست (پ) روش آزمون شرایط جوی ، برای تابلوهای قدرت و فرمان نصب شده در محیط‌های باز ……………………………………………78

پیوست (ت) راهنمای انتخاب درجات حفاظتی برای تابلوهای بكار رفته در شبكه توزیع …….………………………………………………..80

اندازه گیری مقاومت در مدار …….……………………………… 

دانلود پژوهش طبقه‌بندی درجات حفاظتی برای تابلوهای الکتریکی


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
,

تاريخ : 9 شهريور 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : moh3en | بازدید : <-PostHit->
مقاله بررسی هنر و هنرمندان

مقاله بررسی هنر و هنرمندان در 53 صفحه ورد قابل ویرایش

دانلود مقاله بررسی هنر و هنرمندان

تحقیق بررسی هنر و هنرمندان
پروژه بررسی هنر و هنرمندان
مقاله بررسی هنر و هنرمندان
دانلود تحقیق بررسی هنر و هنرمندان
دسته بندیعلوم انسانی
فرمت فایلdoc
حجم فایل60 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل53

مقاله بررسی هنر و هنرمندان در 53 صفحه ورد قابل ویرایش 

«مقدمه»

دربار‌ه‌ی   هنر و هنرمندان

در واقع چیزی به عنوان هنر مطلق وجود ندارد ،‌فقط هنرمندان وجود دارند. 
(یا به مفهوم اخص ،نقاشان) زمانی كسانی بودند كه كلوخه ای رنگین از زمین برمی‌گرفتند و شكل گاو میش و دیگر حیوانات را بر دیوار غارها رسم می كردند . در روزگار ما، نقاشان رنگ هایشان را حاضر و آماده می خرند و پوسترهای تبلیغاتی طراحی می كنند ؛ و در این فاصله ی بلند تاریخی چه اتفاق های بزرگ و كوچكی كه نیفتاده است ایرادی ندارد كه همه این فعالیت ها را هنر بنامیم ، مشروط به آن كه در نظر داشته باشیم؛  كه واژه هنر در زمان‌ها  و مكان‌ها ی مختلف با معانی و مصادیق بسیار متفاوتی به كار رفته است؛ و نیز از یاد نبریم؛ كه هنر به مفهوم مطلق وجود ندارد؛ زیرا هنر به مفهوم مطلق (‌با مطلق هنر)‌ به صورت بتی ذهنی و مترسكی خیالی درآمده است؛ اگر به هنرمندی بگویید آن چه ساخته است می تواند در نوع خود چیز بسیار خوبی باشد ولی «هنر» محسوب نمی شود، آزرده خاطرش خواهید كرد؛ و اگر به كسی كه تابلویی را تحسین می كند بگویید آن چه مورد پسند او در تابلو واقع شده است، هنر نیست بلكه چیز دیگری است ؛ باعث شگفتی و ناراحتی اش خواهید شد؛ كه البته این درست نیست؛ اغلب بسیار خواندنی و هیجان انگیز است؛ كه بدانیم نقاشان در دوره های «ابتدایی» تر كه تبحر نقاشان امروزی را نداشتند ، چگونه با وجود محدودیت در مهارت ،  می كوشیدند. احساساتی را كه می خواستند انتقال دهند،‌فرا بنمایانند. ولی تازه واردان بـه عالم هـنر در گام‌هـای نخستین آشنـایی خود با مسـئله‌ی دیگری روبه رو می شوند. آن‌ها  میل دارند كه مهارت هنرمند تصویرگر را در بازنمایی آن‌چه  می بینند تحسین كنند. بالاترین پسند آن‌ها  تابلوهایی است كه «همانند واقعیت» به نظر آیند. مهارتی كه در انعكاس صادقانه ی جهان نمایان به كار می رود به راستی درخور تحسین است. هر كس كه  فیلمی از والت دیسنی یا یك كارتون فكاهی دیده باشد می داند كه گاه می شود چیزها را به غیر از آن چه ظاهر می شوند به تصویر كشید و آن‌ها  را به شیوه های مختلف دگرگونه و تحریف كرد. میكی ماوس(یا موش میكی) زیاد به موش واقعی شباهت ندارد، با این همه كسی دربار‌ه‌ی ‌ی  طول دم آن در روزنامه ها شكوه و شكایت نمی‌كند. آن‌ها  كه به جهان پرنشاط والت دیسنی گام می نهند هیچ دغدغه ای دربار‌ه‌ی ‌ مفهوم واقعی هنر ندارند .فیلم های او را با همان تعصبی نگاه نمی كنند كه به هنگام دیدار از یك نمایشگاه نقاشی مدرن از خود نشان می دهند . ولی چنان‌چه  یك نقاش مدرن تابلویی را به شیو‌ی خاص خود ترسیم كند چه بسا فردی سُمبُل كار و كم مایه پنداشته شود؛ كه نمی تواند كار بهتری انجام دهد.  