خريد بک لينک
خريد سکه ساکر
home theater in Los Angeles
فلنج
Barabas Ropa de hombre
cero
تاريخ : 9 شهريور 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : moh3en | بازدید : <-PostHit->
مشخصه اعتیاد

مشخصه اعتیاد

دانلود مشخصه اعتیاد

مشخصه اعتیاد
دسته بندیعلوم اجتماعی
فرمت فایلdoc
حجم فایل18 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل11

مشخصه اعتیاد

هفت علامت یک معتاد

آموزش مهارتهای پیشگیری از اعتیاد

دو الگوی رایج برای معتاد شدن

پیشنهادات تحقیق

محدودیتهای تحقیق

پیشینه تاریخی تحقیق

جداول دو بعدی

مشخصه اعتیاد

1- رفتار بی اراده:

زمانی كه در خود احساس ضرورت برای انجام كاری بطور پیوسته دارید، چیزی بیش از یك عادت معمولی است. تكرار مداوم معمولاً تلاش برای كسب مجدد شادی و نشاط اولیه است زمانی كه تمایلات ایده آلیستی بر زندگی حاكم می شوند و انسان را درگیر مسائل جزئی وجود داشت نامربوط می كند. ممكن است نشانه هایی از اعتیاد در انسان باشد.

2- كمبود اراده:

یكی از علائم و نشانه های رشد و كمال این است كه بتوانیم برای رفتار هایمان حد و حدود تعیین كنیم اگر خیلی نسبت به عادت هایمان احساس وابستگی كنیم و برای مهار آن ها قدرتی وجود نداشته باشد، احتمالش زیاد است كه به آن رفتار اعتیاد پیدا كرده باشیم.

3- شانه خالی كردن از قبول مسوولیت:

یكی از خصوصیت كه بین همه معتادین متداول است این است كه عادت خود را تقصیر دیگران می اندازند نادیده گرفتن اهمیت مسائل، دروغ گویی به خانواده و دوستان و سرپوش گذاشتن روی خطاها و اشتباهات، همه و همه نشانه های این است كه رفتار فرد، بی اراده و بی اختیار است.

 

4- جایگزینی برای عادت های ناپسند:

تا به حال متوجه شده ایند كه اعضای انجمن معتادین الكلی چقدر قهوه استفاده می كنند؟ یا اینكه چطور افرادی كه به تازگی سیگار را ترك كرده اند برای ماهها پیوسته آدمامس می جوند؟ این افراد یك نوع اعتیاد را با نوع دیگری جایگزین كرده اند چون این باعث قوت قلب آنها می شود.

5- تمایل به عادات ناپسند مختلف:

ممكن است فردی هر شب در غذا خوردن زیاده روی كند و بعد به بهانه داشتن فشار و

استرس بری رفع سوزش معده، داروی، آنتاسید استفاده كند، بدون اینكه بداند به هر دو آن ها معتاد شده است. فردی كه به كار اعتیاد دارد و شبها به روابط جنسی نامشروع پناه می برد، ممكن است برای توجیه كار خود بگوید كه او برای ایجاد رابطه ای معقولاند تر وقت ندارد. اما این می تواند نشانه ای از تمایل وی برای انجام اعمال ناسالم بصورت عادت باشد.

6- اصلیت خانوادگی:

فرزندان بالغ معتادین الكلی ممكن است به كلی از استفاده مشروبات الكلی امتناع كنند، اما ممكن است به چیز دیگری اعتیاد پیدا كنند. اعتیاد آنها می تواند در ورزش یا كار بیش از حد باشد.

 

7- عدم اطمینان:

اعتیاد از هر نوعی كه باشد، همواره با ناراحتی عدم اعتماد و نا امنی و ترس از شكست همراه است. نشانه دیگر آن عدم احساس تعهد است. فرد معتاد انتخابهای نادرستی انجام می دهد و نمی تواند درك كند كه ایجاد یك رابطه صادقانه و با اعتماد با دیگران و قبول تواناییها و ناتوانی هایش چقدر می تواند برایش موثر باشد.

      v        مقاله: كنترل شخصیت معتاد كننده نویسنده: آزمند

آیا اعتیاد یك نوع بیماری است ؟

اعتیاد یك « بیماری اجتماعی» است كه در عوارض جسمی و روانی دارد و تا زمانی كه به علل گرایش «بیمار» توجه اعتیاد به مواد مخدر یكی از مهمترین مشكلات اجتماعی، اقتصادی و بهداشتی است كه عوارض ناشی از آن تهدیدی جدی برای جامعه بشری محسوب شده و موجب ركود اجتماعی در زمینه های مختلف می گردد. هم چنین ویرانگری های حاصل از آن زمینه ساز سقوط بسیاری از ارزش ها و هنجارهای فرهنگی و اخلاقی شده و بدین ترتیب سلامت جامعه را بطور جدی به مخاطره می اندازد.

تحلیل گران مسائل سیاسی و اجتماعی بر این باورند كه در تهاجم و نفوذ فرهنگی، پدیده مواد مخدر مهمترین عامل به تباهی كشیدن و انحطاط اخلاقی جوامع به شمار می رود. متأسفانه گسترش دامه مصرف مواد مخدر در جامعه امروزی به حدی است كه حتی قشر متفكر و تحصیل كرده را به سمت خود كشانده است. مبارزه با اعتیاد نیز قطعاً بیش از آنكه مأموریتی در راستای وظایف مصرحه نیروی انتظامی باشد، اقدامی است استراتژیك در مقابله با ابزرار نظام سلطه جهانی در انحطاط اخلاقی جوامع با اهداف خاص سیاسی.

اعتیاد بعنوان یك آسیب اجتماعی، هیچ گاه بطور كامل ریشه كن نخواهد شد. اما با تدبیر، اندیشه و تلاشی مخلصانه می توان آن را به كنترل درآورد. به امید روزی كه جامعه ای داشته باشیم كه اگر هم در آن فرد معتادی وجود دارد، درصد نجات خویشتن باشد.

آنچه در مورد اعتیاد و مواد مخدر باید بدانیم:

اعتیاد به مواد مخدر یكی از عوامل اصلی شیوع بیماری های ایدز و هپاتیت می باشد.

مواد مخدر آنچنان ساكت و بی صدا بر جسم و روان نابودی میلیونها مغز فعال می شود كه سرمایه های آینده جامعه بشری به شمار می روند. اگر در صد كمی  از كودكان كه والدین آنها معتاد هستند به سوی بزهكاری سوق داده شوند، بعد از گذشت چندین سال تعداد بزهكاران در این مملكت به هزاران نفر خواهد رسید. اعتیاد بیش از یك میلیارد نفر از اعضاء خانواده معتادان را در جهان بطور مستقیم با مشكلات ناشی از این آسیب مواجه نموده است.

مواد مخدر منشاء وقوع بسیاری از جرائم اجتماعی نظیر: قتل، تجاوز، سرقت و ..... می باشد. مواد مخدر سالانه حدود 600 میلیارد دلار سود به حساب سوداگران مرگ واریز می كند كه این رقم چند صد برابر كل بودجه كشور، و بسیاری دیگر از كشورهای بزرگ دنیاست.

75% از زندانیان كشور را بطور مستقیم و غیر مستقیم مجرمین مواد مخدر تشكیل می دهند كشور ما در همسایگی بزرگترین تولید كنندگان مواد مخدر جهان (افغانستات و پاكستان) موسوم به «هلال طلائی» و در مسیر تراتریت مواد مخدر قرار گرفته است و در این راه خود نیز قربانی آن می گردد.كشور ما در مقابله ورود و شیوع این مواد خانمانسوز، به منظور كنترل و حفاظت مرزهای شرقی اقدام به احداث بیش از هزار كیلومتر جاده، دهها پاسگاه مرزی و برجك و دیده بانی و حفر چندین كیلومتر كانال و .. نموده است و هزارات نفر از فرزندان این مرز و بوم نیز به فجیع ترین وضع به شهادت رسیده است.

