خريد بک لينک
خريد سکه ساکر
home theater in Los Angeles
فلنج
Barabas Ropa de hombre
cero
تاريخ : 9 شهريور 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : moh3en | بازدید : <-PostHit->
مقاله ریخته گری چدن

مقاله ریخته گری چدن

دانلود مقاله ریخته گری چدن

مقاله ریخته گری چدن
دسته بندیپژوهش
فرمت فایلdoc
حجم فایل21 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل33

مقاله ریخته گری چدن

فهرست:

صنعت ریخته گری

چدن چیست؟

چدن ها در ریخته گری

آلیاژهای چدن

انواع ساختارهای زمینه چدن

انواع چدن های ریخته گری

برخی از کاربردهای چدن‌ها

آلیاژهای ریخته گری چدن ها

توضیحاتی پیرامون صنعت ریخته گری چودن

عملیات حرارتی چدن نشكن

سختی پذیری چدن نشكن

نرماله كردن چودن نشكن

آستمپر كردن چدن نشكن

كونچ و تمپر كردن چدن داكتیل

اندازه سطح مقطع و عناصر آلیاژی

دما و زمان آستنیته كردن

زمان و دمای آستپمر كردن

=====================

صنعت ریخته گری

ریخته‌گری جزء یكی از روشهای تولید می‌باشد. اصولاً تكنولوژی تولید ریخته‌گری به دو قسمت تقسیم می‌شود: 1- استفاده از قالبهای موقت: دراین روش قطعات تولید شده از ریختن مذاب قالب(كه براساس كوبیدن مواد نسوز در اطراف مدل معین به وجود آمده است) به دست می‌آید. قالبهای موقت خود به سه دسته ماسه‌ای ـ پوسته‌ای و سرامیكی تقسیم می‌شود. در روش ماسه‌ای مدل كه ممكن است از جنس چوب و یا فلز باشد در محفظه قالب قرار می‌گیرد. درون قالب را از ماسه پر می‌كنند و سپس می‌كوبند كه این ممكن است به صورت دستی و یا توسط ماشین انجام شود. در جریان قالبگیری دستی اصولاً كوبیدن ماسه و خارج كردن مدل، ایجاد سیستم با مهارت كارگر انجام می‌گیرد و معمولاً سرعت اصلی و اولیه كار بدین صورت است كه تولید قالبهایی با دیواره‌های تقریباً نازك صورت می‌گیرد به طوری كه قسمتهای خارجی قالب تحت‌تأثیر شكل داخلی و محفظه قالب قرار می‌گیرند. این قالبها نسبتاً سبك وزن بوده و به راحتی قابل حمل و نقل می‌باشد. مواد قالب عبارتند از ماسه‌های ریز و خشك، ذرات سیلس یا زیر كشت كه معمولاً حاوی %7 -2 چسب و زرین است كه در حرارت سخت می‌شود.

...

آلیاژهای چدن

فلزهای آلیاژ دهنده برای بهبود کیفیت چدن برای مصارف ویژه به آن افزوده می‌شوند. آلیاژهای چدن در کارهای مهندسی که در آنها چدن معمولی ناپایدار است به کار می‌روند و حتی ممکن است در مواردی نیز، مثلا ساخت میل لنگ، جانشین فولاد شوند. در هر حال، با دارا بودن مزایایی از قبیل از قیمت تمام شده تولید پایین توام با قابلیت ریخته گری، استحکام، قابلیت ماشین کاری، سختی، مقاومت در برابر سایش، مقاوم در برابر خوردگی، انتقال حرارت و جذب ارتعاش در این آلیاژ آن را از سایر آلیاژهای ریختگی آهنی متمایز ساخته است.

انواع ساختارهای زمینه چدن

اساس خواص مکانیکی چدن به زمینه آن بستگی دارد. به همین دلیل است چدن ها را با عبارت ساختار زمینه آنها برای مثال انواع پرلیتی یا فریتی توصیف می‌کنند. مهمترین ساختار زمینه چدن عبارتند از:

فریت

فریت محلول جامد Fe-C است که به طور قابل ملاحظه‌ای Si و مقادیر کمتری Ni ,Cu ,Mn در آن حل شده‌اند. فریت نسبتا نرم، چکش خوار، استحکام کم، مقاومت به سایش ضعیف، شکست خوب، ضریب هدایت گرمایی نسبتا خوب و قابلیت ماشینکاری خوبی است. یک زمینه فریتی را می‌توان به طور ریختگی تولید کرد اما اغلب با عملیات حرارتی باز پخت (تابکاری) می‌توان به آن دست یافت.

پرلیت

مخلوطی از فریت و سمانتیت Fe<sub>3</sub>C است که توسط واکنش یوتکتیک از استینیت تشکیل شده و نام پرلیت از ظاهر صدف گونه‌اش مشتق شده است. پرلیت نسبتا سخت و از چقرمگی کمتری برخوردار بوده و ضریب هدایت گرمایی کم و در ضمن از ماشینکاری خوبی برخوردار است. وقتی فاصله بین دانه‌های پرلیت در زمینه کم می‌شود خواص مکانیکی افزایش می‌یابد مقدار کربن پرلیت در فولادهای غیر آلیاژی 0.8 % است در حالی که در چدنها بسته به ترکیب چدن و سرعت خنک شدن متغیر بوده و حتی می تواند کمتر از 0.5% در چدن های پرسیلسیم باشد.

فریت- پرلیت

ساختار مخلوطی است که غالبا برای رسیدن به خصوصیاتی بینابینی از آنچه که در فوق شرح داده شده به کار گرفته می‌شود.