دربار‌ه‌ی ‌  نقاشان مدرن هر اندیشه ای داشته باشیم ، می توانیم با اطمینان خاطر آن‌ها  را برای «درست» تصویر كردن اشیاء دارای شناخت و مهارت كافی بدانیم . اگر چنین نمی كنند.  دلایل آن ها می تواند كاملاً شبیه دلایل والت دیسنی باشد.  هر گاه در خصوص دقت و درستی یك تصویر خللی را تشخیص می دهیم،  باید همیشه دو سؤال را برای خود مطرح كنیم:  یكی این كه آیا ممكن نیست كه نقاش برای تغییر جلوه‌ی  ظاهری آن‌چه  دیده است دلایلی برای خود داشته باشد.  ما به مرور كه تاریخ تحول هنر را پی می گیریم بیشتر دربار‌ه‌ی  چنین دلایلی بحث خواهیم كرد. دیگر این كه هر زمان اثری را به دلیل آن كه نادرست(یا غیر واقعی )‌ ترسیم شده است محكوم می كنیم،  باید از خود سوال كنیم كه آیا مطمئن هستیم كه تشخیص نادرست است و تشخیص نقاش خطاست ؟‌این تمایل در همه‌ی ما وجود دارد كه (هر گاه در برابر تصویری كه مأنوس ما نباشد قرار بگیریم ) بی هر گونه تأمل این حكم را صادر كنیم كه «واقعیت به شكل دیگریست» . این عادت عجیب را داریم كه فكر كنیم  طبیعت همیشه باید شبیه تصاویر مألوف ما ظاهر گردد. این موضوع را می توان با كشف حیرت انگیزی كه در گذشته ای نه چندان دور صورت گرفته است، به سادگی تشریح كرد. آدمیان در طول قرن‌ها چهار نعل رفتن اسب‌ها را تماشا كرده اند، در مسـابقات اسب دوانـی و شكار حضور یافته اند، از نقاشی‌ها و تصاویر چاپی اسب‌ها در میدان‌ها ی جنگ و یا تعقیب سگ‌های تازی لذت برده اند . هیچ یك از این تماشاگران به نظر نمی رسد به این موضوع توجه كرده باشند كه اسب هنگام تاخت كردن «واقعاً چه حالی دارد» . برای آن كه بتوانیم آثار بزرگ هنری را درك كنیم و از آن‌ها  لذت ببریم ، هیچ مانعی بزرگ‌تر از آن نیست كه نخواهیم خود از عادات و ملكات ذهنمان خلاص كنیم . بالاترین دلیلی كه برای مردود  دانستن تابلویی می آوریم ،‌این است كه تابلو واقعیت را درست منعكس نمی‌كند. هرچه بیش‌تر بازنمایی یك موضوع را به زبان هنر دیده باشیم ، استوارتر معتقد خواهیم شد كه آن موضوع باید همیشه به شیوه های مشابهی باز نمایانده شود . به ویژه هنگامی كه موضوعات مربوط به قدسیان مطرح باشد،‌زمینه ی اوج گیری احساسات مهیا می‌گردد . هر چند كتاب مقدس دربار‌ه‌ی  چهره‌ی  عیسا مسیح چیزی نقل نمی كند ، و خدا را نمی توان در سیمای یك انسان مجسم كرد، و نیز می دانیم كه این نقاشان پیشین بوده‌اند كه نخستین بار نقش هایی را آفریده اند كه اكنون مأنوس ما شده اند؛ برخی هنوز متمایل به این اندیشه اند؛ كه هر گونه فاصله گیری از شكل های قدیمی و سنتی ، عملی كفرآمیز و توهین به مقدسات است. واقعیت این است؛ كه معمولاً نقاشانی كه كتاب مقدس را باعالی ترین درجه عشق واخلاص می خوانده اند ،‌ سعی می كردند تصویر كاملاً بدیعی از داستان های كتاب مقدس و رخدادهای زندگی قدیسان در ذهن خودمجسم كنند.)

بیداری بزرگ»

یونان – قرون هفتم تا پنجم پیش از میلاد:

یونانیان مدلهای مصری را مطالعه وتقلید می كردند و از آن‌ها  می آموختند كه چگونه پیكر یك مرد جوان ایستاده را بسازند انقلاب بزرگ هنر یونان ، كشف شكلهای طبیعی و كوتاه نمایی اجزای تصویر ،‌در زمانی اتفاق افتاد كه به طور كلی حیرت انگیزترین دوره تاریخ بشر است. زمانی است كه مردم در شهرهای مختلف یونان ، سنتهای قدیمی و افسانه های كهن دربار‌ه‌ی  خدایان را مورد شك قرار می‌دهند و بدون هر گونه پیش داوری ، دربار‌ه‌ی  ماهیت اشیا به تحقیق می پردازند