مراحل اعتیاد

1- مرحله آشنایی:

این مرحله با تشویق دیگران ( مخصوصاً دوستان ناباب) یا از روی غرور و كنجكاوی خود فرد مشروع می شود.

2- مرحله شك و تردید:

در این مرحله فرد با مبارزه با امیال خود می پردازد.

دانلود مشخصه اعتیاد


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
,

تاريخ : 9 شهريور 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : moh3en | بازدید : <-PostHit->
خانواده و دشواریهای رفتاری كودكان

خانواده و دشواریهای رفتاری كودكان

دانلود خانواده و دشواریهای رفتاری كودكان

خانواده و دشواریهای رفتاری كودكان
دسته بندیروانشناسی و علوم تربیتی
فرمت فایلdoc
حجم فایل26 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل36

خانواده و دشواریهای رفتاری كودكان

مقدمه

تربیت چیست

ضرورت و اهمیت تربیت

عاملان تربیت

معنی و مفهوم ناسازگاری

ناسازگار كیست

بیقراری درچه كسانی

بیقراری و شرایط مختلف

علل بیقراری

مقدمه

دریافت تربیت حقی است برای فرزندان، و طبعا جهت ما تكلیفی سنگین بهمراه دارد. آنها نیاز دارند كه ساخته شوند و بعمل آیند، فردی مفید بحال خود و جامعه و پیرو مكتب اندیشیده‌ای باشند و بدیهی است كه وصول بچنین مقصدی بدون یاری پدر مادر امكان‌پذیر نیست و آنها برآورده شدن این خواسته و رفع این نیاز را از پدر و مادر خود طلبكارند.

بعنوان اینكه ما پدر یا مادریم تربیت فرزندان مهمترین وظیفه ماست و ما در قبال آن نزد خدا و مردم و نیز از خود طفل و وجدانمان مسولیت داریم. انجام این مسولیت بوجهی نیكو مورد سازش عقل و سستی و سهل‌انگاری در آن عقوبت‌آور است. اینكه همه بخواهند پدر و مادر خوبی باشند جای سخنی نیست. ولی اشتباه در این است كه برخی خوب بودن را تنها در این امر می‌بینند كه نیازهای بدنی كودكان را برآورده سازند و برای جنبه‌های روانی و اخلاقی آنان ارج و بهائی قائل نیستند. از سوی دیگر این مساله مطرح است كه خیلی از پدر و مادرها فكر نمی‌كنند برای تعلیم و تربیت فرزندانشان احتیاج به آموزش و آگاهی داشته باشند. گمان دارند در امر تربیتی آگاهی ضروری نیست و یا‌ آنچه ضروری است میدانند و از آن اطلاع دارند. در تربیت این مساله مطرح است كه ما میخواهیم سرمایه‌های مادی و معنوی خود را به او منتقل كنیم، از موجودی كه شدیدا وابسته به غرایز است  انسانی ایده‌آل با اندیشه‌های عالی فداكاری و ایثار و طالب شهادت بسازیم و این كار هنر و معرفت لازم دارد. بهنگامی كه دستهای ما در این زمنیه خالی باشد چگونه از عهده انجام آن برخواهیم آمد.

تربیت چیست:

قبلا  ضروری است كه بدانیم تربیت چیست و چه ضرورت و اهمیتی دارد؟ دارای چه ابعاد و مسائلی است؟ برای تربیت تعریف‌های متعددی شده است از جمله آنكه گفته‌اند: تربیت كوشش و تلاش آگاهانه انسان برای ایجاد تغییرات مطلوب است و بدیهی است كه معنی مطلوب و طرز برداشت از آن  در جوامع مختلف فرق می‌كند، چه بسا كه امری در جامعه‌ای مطلوب بحساب آید  و در جامعه دیگر نامطلوب. برخی را فنی میدانند كه در سایه آن نشو و نمای قوای انسانی را در دوره‌های مختلف زندگی به تناسب سن و رشد یاد میدهند و در این انتقال جنبه‌های علمی و تجربی مورد استفاده قرار میگیرند.

ما از طریق تربیت سعی داریم به كودك را ه تمتع از زندگی را بیاوزیم، قوای جسمی و روحی او را برای وصول به كمال مطلوب مقدر بپرورانیم. تفكر و احساس و عمل اندیشیده را به نسل جدید منتقل سازیم. تمدن بشری را ارزیابی، متراكم و مترقی كرده و به نسل جدید سرایت دهیم، استعدادها و قوای پنهانی طفل را آشكار كرده و بسوی اهداف مورد نظر جهت دهیم.

ضرورت و اهمیت تربیت

تربیت ضروری حیات انسان است. آنكس كه تربیت نیافته نه تنها خود را تلف خواهد كرد بلكه از لحاظ اجتماعی زیان عظیمی از او متوجه مردم نیز خواهد شد. كودك چون گیاهی است كه برای رشد خود احتیاج به امكانات گوناگون دارد، اگر غذا و هوا به او نرسد تباه خواهد شد. زورگویان، استعمارگران، جنایتكاران و جانیان همه زاده تربیت غلطند، بهمانگونه كه پاكان، پرهیزكاران و خادمان حقیقی جامعه از تربیت صحیح به چین موقعیتی رسیده‌اند در تجمع اگر تمدن نباشد تربیت نیست.

تربیت بر این اساس دارای اهمیت و آثار فردی و اجتماعی است در جنبه فردی رشد مادی و معنوی و در جنبه اجتماعی برای ترقی، امنیت و فراغ جمع، اهمیت برای نژاد كنونی اهمیت زندگی و مرگ است. بهتر است آدمی خود را بجای كودك بگذارد و یا حیاتش را در جامعه ای بی بند و بار تصور كند تا از اهمیت آن سردرآورد.

عاملان تربیت

تربیت در خلاء صورت نمی‌گیرد، در اجتماع، در محیط خانواده و بیرون و تحت شرایط و تاثیر پدیده‌هاست. آدمی، خواسته و ناخواسته تحت تاثیر پدر ومادر معلم، دوستان، معاشران، فرهنگ جامعه، سینما، رادیو، تلویزیون، مجلات، مردم اجتماع عوامل سیاسی و اقتصادی، شرایط جوی، تغییرات آب و هوائی و .. است، آنچه مهم بنظر می‌رسد این است كه این عوامل تا حدود امكان باید تحت كنترل درآیند تا حاصل و ثمره تربیت نیكو و ارزنده باشد.

الف- خانواده: بنظر ما خانواده مهمترین عامل تربیت است و تنها به پدر و مادر محدود نمی شود كه البته آن‌ها جای خود دارند، بلكه عمو، عمه و دائی، خاله، برادر و خواهر و همه كسانی كه در زیر یك سقف زندگی می‌كنند و یا بگونه‌‌ای با كودك در ارتباط بیشتری هستند بحساب خانواده میآیند.

در امر خانواده‌ مساله سازمان مهم است، اینكه پدر و مادر نسبت بهم و در قبال هم چه وظایفی را برعهده دارند و در برابر كودك چگونه‌اند، اینكه پدر چه كاری را در خانه برعهده میگیرد و مادر چه كاری را؟ خود مساله‌ای است كهدر تربیت اثر میگذارد . در امر تربیت نقش فرهنگی و اقتصادی خانواده سرنوشت‌ساز است باید دید اندیشه والدین یا سطح دانش و آگاهیشان، نوع انضباط قابل قبول برا‌ی آنها، وضع درآمد و كیفیت مصرف، در خانواده چگونه است و آنها در برابر هم و در برابر كودك چه موضعی دارند.