بینیت

این ساختار می‌تواند به صورت ریختگی با افزودن عناصر آلیاژی Mo و Ni به مقادیر معین تولید شد. ...

...

دانلود مقاله ریخته گری چدن


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
,

تاريخ : 9 شهريور 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : moh3en | بازدید : <-PostHit->
مقاله چگونگی تشكیل فسیل

مقاله چگونگی تشكیل فسیل

دانلود مقاله چگونگی تشكیل فسیل

مقاله چگونگی تشكیل فسیل
دسته بندیپژوهش
فرمت فایلdoc
حجم فایل11 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل13

مقاله چگونگی تشكیل فسیل

فهرست:

سنگواره چیست؟

نگاه اجمالی

شرایط تشكیل فسیل

انواع فسیل شدن

موارد استفاده سنگواره‌ها

چگونگی نامگذاری سنگواره‌ها

جمع آوری سنگواره ها

افزایش دمای زمین و فسیل شدن

=======================

سنگواره چیست؟

فسیل یا سنگواره عبارت است از آثار و بقایای گیاهان و جانوران گذشته که در بین رسوبات به حالت سنگواره تا به امروز محفوظ مانده‌اند. برای مثال ، صدف دو کفه‌ای‌ها ، استخوان مهره داران ، حشرات داخل کهربا و جای پای داینوسورها همگی سنگواره هستند. واژه «فسیل» از کلمه لاتین «فسیلز» (fossilis) به معنای «کندن و بیرون آوردن» ، گرفته شده است و به همین دلیل در بعضی از کتابهای قدیمی به کانیها و سنگهای قیمتی که بر اثر کندن از زمین بیرون آورده می‌شود، فسیل می‌گفتند.

نگاه اجمالی

دیرینه شناسی یا پالئونتوژی (palaenotology) علم مطالعه سنگواره‌هاست. علم دیرینه شناسی با گذشت زمان و با فعالیت گستره دانشمندان جایگاه واقعی خود را در رشته زمین شناسی باز کرد و بررسی آثار و بقایای جانوران را در سرلوحه کار خود قرار داد. از اواخر قرن هیجدهم فسیل شناسی به صورت علم واقعی در آمد و خاستگاه آلی سنگواره‌ها مورد توجه قرار گرفت و اصول آن پایه ریزی شد.

شرایط تشكیل فسیل

فساد ، اکسیداسیون ، احیا ، انحلال و فعالیت موجودات به هرحال قبل و بعد از دفن ، اغلب ترکیب شیمیایی موجود را تجزیه و متلاشی می‌کنند.

...

موارد استفاده سنگواره‌ها

فسیلها در زمین شناسی کاربرد زیادی دارند و در تمام کارهای صحرایی از آنها در مقیاس وسیع استفاده می‌شود. اهمیت ویژه آنها شاید در مطالعه روند تکاملی جانداران در طول تاریخ باشد. علاوه بر آن در چینه شناسی و بعضی از صنایع از سنگواره‌ها بهره می‌گیرند. سنگواره‌ها درباره حوضه‌های رسوبی گذشته ، شرایط آب و هوا ، پیدایش و انقراض جانداران و وضعیت دریاها و خشکیها اطلاعات خوبی در اختیار ما قرار می‌دهند که مسلما در تفسیر سرگذشت زمین اهمیت خاصی دارد.

دانلود مقاله چگونگی تشكیل فسیل


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
,

تاريخ : 9 شهريور 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : moh3en | بازدید : <-PostHit->
مقاله وقایع تاریخی مهم كرمانشاه و صفویه

مقاله وقایع تاریخی مهم كرمانشاه و صفویه

دانلود مقاله وقایع تاریخی مهم كرمانشاه و صفویه

مقاله وقایع تاریخی مهم كرمانشاه و صفویه
دسته بندیپژوهش
فرمت فایلdoc
حجم فایل16 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل18

مقاله وقایع تاریخی مهم كرمانشاه و صفویه

فهرست:

صفویان

وقایع تاریخی مهم كرمانشاه

تاریخچه كرمانشاه در عهد صفویه

بنای پل آجری كرمانشاه در عهد صفویه

نگاهی بر كرمانشاه و صفویان

======================

صفویان

صفویان یکی از سلسله‌های پادشاهی ایران بودند که در قرن دهم بر ایران فرمانروایی می‌‌کردند.در سال ۹۰۷ ه.ق شاه اسماعیل با غلبه بر مخالفان و دشمنان داخلی به قدرت رسید و رسما تاجگذاری کرد. وی برای تقویت سپاه ایران نیرویی بنام قزلباش به وجود آورد که شامل ۷ ایل قزلباش به نامهای استاجلو، شاملو، تکلو، روملو، ذوالقدر،‌قاجار و افشار بودند. وی پس از آن عزم بغداد کرد و با تصرف بغداد دودمان آق قویونلوها و قراقویونلوها را بر انداخت و سپس به خراسان رفت و محمد خان شیبانی را سرکوب کرد. سلطان سلیم عثمانی که خود را خلیفه مسلمین می‌‌خواند،‌تحمل وجود یک کشور بزرگ، مستقل و قدرتمند که پیرو مذهب شیعه بود را در همسایگی خود نداشت. وی با سپاهی عظیم در سال ۹۲۰ قمری به آذربایجان حمله کرد و شاه اسماعیل به مقابله با وی شتافت. سپاه ایران و عثمانی در دشتی بنام چالدران روبروی یکدیگر قرار گرفتند. عثمانی‌ها با داشتن سلاح آتشین بطور کامل بر ایران برتری داشتند و پس از شروع جنگ، نیروهای پیاده نظام به محاصره قوای عثمانی در می‌‌آیند. سواره نظامها هرچند به راحتی می‌توانستند عقب نشینی کنند ولی عزم بر نجات پیاده نظام می‌کنند و تنها راه حل برای نجات آن‌ها را در متوقف کردن پیشروی سپاه عثمانی و خاموش کردن آتش توپخانه آن‌ها می‌بینند، پس تصمیم می‌‌گیرند که برای حفظ پیاده نظام به یک عملیاتی انتحاری دست بزنند. قزلباشهای سواره با کندن زره‌های خود آرایش حمله می‌‌گیرند و به قلب سپاه سلطان سلیمان عثمانی یورش می‌‌برند و آن‌ها را که در خیال یک پیروزی آسان بودند را غافل گیر می‌کنند سپس خود را به توپخانه رسانده و دست به قتل عام سربازان عثمانی می‌‌زنند و خود نیز در این راه جان می‌‌بازند.‌ایران بخاطر نداشتن سلاح آتشین شکست می‌‌خورد.