زمانی است كه علم وفلسفه ، به مفهوم مصطلح امروز ، برای نخستین بار آغاز حیات می كنند،‌ و متأثر از آئین ها و مراسمی كه به افتخار دیونوسوس برگزار می شود مایه می گیرد و رو به تكامل می گذارد. لیكن نباید تصور كنیم كه هنرمندان در این روزگاران ازجمله‌ی طبقات فرهیخته و روشن اندیش محسوب می شوند. یونانیان متمول كه تسلط امور شهر را به عهده داشتند و وقت خود را در مباحثات بی انتهای كوی و برزن صرف می كردند و شاید حتی شاعران و فیلسوفان اغلب مجسمه سازان و نقاشان را همچون افرادی مادون می نگریستند. هنرمندان كارهای هنری انجام می دادند واز هنر خود امرار معاش می كردند . در كارگاه‌های خود می‌نشستند؛ باعرق و چرك و سیاهی دست و رویشان را فرا می گرفت ، و مانند كارگران ساده رنج و زحمت می كشیدند و بنابراین اعضای جامعه آداب دان  و فرهیخته به شمار نمی آمدند . با این همه سهم آنان در حیات شهر بی نهایت بزرگتر از سهم یك استادكار مصری یا آشوری بود . زیرا اغلب شهرهای یونانی و به ویژه آتن ، با نظام های دموكراتیك اداره می شدند . و این ابزار  به دستان دون پایه كه مورد تحقیر متكبران مرفه بودند . در دموكراسی ها اجازه داشتند كه تا حدودی در برخی امور حكومتی مشاركت داشته باشند. (‌در زمان اوج دموكراسی آتن بود كه هنر یونانی به حد اعلای پروردگی خود رسید. بعد از آن كه آتنیان یورش ایرانیان را با شكست روبه رو ساختند،‌مردم آتن در سایه‌ی رهبری پریكلس ، ساختن دوبار‌ه‌ی  چیزهایی را آغاز  كردند كه  ایرانیان ویران كرده بودند. در سال 480 پیش از میلاد ما ایرانیان معابد ساخته شده كه  بر تپه ی مقدس آتن یعنی آكروپولیس را به آتش كشیده و غارت كردند؛ اكنون پریكلس اهل تفنن نبود و از نویسندگان باستان نقل است؛ كه وی با هنرمندان زمان خود همچون هم ته از خویش رفتار می كرد.

مردی كه وی طرح معابد را به او سپرد معماری به نام ایكتنیوس بود؛ و مجسمه سازی به نام فیدیاس مأموریت یافت كه پیكرة خدایان را بسازد و بر تزیین معابد نظارت كند. شهرت فیدیاس  مبتنی بر آثاری است كه از میان رفته اند ولی مهم است كه بكوشیم از چگونگی آن‌ها  تجسمی داشته باشیم زیرا خیلی ساده ممكن است غایب و مقصود هنر یونان در این زمان از نظرمان دور بماند در كتاب مقدس می خوانیم كه پیامبران پرستش بتها را تكفیر می كردند ولی ما معمولاً هیچ گونه معنا و دلالت ملموسی را از این كلمات استنباط نمی كنیم . برای مثال به قطعه زیر از (عهد عتیق

كتاب ارمیای نبی (باب دهم ،‌آیه ی 3 تا 5 ) توجه كنید؛

رس و رسوم قوها باطل است زیرا ایشان درختی از جنگل با تبر می برند كه كار دست‌های نجار است . آن را به نقره و طلا زینت داده و با میخ و چكش محكم می كنند تا تكان نخورد و آن‌ها  همچون مترسكی در بوستان خیارند كه سخن نمی توانند گفت و آن‌ها  را می باید حمل كرد ، چون كه راه نمی توانند رفت از آن‌ها  مترسید زیرا كه ضرر نتوانند رسانید و توان نفع رسانیدن هم ندارند(آن چه ارمیای نبی در ذهن داشته بقای بین النهرین بوده كه از چوب و فلزات گرانبها ساخته می شده اند. ولی كلام  او تقریباً بی كم و كاست در مورد آثار فیدیاس مصداق دارد آثاری كه چند قرنی بعد از دوره‌ی  زندگی ارمیای نبی ساخته شده اند. همچنان كه از كنار ردیف تندیسهای مرمر سفید متعلق بر یونان باستان درموزه های بزرگ میگذریم . اغلب توجه نمی كنیم كه برخی از ان تندیسها همان بقایی اند كه مصداق تقبیح و تكفیر كتاب مقدس یژبود هاند یعنی آن هایی كه مردم در برابرشان نیایش می كرده اند قربانیان خود را با ورد و جادوهای عجیب به محضرشان تقدیم می داشته اند و هزاران بلكه دهها هزاران عبادتگر با دلی آكنده از امید و هراس رو به آستانشان می نهادند و چنان كه ارمیای نبی می گوید، در گمان آن بودند كه چه بسا این تندسیها و پیكرة منقوش در عین حال خود خدایان باشند. در واقع دلیل اصلی اینكه تقریباً همه‌ی مجسمه های مشهور دنیای باستان از بین رفته اند این است كه بعد از غلبة مسیحیت بر مؤمنان تكالیف دینی بوده است. كه همه مجسمه های خدایان كفار را نابود كنند . بیشتر تندیسهایی كه اكنون در موزه های ما وجود دارند. نسخه های دست دوم یا كتیبه هایی اند كه در دوره‌ی رومیان برای سیاحان و مجموعه داران به عنوان اشیا یادگاری ما با تزیین باغها و حمامهای عمومی ساخته شده اند . البته باید عمیقاً قدر این كتیبه ها را بدانیم؛ زیرا دست كم از طریق آن‌ها  تصور حقیقی دربار‌ه‌ی ‌  شاهكارهای مشهور هنر یونان پیدا می كنیم ،  ولی اگر از قوة تجسم و تخیل خود كمك بگیریم ما این كتبیه ها نه تنها مفید هیچ گونه دانایی نخواهند بود ، بلكه می‌توانند گمراه كننده هم باشند .آن‌ها  تا حد زیادی علت این عقیده رایج و شایع اند كه هنر یونانی هنری بی روح – سرد و ملال آور است و تندیسهای یونانی دارای ظاهری یكنواخت و نمایی بی حالت اند كه كهنگی و بازماندگی از زمان را القاء می كنند.