باید دیدروابط پدر و مادر باهم چگونه است، وضع اخلاقیشان، كیفیت در درگیری و دعوا نزاعشان، سخنانی كه فیمابینشان رد و بدل میشود چگونه است. حدود تنبیه و تشویق، كیفیت بهره‌مند كردن كودك از مواهب زندگی در آنان خانه به چه صورتی است. والدین چه اعتقاداتی دارند، چه فسادها و آلودگی‌هائی در خانه وجود دارد. اخلاق و معاشرتشان به چه صورت است.

در امر تربیت در خانواده نقش پدر مهم  است و نقش مادر مهمتر، این امر بدان خاطر است كه میزان توقف طفل در خانه و در كنار مادر بمراتب بیشتر از پدر است، بعلاوه رابطه انس  الفت و علاقه طفل نسبت به مادر بیشتر است كودك با شیره‌جن مادر تغذیه شده و با طپش او انس گرفته و بخواب رفته است.

علت تاثیر والدین و خانواده در امر تربیت بدان خاطر است كه اولا مدت توقف كودك در خانواده بیشتر از بیرون است، ثانیا كودك با پدر و مادر رابطه وراثتی دارد، ثانیا در خانواده قهر و مهر با هم آمیخته است و محبت و انضباط توام و درهمند و درچنین صورتی حاصل تربیت میتواند اعجاز آمیز باشد.

ب – محیط: منظور از محیط در این بحث همه عوامل  و شرایطی هستند كه طفل را در جنبه‌ مادی یا معنوی درخود شناور كرده اند. این محیط ممكن است انسانی باشد یا غیر انسانی. منظور از محیط انسانی پدر و مادر معلم و مردمند كه بگونه‌ای در كودك اثر میگذارند و اورا تحت شرایط فرهنگ و اندیشه خود قرار میدهند و غرض از محیط انسانی پدیده ها وشیائند كه آدمی بگونه‌ای از انها هم تاثیر میگیرد.

چه بسیارند خانواده‌هائی كه فرزندان خود را شرایط قابل قبولی می پرورانند و افرادی پاك و صالح ببار می‌آورند ولی كودك آنها در محیط خارج آلوده و فاسد میشود و برعكس شما و نقش مدرسه و معلم و مدیر و مستخدم، بخصوص نقش معاشران و همسالان كودك را نادیده نگیرید، چه بسیار رذایل و یا فضایلی كه از این طریق به فرزندان، منتقل میشوند بدون اینكه والدین و كودكان از این امر آگاه‌ باشند.

رفت و آمدها در خانواده‌های بستگان، دوستان، معاشران، شركت در مجامع و كلوپها، ورزشگاهها و تفریحگاهها، خود میتواند سازنده و یا ویرانگر باشد و مربی باید این مسائل را در امر تربیت درنظر گیرد.

از سوی دیگر ما تحت تاثیر ابزار و شرایط فرهنگی و سیاسی جامعه‌ایم، كتب، روزنامه‌ها، مجلات، پوسترها، عكس‌ها در ما اثر میگذارند و فرزندان ما را فاسد یا صالح بارمی‌آؤرند سینما، رادیو، تلویزیون، هنر، ادبیات، هر كدام بگونه‌ای در اخلاق و رفتار، طرز فكر و عادات ما موثرند و ما را افرادی صالح یا طالح می  سازند.

البته آب و هوا، شرایط جوی، تغذیه، داروها، مواد شیمیائی، سروصدا، محیط آرام، جنگ، صلح ترور، اختناق، فضای باز و آزاد، پستی و بلندی، موقعیت جغرافیائی، شرایط تاریخی و …  هم هر كدام  عاملی هستند كه در ساختن و بعمل آوردن فرد موثرند و ضع بهمین‌گونه است درباره محیط كشاروزی با صنعتی، محیط سیاسی یا اقتصادی واجتماعی و ….

ناسازگاری امر شایع در بین خردسالان و بزرگسالان است. براساس معیارهائی كه در دست است از هر صد كودك موجود در هر جامعه‌ای حدود 7 – 8  نفر آن بنحوی دچار نوعی ناسازگاری هستند و البته این رقم در جوامع مختلف، براساس، نوع تربیتی  كه فرزندان از والدین و مربیان خود اخذ می‌كند و هم براسا شرایط متقضیات جامعه متفاوت میشود.

طرز تلقی از ناسازگای، نوع برداشتها از این كلمه و نیز نوع موضعگیری های والیدن و مربیان نیز در این امر متفاوت است ولی در كل قضیه این نكته امری مسلم است كه اولیای امور از وجود چنین حالتی در فرزندان خود احساس نگرانی كرده و سعی دارند آن را بنحوی تحت كنترل درآورند.

ما نباید در این بحث ضمن بررسی اصل مسئله و علل و انگیزه‌های آن خواهیم كوشید راه حلهائی قابل عمل ارائه كنیم، باشد كه در طریق اصلاح كودكان و آسایش خاطر والدین گامی برداشته باشیم.

معنی و مفهوم ناسازگاری

قبلا لازم است از معنی و مفهوم سازگاری سخن بمیان آوریم و برای فهم آن ضروری است مفهوم سازگاری را بدانیم و در اینجا از رای و نظر روانشناسان مدد می‌جوئیم.

روانشاسان پس از بررسیهائی كه در زمینه شخصیت افراد بعمل می‌آورند آنها را دریكی از دو دسته زیر قرار میدهند:

1-    گروه عادی، طبیعی، بهنجار، سازگار كه  از تعادل عقلی، روانی، عاطفی و از سلامت جسمانی برخوردارند.

2-     گروه غیر عادی، غیر طبیعی ، نابهنجار، ناسازگار كه از چنان تعادلی برخوردار نیستند و رفتارشان وغیر طبیعی است. اینان همان كسانی هستند كه برای والدین و مربیان مساله می‌آفرینند و دشواریهائی  برای زندگی پدید می‌آورند. و مورد بحث ما همین گروه از اطفالند.

ناسازگار كیست

در مورد این سوال از ناسازگار كیست و نظرات متفاوتی عرضه شه است ولی از جمع نظرات میتوان به این نتیجه رسید: ناسازگار كسی است كه رفتاریهای گوناگون، غیرعادی و غیر طبیعی، دشوار و مزاحم دارد. فردی است انعطاف ناپذیر، در شرایط گوناگون نمی‌‌تواند خود را با اعضای جامعه و خانواده‌اش هماهنگ سازد.

رفتار او بگونه‌ای است كه آشكارا قبول مقررات اجتماعی سرباز میزند، توقعات و معتقداتی دارد كه موافق با ارزشهای مورد قبول نیست. عمل درست و واقع بینانه ندارد، درصدد ارزیابی از رفتار خود نیست كه بداند ایا درست است یا نادرست. در مواردی با دیگران دعوا میكند آنچنان كه  همه از او گله‌مند میشوند. و زمانی از جمع میگر یزد و در گوشه‌ای منزی میشود. حال او عادی نیست و در كل روحین خوبی ندارد.

علل و انگیزه‌های ناسازگاری

در مورد این مساله كه چه امری سبب ناسازگاری كودكان و حتی نوجوانان میشود پاسخ‌های متعددی قابل ذكر است. در بررسیهای مربوط میتوان از علل گوناگون نام برد كه شرح وتفصیل اغلب آنها در كتب روانشناسی و تربیتی بچشم میخورد و ما در این بحث سعی داریم به مواردی از آنها با رعایت اخصار اشاره كنیم:

1-    علل ارثی : گروهی از صاحبنظران معتقدند كه اگر ناسازگاری و نابسامانی درفتار كودكان ریشه از ارث و كنه سرشت و طینت آنها دارد. تا حدی كه قائل شده‌اند در صفات ارثی و همراه ژن آنها ناسازگاران و در سطح بالاتر جنایتكاران 47 عدد است كه نسبت به افراد مشابه یك كروموزوم زیادتر دارند. ولی تحقیقات بعدی نشان داده‌اند كه در افراد طبیعی وعادی هم گاهی كروموزوم اضافی دیده میشود.