...

با شكل گیری حكومت ها ، این خطه نیز یكی از مراكز مادی محسوب می شده است كه از این دوره یادمان هایی با ارزش چون دژ گودین در كنگاور برجای مانده است . در این دوره كرمانشاه یكی از شاهراهای حیاتی ایران بوده و جاده اكباتان به بابل از این استان عبور می كرده است .

در دوره هخامنشی با عبور جاده شاهی كه یك رشته آن اكباتان را به بابل وصل می كرد بر رونق و آبادانی این منطقه افزوده شد . پس از انقراض هخامنشیان ، در دوره سلوكی مناطقی از كرمانشاه چون بیستون و دینور محل حضور كلنی های یونانی بوده ولی دیری نپائید كه اشكانیان آنان را شكست داده و در این منطقه حضور پیدا كردند. نقش برجسته‌های اشكانی در بیستون بیانگر این موضوع است. در این دوره بیستون یكی از مراكز مهم دوره اشكانی محسوب می شده است.

...

دانلود مقاله وقایع تاریخی مهم كرمانشاه و صفویه


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
,

تاريخ : 9 شهريور 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : moh3en | بازدید : <-PostHit->
مقاله آلیاژهای ریخته گری چدن ها

مقاله آلیاژهای ریخته گری چدن ها

دانلود مقاله آلیاژهای ریخته گری چدن ها

مقاله آلیاژهای ریخته گری چدن ها
دسته بندیفنی و مهندسی
فرمت فایلdoc
حجم فایل19 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل35

مقاله آلیاژهای ریخته گری چدن ها

بخشهایی از متن:

در میان انواع فلزات و آلیاژ های ریختگی چدن ها بیشترین مقدار مصرف را دارا بوده و اندوخته های علمی و تجربی درباره آن ها نیز بسیارند . برای آنان که در ارتباط مستقیم و یا غیر مستقیم با ساخت قطعات چدنی هستند این احساس وجود دارد که چدن ریزی در مقایسه با دیگر فلزات ریخته گری روش ساده ای است . کیفیت هر محصول تولیدی ریشه در نیاز و فرهنگ آن جامعه دارد . کشوری که متکی به سیستم حمل ونقل دستی است می تواند قطعات ریختگی با کیفیت نازل را پذیرا باشد . در ارتباط با تکنولوژی تولید قطعات چدنی چنانچه مرحله طراحی سیستم های راهگاهی و تغذیه گذاری مهمترین جزء این مراحل نباشد از اصولی ترین قسمت های آن خواهد بود . امروزه این مرحله به عنوان ابزار بسیار مفیدی جهت کنترل معایب در قطعات بویژه عیوب انقباضی و بهره دهی قطعات ریختگی به شمار می رود. طراحی راهگاها و تغذیه بدون توجه به متغیرهای بسیاری که در مرغوبیت قطعات ریختگی موثر است انجام گیرد که متغیرهایی نظیر کیفیت متالوژیکی مذاب و نوع مخلوط سازنده قالب و روش ریخته گری در ارائه طرح سیستم راهگاهی و تغذیه مؤثر است لذا طرح باید این عوامل را شناساوی کرده و بر اساس شناخت کافی آن ها نوع سیستم لازم را انتخاب کند . لذا موفقیت هنگامی بدست می آید که طراح و یا گروه طراحی در ارتباط نزدیک با بخش تولید قرار گرفته و نوعی سیستم راهگاهی و تغذیه را انتخاب کند که حتی المقدور بتواند معایب و نارسائی های مرحله تولید را جبران کند

توضیحاتی پیرامون صنعت ریخته گری چودن

مبانی سیستم های راهگاهی

یک از عوامل لازم در تهیه قطعات ریخته گری سالم آگاهی از چگونگی رفتار مذاب از هنگام ورود به داخل قالب تا مرحله خاتمه انجماد آن است . 

با نگرشی به قطعات ریختگی بجای مانده از زمان های بسیار دور می توان دریافت که ریخته گران گذشته تا چه حد به اهمیت راهگاه گذاری صحیح قطعات توجه داشته اند .

مطالعه سیستم های راهگاهی ( Gating systems ) بدون آشنایی به رفتار انقباضی مذاب و مسئله تغذیه گذاری ( Risering ) قطعات امکان پذیر نیست . به همین دلیل لازم است در طراحی سیستم های راهگاهی چگونگی انقباض مذاب ( Liquid shirinkage ) قبل از شروع انجماد و در مرحله انجماد ( Solidification shrinkage ) نیز مد نظر قرار می گیرد .