برای مثال تنها كتیبه رومیایی باقیمانده ازبت بزرگ پالاس آتنا كه فیدیاس برای پرستشگاه او در پارتنون ساخته است ، چندان نظرگیر به چشم نمی آید .

 

دانلود مقاله بررسی هنر و هنرمندان


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
,

تاريخ : 9 شهريور 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : moh3en | بازدید : <-PostHit->
مقاله بررسی نگرشی بر تاریخ گزیده اثر حمدا... مستوفی

مقاله بررسی نگرشی بر تاریخ گزیده اثر حمدا مستوفی در 26 صفحه ورد قابل ویرایش

دانلود مقاله بررسی نگرشی بر تاریخ گزیده اثر حمدا... مستوفی

تحقیق بررسی نگرشی بر تاریخ گزیده اثر حمدا مستوفی
پروژه بررسی نگرشی بر تاریخ گزیده اثر حمدا مستوفی
مقاله بررسی نگرشی بر تاریخ گزیده اثر حمدا مستوفی
دانلود تحقیق بررسی نگرشی بر تاریخ گزیده اثر حمدا مستوفی
دسته بندیعلوم انسانی
فرمت فایلdoc
حجم فایل17 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل26

مقاله بررسی نگرشی بر تاریخ گزیده اثر حمدا... مستوفی در 26 صفحه ورد قابل ویرایش 

فهرست مطالب

عنوان                                                                                                                          صفحه

مقدمه ............................................................................................................... 3

وضعیت اجتماعی و ادبی عصر حمد الله مستوفی............................................. 5             

علل برتری كتاب تاریخ گزیده........................................................................... 7

مباحث و قسمت های تشكیل دهنده تاریخ گزیده ............................................. 9

مآخذ تاریخ گزیده ............................................................................................ 11

نام و موضوع تاریخ گزیده .............................................................................. 11

چگونگی نثر تاریخ گزیده.................................................................................. 12

بررسی اثر از لحاظ سبك شناسی ................................................................... 16

موضوع ها و انواع نثر فارسی دردوره ایلخانان.............................................. 17

بررسی مضامین و موضوعات اثر................................................................... 19

چند نكته در مورد اثر حمد الله مستوفی............................................................ 21

فهرست منابع و مآخذ....................................................................................... 24

 

 

مقدمه

در قرن هشتم و در عهد حكومت ایلخانان در سال 685 هجری ، ادیب و مورخ و جغرافی دانی برجسته به نام حمد الله مستوفی دیده به جهان گشود. وی از آغاز جوانی بنابر سیرت آبادی و اجداد خود به خدمت دیوانی اشتغال داشت. از آثار ارزنده‌ی وی “كتاب تاریخ” گزیده است كه آن را در سال 730 هـ . در خلاصه‌ی تاریخ عالم بنام خواجه غیاث الدین محمد تالیف نمود . این كتاب در تاریخ عمومی و تاریخ اسلام و تاریخ ایران تا عهد مولف ( دوره‌ی ایلخانان ) است و در پایان آن دو باب در تاریخ علما و شعرای عرب و عجم و دیگری در تاریخ قزوین و ذكر تراجم رجال آن شهر بر كتاب افزوده شد كه خاص از باب اطلاع بر احوال و رجال و علم و ادب دارد.[1]

از مراتب اهمیت این كتاب آن است كه ادوارد برون [2]و نیكلسن [3] ترجمه‌ی خلاصه‌یی از آن را به انگلیسی ارائه داده اند و نیز ادوارد برون قسمت مربوط به احوال شعرای ایران را از این كتاب جداگانه در سالهای 1900-1901 به انگلیسی ترجمه و در مجله‌ی  انجمن پادشاهی انگلیس منتشر كرد.