 

دانلود خانواده و دشواریهای رفتاری كودكان


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
,

تاريخ : 9 شهريور 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : moh3en | بازدید : <-PostHit->
دهستان زریبار و توسعه روستایی

دهستان زریبار و توسعه روستایی

دانلود دهستان زریبار و توسعه روستایی

دهستان زریبار و توسعه روستایی
دسته بندیجغرافیا
فرمت فایلdoc
حجم فایل44 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل74

دهستان زریبار و توسعه روستایی 

انگیزة انتخاب موضوع

طرح مسأله

فرضیه ها

اهداف تحقیق

مسائل و مشكلات تحقیق

مفهوم توسعه

مفهوم توسعه از دیدگاه جغرافیا

تعاریف روستا

تاریخچة توسعة روستایی

برنامه ریزی برای توسعة روستایی

توسعه پایدار

توسعه اقتصادی

شهرستان مریوان از نظر تقسیمات كشوری و موقعیت جغرافیایی

ویژگیهای طبیعی شهرستان مریوان

مشخصات اقلیمی شهرستان مریوان

هیدرولوژی عمومی شهرستان مریوان

موقعیت جغرافیایی

ویژگیهای انسانی

ویژگیهای اقتصادی شهرستان مریوان

زمین شناسی عمومی

زمین شناسی عمومی

خصوصیات آب و هوا

 

وضعیت بارش

توزیع فصلی بارش

رطوبت نسبی

انواع سریهای خاك

كیفیت آب دریاچه

كیفیت فیزیكی آب دریاچه

آبهای زیر زمینی

 

انگیزة انتخاب موضوع

در كشورهایی مانند ایران كه بخش زیادی از جمعیت آن در روستاها متمركز شده اند، اجرای برنامه های توسعه اقتصادی با توجه به توانهای طبیعی مناطق روستایی ضروری به نظر می رسد، چرا كه با ورود این بخش از جامعه به چرخه تولید شرایط برای رشد موزون و همه جانبه اقتصاد كشور مساعد می گردد. تغییر شیوه های بهره برداری سنتی از منابع موجود یا به عبارتی مكانیزه كردن شیوه های تولید، صرفه اقتصادی بیشتر به همراه داشته و دلبستگی روستاییان را به ماندن در روستا بیشتر خواهد نمود. در واقع اجرای هرگونه برنامه ای بدون توجه به مشكل بیكاری و میزان درآمد روستاییان با موفقیت همراه نخواهد بود. بنابراین لازم است، قبل از اجرای هر برنامه ای توانهای محیطی روستا در رابطه با میران جمعیت این مناطق بررسی گردد. ومتناسب با جمعیت شاغل و بیكار در رابطه با توانهای موجود، برنامه ریزی گردد.

دهستان زریبار یكی از دهستانهای بخش مركزی شهرستان مریوان است كه با داشتن 13 روستا و شرایط طبیعی و انسانی مناسب، زمینه بسیار مستعدی را برای توسعه اقتصادی دارا می باشد. خاك‌های حاصلخیز، شرایط اقلیمی مناسب، وجود آب كافی و همچنین نیروی انسانی كافی امكان توسعه اقتصادی بویژه توسعه بخش كشاورزی  را فراهم نموده است 0

متأسفانه باوجود فراهم بودن چنین شرایطی، بدلیل حاكم بودن دیدگاه های سنتی در بهره برداری از منابع موجود، معضل بیكاری و مهاجرت روستاییان به شهرمریوان همچنان به قوت خود باقی است. بنابراین ریشه یابی این مسائل معرفی توانها و پتانسیل های موجود منطقه زمینه تحقیق حاصل را فراهم نموده است تاتوانمندیهای موجود دهستان در حیات اقتصادی و توسعه اقتصادروستایی دهستان شناخته شود.

2-1- طرح مسأله

مهمترین ركن اقتصاد روستا كشاورزی است. در كشورهایی كه درصد قابل توجهی از جمعیت در روستا ها ساكن هستند توجه به این بخش ( كشاورزی ) ضروری است. كشاورزی معمولاً بخش اصلی در اقتصاد كشورهای در حال توسعه است. بطوریكه بین 45 %تا 90% كل محصول و 60% تا 90% كل اشتغال را در برمی گیرد.از این رو توسعه اقتصادی در این كشورها ارتباط نزدیك با توسعه اقتصاد كشاورزی آنها دارد.

یكی از ویژگیهای بخش كشاورزی در كشورهای در حال توسعه، از جمله ایران كارایی پایین آن است. علت پایــین بودن كارایی در این كشورها، فشار زیاد بر زمین، كاربرد تكنولوژی عقب مانده . پس انداز كم و در نتیجه سرمایه گذاری كم می باشد (آسایش 1347، ص111).

دهستان زریبار با وجود داشتن توانهای محیطی بیشمار متأسفانه همچنان  با مشكل بیكاری درآمد پایین و مهاجر ت بی رویه روستاییان به شهر دست به گریبان است. شیوه‌های سنتی كشت، و كاربرد تكنولوژی های غیرمدرن سبب شده است كه كشاورزی منطقه جوابگوی نیازهای معیشتی ساكنان منطقه نباشد و درنتیجه مهاجرت به شهر ها همچنان ادامه داشته باشد. تكرار این روند خالی شدن روستاها را از سكنه باعث خواهد شد ومتعاقباً رشد ناموزون جمعیت شهری را به دنبال دارد. دریاچه زریبار به عنوان بخشی از دهستان زریبار و به عنوان یكی از زمینه های اشتغال زایی متأسفانه به طور مقبول مورد بهره برداری قرار نگرفته است. توسعه شیلات  به لطف وجود دریاچه زریبار می تواند  تأمین كننده بخش عمده ای از نیازهای معیشتی دهستان زریبار باشد. از لطف دیگر وجود جاذبه های توریستی و سیاحتی، امكان ایجاد تأسیساتی در اطراف دریاچه، به ویژه برای تعدادی از روستاهای دهستان كه در مجاورت دریاچه واقع شده اند فراهم كرده است كه این امر می تواند دهستان یادشده را در جهت توسعه اقتصادی به حركت در آورد. بنابراین با توجه به مسائل یاد شده سوالاتی به شرح زیر قابل طرح است.

1-آیاشرایط منطقه برای توسعه بخش كشاورزی جهت ممانعت مهاجرت روستاییان به شهر مناسب است ؟

2-آیاایجاد یك بازارهفتگی در دهستان زریبار لازم است ؟

3- آیاجاذبه های توریستی دهستان نقشی در توسعه روستایی منطقه می تواند داشته باشد؟

3-1- فرضیه ها

فرضیه عبارتند است از یك ایدة غیرقطعی و آزمایش با حدسی زیركانه كه برای نتیجه تحقیق می زنیم و پیشنهادی است كه در محك آزمایش علمی سنجیده می شود
(نبوی، 1365).

هدف اصلی این تحقیق تعیین اثرات توسعه كشاورزی و توریسم دراقتصادروستایی است. از این جهت نگارنده سعی می كند تادرمقوله اصلی به فرضیه های زیرپاسخ دهد.

1- به نظر می رسد با توسعه اقتصاد روستایی، روند مهاجرت روستاییان این منطقه به شهركندتر شود ودرنتیجه از رشد ناموزون جمعیت شهری جلوگیری شود.

2- باتوجه به تولیدات منطقه ( از نظركشاورزی، دامداری ) ایجاد یك بازار هفتگی دراین دهستان ضروری بنظر می رسد.

3- به نظر می رسد باتوجه به طبیعت بكر، وجود دریاچه زریبار، وسایر توانهای توریستی و سیاحتی منطقه در صورت توسعه صنعت توریسم زمینه اشتغال برای روستاییان بیش از پیش فراهم خواهد شد.