...

راهگاه بارریز ( Sprue )

استفاده از چند راهگاه بارریز در یک قالب به هیچ وجه توصیه نمی شود مگر آنکه قطعه ریختگی بسیار بزرگ بوده و ریختن آن نیاز به استفاده از چند پاتیل داشته باشد .

ارتفاع راهگاه بارریز بیشتر با توجه به ارتفاع درجه های موجود در کارگاه تعیین می شود . سطح مقطع این راهگاه در سیستم فشاری تقریبا 3 برابر مجموع سطوح مقاطع راهگاههای فرعی در نظر گرفته می شود و در سیستم غیر فشاری مجموع سطوح مقاطع راهگاههای فرعی تقریبا باید با سطح مقطع قسمت تحتانی راهگاه بارریز یکسان در نظر گرفته شود .

راهگاه بارریز معمولا بصورت استوانه ای در نظر گرفته می شود که سطح مخصوص آن اندکی کمتر از سطح مخصوص راهگاه با مقطع گوشه دار می باشد و جز این امتیاز دیگری ندارد .

بدلیل مشکلات عملی در تهیه قالب های ماشینی با سرعت بالا در سیستم های فشاری از راهگاه بارریز بدون شیب و یا با شیب جزئی استفاده می شود و در سیستم غیر فشاری همواره لازم است از راهگاه بارریزی استفاده شود که قسمت تحتانی آن کمترین سطح مقطع ممکن را در مقایسه با قسمت های دیگر آن داشته باشد در صورتی که در این سیستم از راهگاه بارریز بدون شیب استفاده شود باید در محل اتصال راهگاه بارریز و راهگاه اصلی از تنگه استفاده کرد.

راهگاه اصلی ( Runner )

بهترین طرح برای راهگاه اصلی ساده ترین آن هاست به همین دلیل چنانچه فضای درجه قالب گیری اجازه دهد بهترین نوع راهگاه اصلی نوع مستقیم است . ایجاد هرگونه قوسی در این راهگاه به ایجاد حرکت اغتشاشی مذاب کمک می کند چنانچه به کار بردن این قوس در راهگاه اصلی اجتناب ناپذیر باشد ...

...

دانلود مقاله آلیاژهای ریخته گری چدن ها


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
,

تاريخ : 9 شهريور 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : moh3en | بازدید : <-PostHit->
مقاله تاریخ اسلام و صفویان

مقاله تاریخ اسلام و صفویان

دانلود مقاله تاریخ اسلام و صفویان

مقاله تاریخ اسلام و صفویان
دسته بندیپژوهش
فرمت فایلdoc
حجم فایل31 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل47

مقاله تاریخ اسلام و صفویان

فهرست:

نگاهی به تاریخ اسلام

پیشینه

زمینه و آغاز دوره صفویه و تاریخ اسلام

ارزش تاریخی اسلام دوره صفوی

نقش دولت صفوی در بنیادگذاری تاریخ اسلامی

نقش اسلام در ساختار قضایی حكومت صفویان

اندیشه سیاسی تاریخ اسلام عصر صفویه

تاریخ اسلام در دوره صفویه

دینداری صفوی

=======================

نگاهی به تاریخ اسلام

تاریخ اسلام به بررسی تاریخ اسلام به عنوان یک دین و همچنین به عنوان یک نهاد اجتماعی می‌پردازد.

پیشینه

دین اسلام در سده هفتم میلادی در شبه جزیره عربستان ظهور یافت. در خلال یک سده پس از پیداییش آن، این دین موفق به ایجاد یک قلمروی اسلامی شد که از اقیانوس اطلس در شرق تا آسیای میانه در غرب امتداد یافته بود. یکپارچگی امپراتوری اسلامی دیری نپائید و بهزودی جنگهای داخلی در آن درگرفت که در میان تاریخنگاران اسلامی به دوران فتنه معروفند. پس از این مرحله، دوره دیگری به نام دوره دوم فتنه نیز بر جامعه اسلامی تأثیرگذار شد. پس از آن دودمانهای رقیب ادعای خلیفگی مسلمانان را داشتند و یکپارچگی جهان اسلام دیگر حاصل نشد.

اما از چندین سده بدین رو جریان های فكری اسلامی رشد بسزایی دریكپارچگی جهان اسلامی داشته و جهان شاهد جوشش عظیم ازموج بیداری اسلامی درعصر حاضر میباشد.

عربستان در پایان قرن ششم میلادی در گیر و دار درد زایمان انتقال به مرحلهء یكتاپرستی بود. در دههء دوم قرن هفتم میلادی همزمان با گسترش اسلام در حجاز، در سه نقطهء دیگر عربستان نیز دین یكتاپرستی درحال شكل گرفتن بود و كسانی ادعای نبوت داشتند و دین نوینی را عرضه مینمودند. برای اینكه این موضوع را بهتر بشكافیم ابتدا باید به تركیب قبایل عربستان در آن زمان نظری بیفكنیم.

وقتی خزش عربان به درون شام و عراق آغاز شد، طلیحه- پیامبر سابق بنی‌اسد- نیز به حجاز برگشت و خود را تسلیم عمر كرد و با قبیله‌اش در لشكركشیهای عراق شركت جست.

...