حمد الله مستوفی در آثار خویش در خصوص خود و خاندانش اطلاعات ارزنده ای ارائه داده است و در كتاب تاریخ گزیده شرح نسبتاً دقیقی در مورد اصل و خانواده‌ی خود بدست داده است و اصل خود را عرب معرفی می كند و شجره‌ی خود را به حربن یزید ریاحی می رساند.[4] وی از یك خاندان كهن مستوفیان قزوین بود كه‌یكی از اجداد او به نام فخرالدوله ابومنصور كوفی در سال 223 هجری به حكومت قزوین منصوب شد و از آن پس ، خاندانش در این شهر باقی ماندند و همه به عنوان مستوفی قزوین ادامه‌ی حیات دادند. پدر وی نیز با همین سمت مستوفی دستگاه ایلخانان بود. وی از حواشی رشیدالدین فضل الله بود و با سمت استیفاء كارهای دیوانی می كرد و برادرانش متصدی مشاغل دولتی و صاحب ثروت و دستگاه بودند و چون استیفاء و مشاغل مهم دیوانی در آن زمان نیاز به داشتن تعلیمات كافی در ادب و تاریخ بود پس افراد خانواده وی و خود او از چنین تربیت با ارزشی بهره مند بودند.

از وی سه اثر برجای مانده كه در جای خود به ویژگیهای آنها اشاره می شود ولی كتاب تاریخ گزیده‌ی وی یك اثر تاریخی و ادبی محسوب می گردد كه در این مقاله سعی شده است تا به صورت اجمالی مورد بررسی قرار گیرد .

وضعیت اجتماعی و ادبی عصر حمدالله مستوفی

دكتر ذبیح الله صفا وضع اجتماعی این دوره را اینگونه بیان می كند: “ وضع اجتماعی قرن هشتم هجری با اختلافات سران مغول در عهد ایلخانان و علی الخصوص بعد از مرگ ابوسعید بهادر و كشاكش های پیاپی امرای مختلف بر سر فرمانروایی نواحی ایران ،همراه بود .”[5]

البته باید خاطر نشان نمود كه“ در عهد ایلخانان ، اگر چه برخی از آنان كوشش داشتند كه موجبات آرامش اوضاع را فراهم آورند لیكن چون سرداران و سپاهیان آنان همه از مغول بودند ، هر وقت و هر جا كه لازم می دانستند شدت عمل سابق را تجدید می‌كردند.

بنابراین استقرار حكومت ایلخانان در ایران كه به ظاهر دوره‌یی آرام تصور می شد هم ، خالی از محنت های دوران حمله و هجوم مغول نبود . [6] دوره‌ی حكومت ایلخانان[7] مغول از لحاظ ادبی و فرهنگی یكی از دوره های روشن حیات عقلی ایران است . هرچند در نتیجه‌ی حمله‌ی خونین مغول و انهدام آثار تمدن و فرهنگ، سطح علم و معرفت در ایران به صورت چشمگیری تنزل كرد ؛ اما ، براستی چراغ نبوغ ایرانی حتی در آن روزگار هولناك خاموش نگردید و پس از مدتی ركود و تنزل و بهت زدگی ، بار دیگر ادبا و علما در رشته های گوناگون شعر و ادب و ترجمه و تفسیر و … استعداد خود را به كار گرفتند و در زمینه های مختلف درخشیدند تا جایی كه حتی خود را به دوره‌ی پیش از مغول رساندند ، از آن جمله در زمینه‌ی ادبی و تاریخی .

نگارش تاریخ در این دوره امتیازات خاصی داشت زیرا كتب تاریخی زیادی به صورت محدود یا مفصل نوشته شد و تا به امروز بر جای ماند. در این دوره علوم ادبی در راه خلاصه كردن اثرهای پیشینیان و تهیه‌ی كتب درسی برای استفاده محصلان گام بر می داشت. به همین علت اگرچه در این “ دوره ( قرن هفت و هشت هجری ) كار زیاد در دانش های ادبی انجام شد ، اما عمل ابتكاری تازه ، كم بود و باسقوط بغداد ، زبان عربی دیگر زبان حكومتی نبود ولی همچنان زبان علمی و ادبی محسوب می شد و بیشتر تالیف های عالمان ایرانی به آن زبان صورت می گرفت.” [8]

هجوم مغول و اثرهای آن مانند هر تغییر بزرگ اجتماعی نتیجه‌ی خود را یكباره نشان نداد ، بلكه اثرهای این حمله را باید از قرن هشتم به بعد كه عهد انحطاط علم و ادب در ایران است ، جستجو كرد. بعد از قرن هفت و هشت چون دیگر ایران با