4-1- اهداف تحقیق

دهستان زریبار در یك قلمرو جغرافیایی مناسب ودر مستعد ترین نقاط از لحاظ منابع طبیعی به ویژه آب و زمین واقع شده است. یعنی در منطقه ای كه بهره برداری از آب آسان و به زیر كشت درآوردن زمینها سهل است دارای استعدادهای زیادی در زمینه كشاورزی، توریسم می باشد. در صورت وجود مطالعه و برنامه ریزی درست و اصولی جهت استفاده بهینه از این منابع بسیاری از مشكلات موجود دهستان زریبار مرتفع خواهد گردید. بنابراین برنامه ریزی اصولی قبل از هر چیز در گرو شناسایی، مطالعه و نهایتاً برنامه ریزی هدفمند است كه موجب ریشه كن كردن فقر، گرسنگی، ایجاد رفاه ساكنان روستا و حفظ محیط زیست روستاها، گردد.

در این رساله قصد بر این است كه توانهای محیطی این دهستان از یك طرف معرفی كرد و از طرف دیگر موانع و مشكلاتی كه در سرراه توسعه اقتصادی این دهستان واقع شده تبین گردد سپس، با ارائه راه حلهایی نحوه استفاده بهینه و بهره برداری از منابع موجود مشخص شود اهدافی كه به طور كلی مد نظر هستند، عبارتند از:

1- بكار گیری حداكثر منابع و استفاده بهینه از ظرفیتهای تولیدی به طوری كه حداكثر بازده حاصل شود.

2- رسیدن به رفاه اجتماعی و اقتصادی بدون تخریب محیط طبیعی و آرام روستا.

3- بررسی مسائل و مشكلات تولید و عرضه محصولات كشاورزی و دامداری.

4- عرضه نمودن رهنمودها یی جهت دستگاههای اجرائی كه در ارتباط با توسعه مناطق روستایی هستند.

5- پیشنهاد استفاده از بذرهای اصلاح شده به منظور بهره برداری بیشتر در واحد سطح.

6- بررسی امكان ایجاد یك بازار هفتگی برای عرضه مستقیم محصولات كشاورزی با قیمت مناسب.

7- ارائه راه حلهایی به منظور جلو گیری از مهاجرت بی رویه روستاییان و یا حداقل كاهش روندآن.

8- معرفی نمودن جاذبه های سیاحتی، توریستی دهستان با توجه به وجود دریاچه زریبار و منابع طبیعی گسترده و غنی مانند رودخانه ها، جنگل، مراتع و… .

9- توسعه مكانیزاسیون و به كار گیری روشها ی نوین درامور كشاورزی منطقه.

10- معرفی تنگناها و محدود یتهای محیطی، اجتماعی و اقتصادی در امر توسعه اقتصاد روستایی.

5-1- مراحل تحقیق

در انجام تحقیق حاضر مفاهیم توسعه و توسعه روستایی و توسعه اقتصادی روستایی به تفصیل مورد مطالعه و بررسی قرار گرفته، سپس شاخص های توسعه روستایی در رابطه با دهستان زریبار مطالعه شده است.

1-ابتدا به مطالعه مبانی، نظری و بررسی شاخص ها ی توسعه روستایی، اقدام به جمع آوری اطلاعات شده است. در این مطالعه علاوه بر مطالعه كتابخانه ای، از تمامی روستاهای دهستان بازدید به عمل آمده است و ویژگیهای طبیعی و انسانی دهستان و نحوه توزیع خدمات روستایی مورد بررسی قرارگرفته است.

2-دراین مرحله اطلاعات گرد آوری شده از طرق فوق الذكر، دسته بندی گردیده است و هركدام درجای خود تحلیل و تبین گردیده است.

3- دراین مرحله اطلاعاتی گردآوری شده تجزیه و تحلیل گردیده است ونتایج حاصله درقالب نقشه، نمو دار و تحلیل ارائه گردیده است.

6-1- مسائل و مشكلات تحقیق

تحقیق حاضر همچون سایر پژوهشهای دانشگاهی با مسائل و مشكلات زیادی همراه بوده است. یكی از مشكلات اساسی، عدم دسترسی به آمار و اطلاعات موثق بود. متاسفانه برای بدست آوردن چنین آمارهایی محققین با موانع زیادی روبرو هستند طبیعتاً گرفتن نتایج درست و ارائه تحلیهای دقیق نیازمند استفاده از آمار و اطلاعات دقیق است. بدست آوردن آمار و اطلاعات اغلب بسیار وقت گیر بوده و در بسیاری از مواقع با موفقیت همراه نیست بنابراین در این میان علاوه برصرف هزینه، بیشتر وقت محققین به هدر می رود. رساله حاضر نیز از این قاعده مستثنی نبوده ودر بسیار ی موارد كوشش برای بدست آوردن آمار و اطلاعات با موافقیت همراه نبوده است اما با این حال و با وجود تمام این كاستی ها سعی شده است كه تحلیلی درست و نزدیك به واقعیت در مورد شرایط طبیعی و انسانی دهستان زریبار صورت گیرد، تا با تكیه  بر این تحلیلها گامی و لو اندك در جهت توسعه اقتصادی این دهستان برداشته شود.

 

1-2- مفهوم توسعه

شناخت بهتر هر پدیده نیاز به تعریف جامع و كاملی از آن پدیده دارد. واضح است كه هرچه این تعریف جامع و كاملتر باشد  شناخت آن پدیده آسانتر و دقیقتر خواهد بود.

توسعه در فرهنگ دهخدا به معنی فراخی و وسعت آمده است كه بصورت توسعه دادن نوسعه پیدا كردن و توسعه یافتن استعمال می شود.

توسعه ترجمه كلمه دیولوپمنت[1] است كه در فرهنگ آریانپور معانی مختلفی از آن شده اسـت. تــرقی، نمو، مرحله تكمیلی، كمـال، پیشرفتگی، بروز و آشكار سازی (آریانپور،1370، ص 588).

توسعه، اساساً یك عملكرد انسانی است كه در آن همه مردم جامعه به طور كامل بسیج می شوند  دور باطل فقر و مرض شكسته می شود، كیفیت زندگی همه مردم در همه نواحی جغرافیایی بهبود می یابد. در همان حال : مفهوم تازه ای از روابط كشور با سایر كشورها در سطوح بین الملی مطرح می گردد( رضوانی، 1374، ص 24).

پروكفیلد در تعریف توسعه می گوید : فرایند عامی كه در این زمینه وجود دارد اینست كه «توسعه » را بر حسب پیشرفت به سوی اهداف رفاهی نظیر تقلیل فقر و بیكاری و كاهش نابرابری تعریف كنیم ( ازكیا، 1374، ص 18).

دكتر حسین آسایش عقیده دارند توسعه یعنی:

«ارتقاء ظرفیتهای اجتماعی در جهت رفع نیازهای محسوس جامعه، افزایش بهره برداری از امكانات و قابلیتهای اجتماعی در جهت رشد و تعالی جامعه» (آسایش،1374، ص 9).

میسرا با مفهومی جامع توسعه را چنین تعریف می كند « توسعه به عنوان یك مفهوم متعالی دستاورد بشری و پدیده های چند رشته ای است و فی نفسه یك مسلك ( ایدئولوژی) به حساب می آید، توسعه چون دستاورد بشری است در محتوا و نمود دارای مختصات فرهنگی است و بر تحول ارگانیك دلالت دارد و هدف از توسعه دستیابی فزاینده انسان به ارزش است و بر معنای زیر تاكید دارد، اولاً، توسعه یك فرایند است نه وضع ایستا، ثانیاً این فرایند در نهایت به ارزشها مربوط می شود و هدف از توسعه «ایجاد زندگی پر ثمر» است.