در اوائل سال 64 كه یزید درگذشت، عبدالله فرزند زبیر در مكه به پا خاست و مردم مكه و مدینه با او بیعت كردند. عربهای بصره وكوفه نیز بیعشان را برای او فرستادند. هواداران خلافت عبدالله زبیر «شیعهء زبیری» نام گرفتند. او رسما خلیفه شد، و تا سال 73 هجری كه توسط عبدالملك مروان و حجاج ثقفی از میان برداشته شد، عربستان و عراق و بخشی از ایران را در قلمرو داشت. در این میان در سال 64 هجری مردی از طائف به نام مختار ثقفی به كوفه رفت و با استفاده از خلأ سیاسی كه مرگ یزید به دنبال آورده بود شیعیان سابق علی را سازماندهی كرده درصدد تشكیل حاكمیت برآمد. او خودش را نمایندهء محمد ابن علی ابن ابیطالب- معروف به ابن حنفیه- معرفی كرد و گفت كه محمد ابن علی «امام» و «مهدی» است (مهدی در زبان یمنی‌ها معادل واژهء امام بود و منصوب آسمان پنداشته میشد). مختار به یاری بخشی از یمنی‌های كوفه و مدائن، ازجمله نیرومندترین مردشان ابراهیم پسر مالك اشتر، مخالفانش را سركوب كرد و تمامی كسانی كه در كشتار كربلا شركت كرده بودند را گرفته از دم تیغ گذراند. بخشی از نیروهای او را نیز روستائیان آرامی‌تبار جنوب عراق تشكیل میدادند كه از زمان فتوحات عربی به بردگان عربها تبدیل شده بودند. مختار برابری انسانها را مطرح كرد و این برده‌شدگان را آزادشده اعلام نمود. این موضوع به مذاق عربهای حامی او گوارا نبود؛ و ابراهیم اشتر پس از آنكه در سركوب مخالفان مختار شركت كرد و حتی یك لشكر اموی را كه از شام به فرماندهی عبیدالله زیاد به عراق گسیل شده بود شكست داده عبیدالله زیاد را كشت، مختار را رها كرده با نیروهایش در مدائن ماند.

...

دانلود مقاله تاریخ اسلام و صفویان


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
,

تاريخ : 9 شهريور 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : moh3en | بازدید : <-PostHit->
مقاله تأثیر هنر بر امور تربیتی ( تعلیم و تربیت)

مقاله تأثیر هنر بر امور تربیتی ( تعلیم و تربیت)

دانلود مقاله تأثیر هنر بر امور تربیتی ( تعلیم و تربیت)

مقاله تأثیر هنر بر امور تربیتی ( تعلیم و تربیت)
دسته بندیپژوهش
فرمت فایلdoc
حجم فایل62 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل59

مقاله تأثیر هنر بر امور تربیتی ( تعلیم و تربیت)

فهرست:

تاریخچه هنر در ایران

نقش هنر در امور تربیتی (تعلیم و تربیت )

نقش تربیتى هنر

نقش هنر در اصلاح و تربیت مددجویان زندانها

نظریات افلاطون پیرامون تاثیر هنر در امور تربیتی

 محاکات یا میمسیس

 آفرینش و خیال و محاکات

هنر حكومت و تربیت

پداگوژی

هنر و مقوله آموزش امور تربیتی

فعالیت های هنری كودكان عاملی مؤثر در امر تربیتی

================================

تاریخچه هنر در ایران

هنر نقاشی در دوره سلوكیان استمرار هنر سنتی یونانیان باستان است. هنر نقاشی را جز با مطالعه ظروف آن دوره نمی توان شناخت. درباره نقاشی های دیواری كه بدون شك وجود داشتند، در دوره سلوكی چیزی نمی توانیم بگوییم، زیرا از آنها چیزی به دست ما نرسیده است.

 

به كارگیری رنگ های جالب، جذاب،‌ زنده و متنوع و وجود مفرغ های كوچك و برخی تكه های سفالینه كه آراسته به برگ نخل هستند و همچنین ظاهر شدن نقش های تمام رخ در هنر عصر اشكانی همگی از نشانه های آشكار نفوذ فرهنگ و تمدن یونانی (هلنیسم) بر هنر عصر سلوكی و اشكانی است.

پس از فتوحات اسكندر در ایران، تمدن و فرهنگ یونانی در سطوح مختلف تاثیر خود را بر جای گذاشت. این تاثیر در زمینه های سیاسی،‌ مذهبی،‌ هنری، معماری و شهرسازی و ... در دوره های سلوكی و اشكانی بر جای ماند و آثاری نیز از آن دوره ها به یادگار مانده است.

شاید تاثیر فرهنگ و تمدن یونانی در ایران، در هیچ زمینه ای به اندازه هنر آشكار نباشد و حتی بازگشت به شیوه زندگی و اندیشه ایرانی را در سیر تحول هنر، بیشتر می توان یافت.

● نقاشی در دوره سلوكیان:

هنر نقاشی در دوره سلوكیان استمرار هنر سنتی یونانیان باستان است. هنر نقاشی را جز با مطالعه ظروف آن دوره نمی توان شناخت. درباره نقاشی های دیواری كه بدون شك وجود داشتند، در دوره سلوكی چیزی نمی توانیم بگوییم، زیرا از آنها چیزی به دست ما نرسیده است.

از هنرهای كوچك تنها قسمتی مفرغ های كوچك و برخی تكه های سفالینه كه آراسته به برگ نخل هستند، سبك یونانی دارند.

به كارگیری رنگ های جالب، جذاب، زنده و متنوع ابتكار دیگری در هنر سلوكیان است كه هیچ گاه آنان این كار را از نظر دور نمی داشته اند.

...

هنر حكومت و تربیت

ر وابط فرهنگی- كانت - فیلسوف آلمانی - می‌گوید: «یكی از اصول تعلیم و تربیت كه باید همواره مدنظر طراحان برنامه‌های تربیتی باشد، این است كه «كودكان باید نه برای زمان حال بلكه برای شرایط بهتر احتمالی آینده، تربیت شوند».