بررسی اثر از لحاظ سبك شناسی

سبك و سیاق كلام وی در كتابش مبین این مطلب است كه وی از اطناب خودداری نموده و هرگز به دنبال چنین شیوه ای در نثر خود نبوده است . در قرن هشتم هجری نثر فارسی از حیث رواج و انتشار در وضعیت بسیار مطلوبی قرار گرفت و از علل عمده آن بود كه ایرانیان ارتباطشان با انقراض بنی عباس و سقوط بغداد با زبان و فرهنگ و ادب عربی بسیار كاسته گردید “ و با به قدرت رسیدن ایلخانان ، ایران به عنوان مركز حكومت در آمد و حاكمان و دبیران و مدیران امور در عراق و الجزیره و روم از ایران تعیین شدند و یا تحت فرمانروایی دولتمردان ایرانی درآمدند و ناگزیر زبان دیوانهای انشاء در این نواحی ، پارسی شد . و نامه های فارسی جایگزین رسائل عربی گردید . از طرف دیگر چون حاكمان اولیه‌ی مغول هیچیك قدرت اداره‌ی امور دیوانی و اداری مملكت های تابعه‌ی خود را نداشتند مجبور شدند وزیران و مستوفیان ایرانی را به كار بگمارند و در نتیجه نه تنها زبان فارسی و انشاء نامه ها بدان زبان از میان نرفت بلكه احتیاج بدان بیشتر از پیش احساس گردید.[9] و این مطلب را می توان در تاریخ گزیده حمد الله مستوفی مشاهده كرد ، هر چند كه در اثر وی هم ابیات عربی ، هم لغات و القاب و اصطلاحات عربی مشاهده می گردد اما با كمی مقایسه با عصر خود و وضعی كه از آغاز قرن ششم به بعد در ایران ایجاد شده بود كه زبان عربی ، زبان نوشتاری و دیوانی محسوب می گردید این مطلب قابل فهم می‌گردد و دیگر اینكه حمد الله مستوفی در اصل یك فردی بود كه از نظر نژاد و تبار عرب محسوب می گردید

موضوع ها و انواع نثر فارسی در دوره ایلخانان

“ در این دوره در انواع مختلفی از قبیل : ادب ، داستانهای قهرمانی ، رمان ها ، قصه ها و حكایت ها ، كتاب های رجال ادب و تصوف و سیاست و علم و حكمت ، تاریخ های عمومی ، تاریخ های محلی ، جغرافیا ، تصوف و عرفان مسائل دینی ، منطق ، حكمت ، ریاضیات ، نجوم ، موسیقی ، اخلاق ، فنون ادب و لغت كتابهای متعدد تالیف شد .” [10]

از جمله كتابهای معتبر در تاریخ عمومی [11]همین اثر حمد الله مستوفی در تاریخ گزیده است درباره‌ی سبك و نثر كتاب تاریخ گزیده باید گفت كه مولف انشاء مرسل را برای كتاب خود برگزید . نثری كه درقرن هفتم و هشتم به عده‌ای از كتب تاریخ و علمی و قصه و حكایت اختصاص یافته بود . در این شیوه به كار بردن لغت ها و تركیب های تازی معمول بود مولف گاه عین عبارت عربی را با اندك تغییر به فارسی ترجمه می كرد . اما باید دانست كه این واژه های تازی با تحولی كه زبان پارسی در سده‌ی ششم یافته بود ، جزء زبان فارسی شد و جای واژه های درسی را گرفته بود.

در كتاب تاریخ ادبیات دكتر ذبیح الله صفا در ذیل مبحث “ پارسی نویسان قرن هفتم و هشتم ” به نام حمد الله مستوفی برخورد می كنیم [12] و پس از شرح احوال به اختصار به معرفی آثار او اشاره می شود كه این مطلب مبین چگونگی نثر و زبان كتاب می باشد. بطور كلی در اتمام كلام در بحث سبك نثر كتاب تاریخ گزیده ، دكتر سیروس شمیسا در كتاب سبك شناسی نثر خود در یك جمله می گوید : “ نثر حمدالله مستوفی در این دو كتاب [13] نثری ساده و روان است .” نمونه ای از نثر كتاب تاریخ گزیده : “ این هفت كس و سگ در غاری شدند و بخفتند . ملك الموت روحشان قبض كرد .

 

دانلود مقاله بررسی نگرشی بر تاریخ گزیده اثر حمدا... مستوفی


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
,

تاريخ : 9 شهريور 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : moh3en | بازدید : <-PostHit->

http://cero.ir/users/view.aspx?id=330656&s=22338


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
,

تاريخ : 9 شهريور 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : moh3en | بازدید : <-PostHit->
مقاله بررسی نقش سازمانهای غیر دولتی در توسعه

مقاله بررسی نقش سازمانهای غیر دولتی در توسعه در 17 صفحه ورد قابل ویرایش

دانلود مقاله بررسی نقش سازمانهای غیر دولتی در توسعه

تحقیق بررسی نقش سازمانهای غیر دولتی در توسعه
پروژه بررسی نقش سازمانهای غیر دولتی در توسعه
مقاله بررسی نقش سازمانهای غیر دولتی در توسعه
دانلود تحقیق بررسی نقش سازمانهای غیر دولتی در توسعه
دسته بندیعلوم انسانی
فرمت فایلdoc
حجم فایل21 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل17