تغییرات مثبت كه موجب بهبود وضع زندگی مردم گردد توسعه نامیده می شود.لیكن توسعه به معنی كوشش آگاهانه، نهادی شده و مبتنی بر برنامه ریزی برای ترقی اجتماعی و اقتصادی جامعه پدیده منحصر به فرد قرن بیستم است كه از سال 1917 در شوروی آغاز گردید( همان ص 16)0

همچنین،مایكل تودارو[2] معتقد است كه توسعه را باید جریانی چند بعدی دانست كه مستلزم تغییرات اساسی در ساخت اجتماعی، طرز تلقی عامه مردم و نهادهای ملی و نیز تسریع رشد اقتصادی، نابرابری و ریشه كن كــردن فقر مطلق است (از كیاء 1369، ص8).

پیتر دو نالدسن[3] در تعریف توسعه می گوید : توسعه به وجود آوردن تغییرات اساسی در ساخت اجتماعی، گرایشها و نهادها برای تحقق كامل هدفهای جامعه است و در این استحاله مهم اگر توده مردم درگیر باشد ممكن است میوة رشد فوراً نصیب آنها نشود، زیرا كه فرایند توسعه اغلب فرایند رنج آور و دشورای است، تا همه مردم با آگاهی همگانی از تغییرات و نیاز مطابقت با آن در امر توسعه مشاركت اصیل نداشته باشند ادامه توسعه ممكن نخواهد بود ( دینی، 1370، ص 85 ).

2-2- مفهوم توسعه از دیدگاه جغرافیا

شاید تنها شاخه ای از علوم كه می تواند در مفهوم توسعه با توجه به رابطة انسان و طبیعت داوری كند دانش جغرافیا باشد چرا كه در جغرافیا، هم محیطهای طبیعی مطالعه می شوند و هم عكس العملهای محیط اجتماعی بررسی می گردد.

از این رواغلب جغرافیدانان در شناخت میزان تـوسعه نواحی از معیارهای جغرافیائی مدد می گیرند. زیرا به كارگیری معیارهای جغـــرافیائی، مارا از اثرات زیانبار تكنولوژی ناسازگار در محیط زیست آگــاه می ســازد و هم از اتــلاف منابع طبیعی و انسانی محیـط زندگی جلو گیری می كند.

 

 


 

دانلود دهستان زریبار و توسعه روستایی


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
,

تاريخ : 9 شهريور 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : moh3en | بازدید : <-PostHit->
اوقات فراغت جوانان در ایران و امكانات موجود

اوقات فراغت جوانان در ایران و امكانات موجود

دانلود اوقات فراغت جوانان  در ایران  و امكانات موجود

اوقات فراغت جوانان 
در ایران 
و امكانات موجود
دسته بندیعلوم اجتماعی
فرمت فایلdoc
حجم فایل171 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل80

اوقات فراغت جوانان در ایران و امكانات موجود

 

 

عنوان

صفحه

 

فصل اول.................................................................................................................................................

مقدمه......................................................................................................................................................

بیان مسئله ...........................................................................................................................................

اهداف تحقیق........................................................................................................................................

هدف كلی .............................................................................................................................................

هدف خاص............................................................................................................................................

اهمیت و ضرورت تحقیق...................................................................................................................

فرض ها یا سؤالهای ویژه تحقیق.....................................................................................................

تعریف عملیات واژه ها یا اصطلاحات.............................................................................................

فصل دوم................................................................................................................................................

مقدمه......................................................................................................................................................

بخش اول: ادبیات تحقیق...................................................................................................................

اوقات فراعت از دیدگاه دانشمندان.................................................................................................

تحولات تاریخی مربوط به نحوه گذران اوقات فراغت در ایران................................................

اوقات فراغت بعد از اسلام.................................................................................................................

اوقات فراغت از دیدگاه اسلام...........................................................................................................

خصایص و ویژگیهای فراغت..............................................................................................................

اوقات و فراغت و بهداشت روانی......................................................................................................

فراغت و خلاقیت.................................................................................................................................

فراغت و توسعه مهارتهای شناختی.................................................................................................

اوقات فراغت و تقویت مهارتهای حسی- حركتی و فعالیتهای ورزشی..................................

جهت نگرش..........................................................................................................................................

اوقات فراغت و اصلاح رفتار و تعالی شخصیت............................................................................

اوقات فراغت و آسیب پذیریهای اجتماعی ..................................................................................

بخش دوم: پیشینه تحقیق................................................................................................................

فرضیه های عنوان شده در این تحقیق ....................................................................................................

فصل سوم...............................................................................................................................................

مقدمه .....................................................................................................................................................

جامعه آماری..........................................................................................................................................

چگونگی گزینش نمونه ها.................................................................................................................

ابزار گردآوری اطلاعات.......................................................................................................................

چگونگی اجرا.........................................................................................................................................

روش تحقیق..........................................................................................................................................

آزمونهای آماری.....................................................................................................................................

فصل چهارم............................................................................................................................................

یافته ها و تجزیه و تحلیل آن...........................................................................................................

نتایج آزمودنهای مجذورخی X2........................................................................................................

بحث و نتیجه گیری ...........................................................................................................................

فصل پنجم ............................................................................................................................................

خلاصه تحقیق......................................................................................................................................

فرض ها و سئوالات تحقیق...............................................................................................................

محدودیتهای تحقیق............................................................................................................................

محدودیتهای دراختیار محقق............................................................................................................

محدودیتهای خارج از اختیار محقق................................................................................................

پیشنهاد ها.............................................................................................................................................

فهرست منابع........................................................................................................................................

پیوستها         

مقدمه:

یكی از مسائلی كه پیوسته مورد نظر صاحب نظران علوم تربیتی و دست اندركاران تعلیم و تربیت قرار گرفته مسئله اوقات فراغت است. تخصص در گستره حیات بیانگر مطلب است كه در زندگی پر از فراز و نشیب انسان لحظه ها و اوقاتی وجود دارد كه از اهمیت و حساسیت فوق العاده ای برخوردار است. اوقاتی كه بستر مطلوبی است برای جریان نیكوی رشد شخصیت و اعتلای وجود و یا زمینه همواری است برای بروز اختلاف رفتاری، انحراف اخلاقی و بزهكاری اجتماعی، بدون تردید زمانی كه از اوقات فراغت بحث به میان می آید، سخن از ارزشمندی این اوقات است هنگامه بسیار حساس و پرمعنا، اوراقی سرنوشت ساز در كتاب زندگی كه نیازمند اراده های استوار و اندیشه های خلاق است.[1]

شعار ( وقت طلاست) و (شیطان برای دستهای بیكار كاربد می یابد) همواره در اغلب جوامع مطرح بوده و تفكر و تدبیر درباره اوقات فراغت و توجه به نحوه گذراندن این اوقات در كشورهای صنعتی بیش از دیگر كشورها رواج یافته است. حتی اغلب جامعه شناسان و اقتصاد دانان ( دماز، اندرسون، اوژه) بر این باورند كه تحول جوامع انسانی به سوی تمدن فراغت در حركت است.[2]

اوقات فراغت جوانان به مشابه شمشیری دولبه است اگر از آن به طور اصولی استفاده شود نه تنها راهگشا است بلكه زندگانی با برنامه، منسجم و هدفدار پیش روی انسان قرار میدهد. اگر خدا ناكرده این اوقات گرانبها و سالم و با برنامه های مقبول سپری نشود، زمینه های گرایش به فساد و تباهی و انحطاط جوانان را فراهم می آورد. فساد تباهی تنها مفهومی از ناهنجاری اجتماعی نیست، بلكه مصدتعی از به هدر دادن منابع و انرژی انسانی و مالی و مادی است. جوانی كه در ابتدای جوانی به بیراهه می رود. نه تنها جوانی و انرژی جسمی و روحی خود را به هدر می دهد و خود را به هلاكت ، بدبختی، و فقر و ممكن است می اندازد، بلكه از ابعاد نیز در تخریب منابع اجتماعی نقش دارد، كه یكی از آنها را می توان ایفای نقش مخرب به مثابه الگویی قابل تقلید برای عمده دیگری از جوانان دانست. البته این بعد از كاركرد افراد ناهنجار، بحرانی ترین و مصیبت سازترین نقش او در اجتماع است.[3]