حال این سوال مطرح است كه چه شناخت و تصوری از آینده و شرایط پیش‌ رو داریم؟
سرعت روزافزون تحول در عرصه‌های مختلف علم و فن‌آوری - به‌ویژه در حوزه ارتباطات - و حجم وسیع داده‌های درست و نادرست ناشی از جریان آزاد و غیرقابل كنترل اطلاعات، عامل اساسی سوگیری افكار و تلقّیات مردم است.

 اگر تا دیروز – و تا حدودی امروز – نهادهای فرهنگی و تربیتی تلاش می‌كردند با شیوه‌های مختلف كنترلی، نقش عوامل مزاحم در تربیت فرزندان را خنثی كنند، امروزه ماهواره‌ها و اینترنت، بسته‌های مختلف خبری، تحلیلی و تبلیغی را كه بسیاری از آنها با هدف هدایت جریان اطلاعات و اخبار به نفع مدعیان رهبری جهان و با هدف تحقق دهكده جهانی در راستای تحكیم حاكمیت آنها بر جهان عمل می‌كنند، به صورتی بسیار زیبا و فریبنده، به طور مستقیم در اختیار ذهن كنجكاو و جست‌وجوگر فرزندان ما قرار می‌دهند و این در شرایطی است كه بسیاری از مربیان و هدایتگران جامعه، خود با این پدیده‌های جدید آشنایی ندارند و به همین سبب و به دلیل ندانستن نحوه تعامل با این علوم و فن‌آوری‌های جدید، اغلب با برخوردهای ناپخته و حساسیت‌برانگیز افراطی و تفریطی، گرایش غیراصولی كودكان، نوجوانان و جوانان را به این پدیده‌ها شدت می‌بخشند.

دانلود مقاله تأثیر هنر بر امور تربیتی ( تعلیم و تربیت)


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
,

تاريخ : 9 شهريور 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : moh3en | بازدید : <-PostHit->
تحقیق آشنایی با اردبیل و آداب و رسوم محلی

تحقیق آشنایی با اردبیل و آداب و رسوم محلی

دانلود تحقیق آشنایی با اردبیل و آداب و رسوم محلی

تحقیق آشنایی با اردبیل و آداب و رسوم محلی
دسته بندیپژوهش
فرمت فایلdoc
حجم فایل53 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل25

تحقیق آشنایی با اردبیل و آداب و رسوم محلی

فهرست:

معرفی شهرستان اردبیل

مکان های دیدنی و تاریخی

صنایع و معادن

کشاورزی و دام داری

مشخصات جغرافیایی

بررسی مهم ترین ویژگی های آداب و رسومی مردم اردبیل

آداب و رسوم مردم اردبیل در ماه رمضان

آداب و رسوم مردم اردبیل  در بلندترین شب سال؛ شب یلدا

تمدن و آداب و رسوم اردبیل مكتوب می‌شود

========================

معرفی شهرستان اردبیل

شهرستان اردبیل یکی از شهرستانهای استان اردبیل ایران است. مرکز این شهرستان شهر اردبیل است. این شهرستان از ۳ بخش و ۱۱ دهستان تشکیل شده است.

  • بخش سرعین

دهستان‌ها: سبلان ـ آبگرم

  • بخش مرکزی

دهستان‌ها: شرقی ـ کلخوران ـ سردابه ـ بالغلو ـ ارشق شرقی ـ غربی

  • بخش هیر

دهستان‌ها: فولادلوی شمالی ـ فولادلوی جنوبی ـ هیر

نقاط شهری استان:

  • سرعین
  • اردبیل
  • هیر

واژه اردبیل واژه‌ای اوستایی است كه از دو كلمه آرتا ( مقدس ) و ویل ( شهر ) به معنی شهر مقدس تركیب شده است. وسعت این شهرستان 3810 كیلومتر مربع است و چهره عمومی شهرستان اردبیل متاثر از ارتفاعات كوهستان های سبلان، طالش و بزغوش است كه این عوامل طبیعی سبب محصور شدن آن شده اند. شهرستان اردبیل از شهرستان های با اهمیت ایران به شمار می آید که دارای آثار تاریخی و جاذبه های طبیعی بسیار زیادی است. عشایر استان اردبیل که در دامنه های سبلان پراکنده اند، جشن های متعدد مذهبی و سنتی ایرانیان كه با آداب و رسوم مختلف در مناطق گوناگون این استان اجرا می شوند، انواع غذاها و خوراکی هایی كه یكی از شهرت های اساسی منطقه به شمار می آیند و هم چنین آداب حاكم بر مراسم های مختلف مذهبی و خصوصی از جمله مهم ترین جاذبه های اجتماعی اردبیل به شمار می آیند که در کنار دیگر جاذبه های این منطقه تصویر زیبایی در ذهن گردشگران به جای می گذاردند.

...

از نظر قومیت بطوریکه قبلاً نیز اشاره گردیده 78 درصد بافت جمعیت شهرستان شیعی مذهب و 22 درصد آن از اهل تسنن می باشد.مردمان اهل تسنن در مرکز شهرستان و نیز 11 روستای تابعه بخشهای عنبران و ویلکیج سکونت داشته که بخش عنبران از اکثریت از اکثریت مطلق سنی نشین برخوردار است.

زبان مردم شهرستان ترکی آذری و طالشی می باشد،طالش زبانها بیشتر در بخش عنبران و مناطق مرزی و تعدادی نیز در بخش ویلکیج سکونت دارند.مناطق معروف به پیله رود هم لهجه خاصی متمایز از لهجه شهرستان دارند.      