مقاله بررسی نقش سازمانهای غیر دولتی در توسعه در 17 صفحه ورد قابل ویرایش  

چكیده

تشكل‌های داوطلبانه مردمی كه سابقه فعالیت آنها به سال های دور می‌رسد، یكی از عوامل اصلی توسعه كشورها می‌باشد. در شرایط كنونی، تحقق ا هداف دولت در زمینه توسعه از نظر اجتماعی، اقتصادی، سیاسی ،بدون مشاركت و همیاری آحاد جامعه بوجود نخواهد آمد. سازمانهای غیردولتی زاییده یك چنین نیازی برای مشاركت جامعه و دولت است. این سازمانها از طریق همكاری مردمان با هم و با دولت وبخش خصوصی در بسیاری از زمینه ها بستر ساز توسعه و رشد جامعه می‌باشند. در مقاله حاضر كوشش شده تا ضمن بیان مفهوم وتعریف سازمانهای غیردولتی، نقش آنها در توسعه در ابعاد مختلف اجتماعی، اقتصادی، سیاسی توصیف شود.

واژگان كلیدی: توسعه، سازمان های غیردولتی، توسعه اجتماعی، توسعه اقتصادی، توسعه سیاسی

 

مقدمه

اصطلاح توسعه در معنای جدید آن تنها پس از جنگ جهانی دوم فراگیری رشد، در مباحث اولیه، توسعه مترادف با نوسازی جامعه و به مرور زمان در قالب رشد اقتصادی تلقی می‌شد اما امروزه، توسعه كشورها را در ابعاد مختلف اجتماعی، سیاسی، فرهنگی، اقتصادی مورد بررسی قرار می‌دهند ( مقدس: 1378-40)

مایكل تودارو معتقد است كه توسعه را باید جریانی چند بعدی دانست كه مستلزم تغییرات اساسی در ساخت اجتماعی، طرز تلقی عامه مردم و نهادهای ملی ونیز تسریع رشد اقتصادی، كاهش نابرابری و ریشه كن كردن فقر مطلق دانست.( ازكیا: 1380،8)

سیرز، توسعه را جریانی می‌داند چند بعدی كه تجدید سازمان، وسعت ‌گیری متفاوت كل نظام اقتصادی و اجتماعی به همراه دارد  وی دربارة توسعه كشورها مطرح كرده‌است، اینكه فقر چه تغییری كرده است؟ بیكاری چه تغییری كرده است؟ نابرابری چه تغییری كرده است؟ چنانچه كلیه سه پدیده فوق در طی یك دوره كم شده باشد، بدون شك این دوره برای كشور مورد نظر یك دوره توسعه بوده است. (كیا، 1382، 6)

در شرایط كنونی ،از نظر اقتصادی، سیاسی، امكان تحقق اهداف دولتها در زمینه توسعه، بدون مشاركت و همیاری تمام آحاد جامعه وجود ندارد.  سازمانهای غیردولتی زاییده یك چنین نیازی برای مشاركت جامعه و دولت هستند ( الوانی؛ 1381،8)

تعریف، سازمانهای غیردولتی (NGO)

NON-Government organizations

سازمان های غیردولتی به عنوان بخش سوم، در كنار بخش دولتی و بخش خصوصی نیز مطرح می‌گردد. بخش سوم اصطلاحی است برای بیان بخشی كه متفاوت با بخش خصوصی و دولتی و دارای ماهیتی داوطلبانه است. سازمان های غیردولتی هم در كشورهای در حال توسعه و توسعه نیافته مورد توجه قرار گرفته و بخشهای دولتی و خصوصی توانسته اند با همكاری این سازمانها در تحقق اهداف خود توفیق بیشتری داشته باشند. ( الوانی؛ 1381،9) چنانچه درتمام كشورها، حتی كشورهای در حال توسعه‌ای همچون هند وبنگلادش سازمان های غیردولتی را به عنوان یكی از بازوهای توسعه به رسمیت شناخته و از نقش آفرینی آنها در حل مشكلات اقتصادی اجتماعی و زیست محیطی استفاده می شود ( جمشیدی، 1383،21)

كاربرد وسیع سازمان غیردولتی گاه باعث ابهام و سردرگمی می‌شود، لذا سعی شده است به تعاریفی پرداخته شود كه مفهوم وسیع و پیچیده سازمانهای غیردولتی را برای خواننده به وضوح بیان نماید.