لذا می توان نحوه گذراند اوقات را جزو ریشه های فقر و استمرار آن یا تعالی افراد تلقی كرد. واقعیت امر در فرهنگ ما نیز چنین است، مردم ما با افرادی كه وقت خود را تقسیم كرده اند و مدام به كاری و فعالیتی مشغول هستند را بیشتر قبول دارند تا افرادی را كه لحظاتی از عمر خود را به سستی، كاهلی و بیكاری می گذرانند لذا بین اوقات فراغت و رشد اجتماعی و فردی ارتباط مستقیم وجود دارد و هر چقدر اوقات فراغت آدمی اصولی، منطقی و با برنامه باشد، می توان امیدوار بود كه رشد اجتماعی، خلاقیت و ابتكار فردی او بالاتر خواهد بود و هر چقدر اوقات فراغت آدمی به بطالت بگذرد می توان مشاهده كرد كه ارزش و اعتبار اجتماعی او كاسته می شود.

اوقات فراغت پدیده ای است كه برای هر فردی لازم و ضروری است. اگر انسانها تمام وقت خود را به كار طاقت فرسا اشتغال داشته باشند، باید یقین داشت كه از قدرت تفكر، خلاقیت و نوآوری آنها به تدریج كاسته خواهد شد و به موجوداتی همچون پیچ و مهره تبدیل خواهد شد. ولی اگر در بین كار فراغتی باشد كه انسان بتواند مقایسه ای بین خود و كارش و با نقش كه دارد و ارزش خود واندش وظیفه ای را كه ایفا می كند، بپردازد خود را در مسیری قرار  می دهد كه لیاقتش را دارد و زندگی اش هدفدار و با برنامه شود و موقعیت را در آغوش می كشد.

دكتر كارل می گوید: خواستهای وحشیانه شهوات ممكن است جلب نوعی اهمیت نماید ولی هیچ چیز غیر منطقی تر از آن زندگی نیست. اگر زندگی منحصر به رقصیدن و به دور شهر با اتومبیل چرخیدن و سینما رفتن و رایوشنیدن باشد چه فایده ای دارد. تفریح بدون آنكه متضمن نفعی باشد فرصتهایی را كه كارگران بر اثر تكامل ماشینها و خسن تهیه محصول به دست آورده اند بحث بر باد می دهند. زحمات مصروفه، حداقل چهار ساعت در روز به طول زندگی افزوده است یعنی اوقات گرانبهایی كه اگر كسی آنرا علاقه مند مصرف كند می تواند تعلیم بگیرد، جسم و جانش را نیرومند كند، آسیب شخصیت نماید و وظیفه انسانیت خود را انجام دهد.[4]

در موقع تفریح و سرگرمی زندگی زنگ ذوق و ابتكار به خود می گیرد و لطف و فضای مخصوصی پیدا می كند، روح سبكبال و پر نشاطی می شود، عواطف و احساسات شكوفا می گردد و آدمی در خود احساس آزادگی می كند در این مورد حضرت علی (ع) می فرماید، فرح و شادمانی باعث بهجت و انبساط روح و مایه و جد و نشاط است وهمچنین فرموده اند: هر یك از اعضای بدن به استراحت نیاز دارد.[5]

مطالب قابل توجه دیگر این است كه وضعیت اجتماعی بر روی ایام فراغت جوانان تأثیر گذاشته و خود نیز از آن متأثر است. در این راستا با توجه به رقمی متجاوز از 20 میلیون نوجوان و جوان در كشور ما كه اكثریت قریب به اتفاق آنها طیف دانشجویی كشور ما را تشكیل می دهند، تدبیر و سیاستگذاری اوقات فراغت آنها با عنایت به اهداف تربیتی، اجتماعی ضرورت پیدا می كند كه در این باره بخش مهمی از این مسئولیت خطیر به عهده سازمانهایی آموزش پرورش و بخش دیگر آن به عهده سازمانهایی نظیر سازمان تربیت بدنی، كانون پرورش فكری كودكان و نوجوانان، صدا و سیما، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان تبلیغات اسلامی و غیره می باشد.[6]

همانطوریكه كاروتولید نیازمند برنامه عملی و تخصصی است و زیر بنایی هر برنامه عملی تحقیقات انجام شده و اطلاعات قبلی است برای برنامه ریزی ( اوقات فراغت نیز باید تحقیقات لازم انجام پذیر- جمع آوری نظریات و استفاده كردن از تجربیات دیگران و لذا تحقیق حاضر سعی دارد ضمن آگاهی از نظرات و نگرش دانش آموزان در مورد گذراندن اوقات فراغت آنان، موانع و مشكلاتی را كه در این زمینه وجود دارد مشخص نماید و راه حلها و پیشنهادات لازم را در نظر گرفتن امكانات ارائه دهد تا با استفاده از نتایج این تحقیق به توان دربهبود برنامه ریزی جهت اوقات فراغت دانش آموزان چاره اندیشید و در نهایت به این نتیجه برسیم كه در بحث از اوقات فراغت پر كردن صرف آن مد نظر اینست، بلكه غنی كردن آن امر بسیار مهمی است. با توجه به اینكه تحقیقات روان شناسی نقش موثر نحوه گذراندن  اوقات فراغت را در رشد شخصیت نشان داده اند.

بیان مسئله :

دوره نوجوانی یكی از مراحل حساس و پر اهمیت رشد جسمی و شخصیتی افراد به حساب می آید. نوجوان امروز اوقات فراغت فراوانی دارند، وسایل سرگرمی بیشتری می تواند، داشته باشند. لیكن به ارزشهای اجتماعی و اخلاقی آنها نمی توان اطمینان كرد چنانكه توجه دقیق به فعالیتهای تفریحی در عصر حاضر و تقریباً در تمام كشور های جهان به خصوص كشورهای به اصطلاح پیشرفته این حقیقت تلخ را ثابت می كند كه بعضی از این فعالیتها بسیار نامعقول و مضرند و شركت نوجوانان در آنها به زندگی سالم ایشان لطمه می زند.[7]

بنابراین با در نظر گرفتن حساسیت، اهمیت و نقش حیاتی اوقات فراغت ضروری است با تهیه و تنظیم برنامه های آموزشی از طریق همكاری مشترك اولیاء و مربیان و اتخاذ روشهای مناسب ضمن جلب توجه دانش آموزان و ایجاد نگرش مثبت در آنها نسبت  به ارزش و اثرات مثبت اوقات فراغت و برانگیختن رغبت و انگیزه در حسن بهره وری و بارور سازی این فرصتها در زمنیه پیشگیری از هر گونه آسیب پذیرها در ایام فراغت تدابیر لازم را پیش بینی كرد. براین اساس، این تحقیق در پی آن است كه رابطه شناخت علمی و دقیق بین نحوه گذراندن اوقات فراغت و انحرافات اجتماعی دختران سنین 20 - 15 سال منطقه 5 تهران می باشد.

اهداف تحقیق:

هدف كلی :

هدف كلی از تحقیق، یافتن راه حل ها و راهكارهای مناسب و صحیح برای بهسازی نحوه گذارندن  اوقات فراغت نوجوانان و دانش آموزان و دانشجویان و یافتن راههای درست و مشخص برای ایجاد و یا بازسازی لازم جهت استفاده مطلوب همه نوجوانان و جوانان فراغت خود با تأكید بر نكات تربیتی و شناخت هر چه بهتر آن می باشد.