آداب و رسوم مردم اردبیل در ماه رمضان

خبرگزاری آریا : رمضان ، ماه قرآن است ، ماهی که در یکی از شب های آن   قرآن بر افتخار آفرینش حضرت محمد (ص) نازل شده است . این حرفها و جملات را بارها شنیده ایم . همه ما از دوران کودکی تا کنون ، هر سال به مدت یک ماه شاهد تلاوت قرآن در خانه هایمان بوده ایم . زمانی که پدر خسته از کار روزانه و با زبان روزه ، قرآن را بر می داشت و ساعاتی مانده به افطار ، با خواندن  آیات قرآن ، روح خسته خود را با کلام الهی نوازش می داد هر کدام از ما کودکان ، ذوق و شوق بزرگ شدن را داشتیم تا در ضیافت الهی ، ما نیز همچون پدران و مادرانمان شرکت کنیم .آن روزها جزو ماندگارترین خاطرات ایام زندگی مان است . خاطراتی که با عطر و بوی فرینی و مربای گل در هم آمیخته است .

دانلود تحقیق آشنایی با اردبیل و آداب و رسوم محلی


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
,

تاريخ : 9 شهريور 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : moh3en | بازدید : <-PostHit->
مقاله سبك های مختلف قرائت در دین

مقاله سبك های مختلف قرائت در دین

دانلود مقاله سبك های مختلف قرائت در دین

مقاله سبك های مختلف قرائت در دین
دسته بندیپژوهش
فرمت فایلdoc
حجم فایل7 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل8

مقاله سبك های مختلف قرائت در دین

فهرست:

قرائت چیست؟

 قراء سبعه

دسته بندی سبك های قرائت

اركان قرائت

==========================

قرائت چیست؟

 قرائت، همان تلاوت و خواندن قرآن کریم است. یعنی هر گاه تلاوت قرآن به گونه ای باشد که از نص وحی الهی حکایت کند و بر حسب اجتهاد یکی از قراء معروف – بر پایه و اصول مضبوطی که در علم قرائت شرطی شده است – استوار باشد، قرائت قرآن تحقق یافته است.[7]

امام صادق (ع) می فرماید: «قرآن یکی بیش نیست و اختلاف بر سر قرائت آن، از جانب راویان ، [قاریان] صورت گرفته است.[8]

قرآن دارای نص واحدی است و اختلاف میان قراء بر سر بدست آوردن و رسیدن به آن نص واحد است و عوامل اختلاف چند چیز است :

1 – اختلاف مصاحف اولیه، چه پیش از اقدام به یکسان کردن مصاحف در زمان عثمان و چه پس از آن،

2 – نارسایی خط و نوشته های قرآن که از هرگونه علایم مشخصه وحتی از نقطه ، عاری بوده است.

3 – ابتدایی بودن خط، نزد عرب آن روز.[9]

 ترتیل

 حضرت علی (ع) : درباره معنای ترتیل می فرماید: «انتخاب محل مناسب برای وقف کردن و تلفظ صحیح حروف.

...

دانلود مقاله سبك های مختلف قرائت در دین


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
,

تاريخ : 9 شهريور 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : moh3en | بازدید : <-PostHit->
مقاله آلودگی خاك

مقاله آلودگی خاك

دانلود مقاله آلودگی خاك

مقاله آلودگی خاك
دسته بندیپژوهش
فرمت فایلdoc
حجم فایل9 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل15

مقاله آلودگی خاك

فهرست:

 آلودگی خاك چیست؟

فلزات سنگین، خاك را برای همیشه آلوده می‌كنند

تاثیر فلزات سنگین در خاك و گیاهان

تهیه اطلس آلودگی خاك در سازمان محیط زیست

80 درصد فاضلابهای صنعتی و خانگی بدون تصفیه وارد خاک و سفره های آب می شود

====================================

 آلودگی خاك چیست؟

بنا به تعریف موادی كه افزون آنها به خاك به میزان یا جنس محصول یا به بهداشت جانوران و انسان زیان وارد سازد یا آلودگی بعدی هوا یا آب را سبب شود  مواد آلوده كننده خاك محسوب میشوند.

با این تعریف لازم است خاك آلوده با خاك بد كه برای كشاورزی نامناسب است اشتباه نشود. زیرا دیده شده كه برخی از خاكها بی آنكه آلوده شده باشند

 به طور طبیعی مقدار زیادی از فلزات مثل سلنیوم یا مولیبدن در خود دارند یا هرگاه كه در خاكهایی با كمبود كبالت رشد می كنند برای تغذیه جانوران به كار  روند اختلالاتی در آنها به وجود می آورند. این نوع خاكها ، خاكهای بد نامیده میشوند و با خاك آلوده تفاوت دارند. با توجه به میزان حجم خاك و ماده معدنی  كه جابه جا شده و میزان صدمه ای كه بر اثر این عمل بر حاصل خیزی خاك منطقه وارد آمده می توان میزان آلودگی خاك را مشخص كرد. پس میزان  آلودگی بر این اساس تعیین میشود؛ كه اگر حجم خاك جا به جا شده زیاد باشد و به حالت اولیه برنگردد آلودگی شدید و اگر بازسازی صورت گیرد بسته به  نوع بازسازی از متوسط تا خوب امتیازبندی میشود.

فلزات سنگین، خاك را برای همیشه آلوده می‌كنند

مقاومت و پایایی عناصر سنگین در خاك نسبت به سایر آلاینده‌ها بسیار طولانی بوده و آلودگی خاك توسط فلزات سنگین تقریبا دایمی است. 