طبق تعریف اول هر سازمانی كه بخشی از دولت نیست و در محدوده جامعه مدنی فعالیت می‌كند، سازمان غیر دولتی (NGO) می باشد. این تعریف شامل سازمان‌هایی مثل اتحادیه‌های كارگری، جوامع و نهادهای مذهبی، گروههای سیاسی، باشگاه‌های ورزشی، جوامع هنری، فرهنگی و انجمن‌های شغلی و تجاری نیز می‌شود. ( بیل، دان، 1995)

-    تعریف دیگر در زمینه توسعه، سازمانهای غیردولتی را سازمانهایی می داند كه برای بهبود بخشیدن وضعیت اجتماعی و اقتصادی مردم، به نفع آنها كار می‌كنند( بیل، دان:1995)

-    طبق آئین نامه اجرایی تأسیس و فعالیت NGO مصوبه 9/11/81، سازمان غیردولتی، به تشكل‌هایی اطلاق می‌شود كه توسط گروهی از اشخاص حقیقی یا حقوقی غیرحكومتی به صورت داوطلبانه با رعایت مقررات مربوط تأسیس شده و دارای اهداف غیرانتفاعی و غیرسیاسی است.

-    سالامون لستر، سازمان  های غیردولتی را تشكلی مستقل، منعطف، دموكراتیك، و غیرانتفاعی كه فعالیت‌های خود را برای كمك به تقویت بنیه های اقتصادی و یا اجتماعی گروه‌های حاشیه‌ای، حل معضلات عامه یا حتی مسائل قشری خاص متمركز كرده، تعریف نموده است. (نوروز ، 1380،1)

به طور كلی سازمان‌های غیردولتی در زمینه ارائه خدمات به بخشهای نیازمند در جامعه می‌پردازند و سعی می‌كنند تا تسهیل كننده فرآیندهای تحول اجتماعی- اقتصادی- سیاسی در سطوح گروهها و افراد جامعه باشند و همچنین می‌كوشند تا میان واحدها و سازمانهای مختلف نوعی هم افزایی و اتحاد ایجاد كنند و روحیة مشاركت جمعی میان سازمانها را عملی سازند. ( الوانی:1381،9)

(نظری: 1384، 21)

با توجه به توضیحات مطرح شده، حال به نقش سازمان های غیردولتی در هر یك از ابعاد توسعه (اجتماعی، اقتصادی، سیاسی) می پردازیم:

نقش سازمان های غیردولتی در توسعه فرهنگی، اجتماعی:

هرچند كه توسعه فرهنگی و اجتماعی با یكدیگر متفاوت می باشد ولی به دلیل اینكه توسعه اجتماعی و توسعه فرهنگی مكمل و پیوسته، یك پدیده اند و هر دو نوع الزاماً بر ایجاد و وجود تمایز فراینده جامعه منجر می شوند، در این مقاله در یك عنوان مشترك قرار گرفته اند. (توسلی، 1373، 15)

مفهوم توسعه فرهنگی از اوایل دهه 1980 به بعد از طرف یونسكو به عنوان یك سازمان فرهنگی در مباحث توسعه مطرح شده و از مفاهیمی است كه تاكید بر نیازهای غیرمادی افراد جامعه دارد.

توسعه فرهنگی، فراگردی است كه در آن سنتها و تجارب گذشته از نو و براساس نیازها و شرایط تازه بازاندیشی وبازسازی می‌شوند و از این طریق خود را بارور می‌كند و تواناییهای بالقوه انسانها شكوفا می‌شود. (اسدی، 1370،7)

توسعه اجتماعی از مفاهیمی است كه با چگونگی شیوه زندگی افراد یك جامعه پیوندی تنگاتنگ دارد و در ابعاد عینی بیشتر ناظر بر بالابردن سطح زندگی عمومی از طریق ایجاد شرایط مطلوب و بهینه در زمینه‌های فقرزدایی، تعذیه، بهداشت، مسكن، اشتغال، آموزش و چگونگی اوقات فراغت می باشد. ( توسلی؛1373،15)

 

نقش سازمانهای غیردولتی در توسعه سیاسی:

توسعه سیاسی از مفاهیمی است كه پس از جنگ جهانی دوم در ادبیات توسعه مطرح شده است و حوزه بحث مهمی را در علوم سیاسی و جامعه شناسی سیاسی تشكیل می دهد . در ارتباط با فضای مفهومی این واژه دیدگاههای مختلفی وجود دارد ( محمدی: 1370،41) توسعه سیاسی را می توان شامل ارزشهایی مانند : حقوق بشر، آزادی سیاسی، حق رای و دموكراسی دانست. (منوریان:1379،14)

در اساسنامه NGO بارها از جمله غیرسیاسی بودن سازمان های غیردولتی نام برده شده است اما آنچه مشخص است ابعاد اجتماعی، اقتصادی و سیاسی با هم در ارتباط می باشند و برهمدیگر تاثیر می گذارند.

دانلود مقاله بررسی نقش سازمانهای غیر دولتی در توسعه


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
,

تاريخ : 9 شهريور 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : moh3en | بازدید : <-PostHit->

http://cero.ir/users/view.aspx?id=330654&s=22338


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
,