محمد علی مشكوه رئیس مجتمع آموزش جهاد كشاورزی ملاصدرا یزد در مقاله‌ای تحت عنوان «تاثیر عناصر آلاینده بر خاك»، منابع آلاینده خاك، راه‌های ورود این آلاینده‌ها و تاثیر دراز مدت آنها بر خاك را بررسی كرده است.

...

دانلود مقاله آلودگی خاك


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
,

تاريخ : 9 شهريور 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : moh3en | بازدید : <-PostHit->
مقاله روان شناسی شخصیت زنان

مقاله روان شناسی شخصیت زنان

دانلود مقاله روان شناسی شخصیت زنان

مقاله روان شناسی شخصیت زنان
دسته بندیپژوهش
فرمت فایلdoc
حجم فایل23 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل28

مقاله روان شناسی شخصیت زنان

فهرست:

دیدگاه روانشناسی در مورد «شخصیت»

ماهیت شخصیت و انسان

شخصیت زنان از دیدگاه های روانشناسان مختلف

شخصیت زنان  با خصیصه های فردی از دیدگاه هارون

================================

دیدگاه روانشناسی در مورد «شخصیت»

دیدگاه روانشناسی در مورد «شخصیت» چیزی متفاوت از دیدگاههای «مردم و جامعه» است در روانشناسی افراد به گروههای «با شخصیت و بی‌شخصیت» یا«شخصیت خوب و شخصیت بد» تقسیم نمی‌شوند؛ بلکه از نظر این علم همه افراد دارای «شخصیت» هستند که باید به صورت «علمی» مورد مطالعه قرار گیرد این دیدگاه به«شخصیت و انسان» باعث پیدایش نظریه‌های متعددی از جمله : «نظریه روانکاوی کلاسیک (Classical Psychoanaly Theory) ، نظریه روانکاوی نوین (Neopsychoanalytic Theory) ، نظریه انسان گرایی (Humanistis Theory) ، نظریه شناختی (Cognitive Theory) ، نظریه یادگیری اجتماعی (Social-learning Theory) و … » در حوزه مطالعه این گرایش از علم روانشناسی شده است.

ماهیت شخصیت و انسان

یکی از جنبه‌های با اهمیت در «روانشناسی شخصیت» که در «نظریه‌های شخصیت» منعکس شده است برداشت یا تصوری است که از ماهیت «انسان و شخصیت او» ارائه شده است (یا می‌شود). این سوالها با ویژگی اصلی انسان ارتباط می‌کنند و همه مردم (شاعر ، هنرمند ، فیلسوف ، تاجر ، فروشنده و …) همواره به روش به این سوالها پاسخ می‌دهند؛ بطوری که می‌توانیم بازتاب همه جانبه آنها را در «کتابها ، تابلوهای نقاشی ، و در رفتار و گفتارشان» ببینیم و روانشناسی شخصیت و نظریه پردازان این حوزه نیز از آن مستثنی نیستند. این موضوعات را می‌توان در جدول زیر خلاصه کرد.

شخصیت زنان از دیدگاه های روانشناسان مختلف

در ادوار پیش از تمدن، نه تنها زن را از جنس انسان نمى‏دانستند، بلكه با وى همچون یك حیوان بهره ده، برخورد مى‏كردند. فیلسوف معروف فرانسوى، دكتر گوستاولبون مى‏نویسد:

«زن را یك مخلوق پست و فرومایه خیال مى‏كردند كه فائده وجودیش تنها در خدمت خانه و تكثیر نسل بوده است.»(1)

فیلسوف شرق، عارف بزرگ اسلامى، استاد علامه طباطبائى «قدس سره» مى‏نویسد:(2)

«در قبائل دور از تمدن، مانند وحشیان آفریقا واسترالیا وجزائر مسكونى اقیانوسیه و اهالى بومى آمریكاى قدیم و غیره، زندگى زنان نسبت به مردان، مانند زندگى چارپایان و سایر جانوران اهلى نسبت به انسان بوده است.

...

برای كنار آمدن با شخصیت زنان خصیصه های فردی، به او كمك كنید تا به روحیه اش بیشتر برسد. بعضی از این زنان فرصت و توانایی پرداختن به علایق و خواسته های خود را ندارند و در نتیجه ناخشنود می‌شوند و خود را ناموفق احساس می‌كنند، بی جهت به او فشار نیاورید تا خود را با شرایط دنیای حقیقی شما سازگار كند. برای هم رنگ شدن با دنیای حقیقی او نیز خودتان را تحت فشار قرار ندهید . به جای آنكه فقط به این مطلب فكر كنید كه دنیای شما متفاوت است، بهتراست با یكدیگر درباره این تفاوت‌ها بحث كنید. برای كنار آمدن با هم آماده باشید و گاه راههای جداگانه خود را بیپمایید. بسیاری از شخصیت های " خصیصه فردی" فراموش كارند. آنها به قدری در دنیای درون خود غرق می‌شوند كه باید زمان پرداخت اجاره خانه، خرید مایحتاج زندگی، خرید لباس برای بچه‌ها و یا خاموش كردن چراغها را به هنگام خواب به آنها متذكر شد.

محققان و روان شناسان، به گونه دیگری نیز از شخصیت زنان  تقسیم بندی هایی به عمل آورده اند و آنها را به سه دسته كلی تقسیم نموده اند. دسته اول شخصیت های پارانوئید، اسكیزوئید و اسكیزوتایپی را در بر می‌گیرد.

دانلود مقاله روان شناسی شخصیت زنان


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
,