هدف خاص:

1- پی بردن به چگونگی تأثیر و امكانات موجود در جامعه و مدارس و دانشگاهها بر نحوه گذران اوقات فراغت نوجوانان و جوانان

2- آشنایی با نوع فعالیتهای دانش آموزان و دانشجویان در اوقات فراغت

3- كشف ذوق و علاقه و میزان توانائیهای دانش آموزان و دانشجویان در زمینه های مختلف گذران اوقات فراغت

4- شناسایی امكانات موجود و دست یافتن به راههایی جهت استفاده از امكانات موجود و دست یافتن به نتیجه مناسب و در نتیجه برنامه ریزی و تجهیز برای ارتقاء كیفی و بهره مندی از وسایل و لوازم موجود

5- آشنایی با مشكلات گذاران اوقات فراغت

6- یافتن راه حلهای علمی و مؤثر برای پر كردن صحیح اوقات فراعت دانش آموزان و دانشجویان

اهمیت و ضرورت تحقیق:

امروزه از جمله كشورها مشكلات مربوط به جوانان است و این مشكل پابه پای گذشت زمان هویدا شده است و آنچه در این بخش از مشكلات جوانان با عنوان مشكل گذران اوقات فراغت آورده می شود جزء كوچكی از آن است.

جوانان نیروی حیاتی عظیمی را تشكیل می دهند و این نیرو باید به طریق طبیعی مصرف گردد وقتی كه جوان نتواند قدرت و توان خود را به طریق صحیح در راه ساختن شخصیت خویش استفاده كند، ناگزیر به راه انحراف می افتد- قشر عظیمی از نوجوانان و جوانان میهن اسلامی ما متأثر ازفضای سازنده انقلاب اسلامی و مایه های فرهنگی و اقتصادی آن در مسیر مستقیم گام بر می دارند ولی متأثر از عواملی كه موجی از غربزدگی و گرایش به ابتذال كه توسط عوامل استكبار جهانی از سالها پیش در جامعه شیوع پیدا كرده كه طبیعتاً این موج دامنگیر گروهی از نسل جوان آسیب پذیرنده می شوند.[8]

برای حل این مشكل باید در امور پرورشی بادید وسیع تر و توان بیشتری سرمایه گذاری كند و با طراحی برنامه های سالم و ایجاد فضاهای ورزشی و كانونهای پرورشی جامعه زمینه سالم گذران اوقات فراغت نسل جوانان را فراهم كرد. در این موارد تربیت نیروی انسانی ماهر از اهمیت خاص برخوردار است و باید مراكز آموزش و دانشگاهها، مربیان ورزیده ای برای هدایت فعالیتهای پرورشی جوانان تربیت كنند. بین نهادها ی فرهنگی و تربیتی هماهنگی و انسجام وجود داشته باشد، چون شخصیت متأثر از عوامل محیط شكل می گیرد و لذا باید درسالم سازی محیط نسل جوان كوشش كرد.

جوانان و چار یك سردرگمی هستند و این سردرگمی باعث بوجود آمدن مشكلات و مسایلی بسیار زیادی شده است. اگر احیاناً جوانان برای سپری كردن اوقاتشان برنامه ای داشته باشند گیج و سردرگم نمی شوند. در كتابهای روانشناسی وقتی به علل انحرافات جوانان اشاره می شود به خصوص در مسایل جنسی، علت بیكاری و بی برنامه گی ذكر می شود. بنابراین به خودش روی می آورد و از عوارض آن تنها به خود روی آوردن نیست بلكه مشكلات عدیده ای از آن منشعب می گردد.

با توجه به نكات فوق اوقات فراغت وسیله موثری برای جلوگیری از كجرویها و انحرافات اجتماعی و پرورشی قوای فكری و اخلاقی آنان می باشد و نداشتن برنامه مناسب برای گذراندن اوقات فراغت یكی از عوامل زمینه ساز معضلاتی ازقبیل: فرار از خانه، اعتیاد، گرایش به برنامه های مبتذل ویدئویی، خودكشی و .... بحساب می آید.

فرض ها یا سئوالهای ویژه تحقیق:

1- آیا دانش آموزان و دانشجویان برای گذراندن اوقات فراغت به طور یكسان از امكانات و تسهیلات استفاده می كنند؟

2- آیا نامناسب بودن امكانات مورد نیاز از نقطه نظر كمی و كیفی به طور یكسان تأثیرات نامطلوبی بر كیفیت اوقات فراغت دانش آموزان و دانشجویان بر جای می گذارد؟

3- آیا دانش آموزان برای بهبود بخشیدن به وضعیت گذراندن اوقات فراغت نیازهای یكسان دارند؟

تعریف عملیات واژه ها یا اصطلاحات :

اوقات فراغت: منظور از اوقات فراغت فرصتهای است كه انسان مسئولیت و نوع هیچگونه تكلیف یا كار موظفی را عهده دار نبوده، زمان در اختیار اوست كه با میل و انگیزه شخصی به كار خاصی بپردازد. به دیگر سخن زمان فراغت زمانی است كه پس از انجام رساندن كار و تكلیف موضف روزانه باقی مانده و انسان فرصت می یابد كه با رغبت، علاقه و انگیزه شخصی فعالیت یا برنامه خاصی را انتخاب كند.[9]

دكتر (جی، بی نیش) در كتاب فلسفه فراغت و تفریحات سالم در تعریف فراغت می گوید: فراغت مربوط به اوقاتی از زندگی انسان می شود كه از كار كردن آزاد است و یا در خواب نیست و تفریحات سالم مربوط به نحوه استفاده و برداشت از این فراغت است[10]

دانش آموزان : نوجوانانهای كه در دوره دبیرستان تا پیش دانشگاهی در یكی از مدارس متوسطه منطقه 5 در سال تحصیلی 81 -80 مشغول به تحصیل بوده اند

دوره پیش دانشگاهی: مقطع پیش دانشگاهی در مدارس متوسطه را شامل می شود.

علایق دانش آموزان: منظور فعالیتهایی است كه دانش آموزان به انجام آن ابراز علاقه می كنند بدون اجبار و از روی میل شخصی به آنها بپردازد.

گرایش: عبارت است از علاقه و تمایل به انجام دادن كاری است.

انحرافات اجتماعی، عبارت است از رفتاری كه هنجارهای اجتماعی را نقض كرده و در  نتیجه از نظرتعداد بسیاری از مردم قابل نكوهش است.[11]

ادامه مطلب را پس از دانلود فایل بخوانید

دانلود اوقات فراغت جوانان  در ایران  و امكانات موجود


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
,

تاريخ : 9 شهريور 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : moh3en | بازدید : <-PostHit->
دسته بندیحسابداری
فرمت فایلdocx
حجم فایل70 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل74

در عصر وابستگی به یکدیگر انسان ها  ، حقوق شهروندی جهانی ، بر اساس اعتماد و مسئولیت مشترک ، پشتیبان سرنوشت ساز پیشرفت است ، اما در دوران محرومیت بیش از یک میلیارد انسان از حداقل نیازهای در خور شان و منزلت او ‎، شرکتها ،‌ بنگاه های اقتصادی ، بازرگانان دیگر   نمی توانند بی تفاوت باقی بمانند یا همچون سدی در برابر این خیل عظیم انسانی قراگیرند ، بلکه بر عکس آن ها باید در صدد همکاری با دولت ها و سایر نقش آفرینان در جامعه برآیند و با بسیج علم ، فن آوری و دانش جهانی به مقابله با بحران های به هم تنیده گرسنگی ، بیماری ، تخریب محیط زیست و تضادی که باعث عقب نگهداشته شدن کشورهای جهان سوم می شود ، برخیزند

چارچوبی برای عمل

خلاصه دستورالعمل ها و سفارش های حاضر در این نوشتار ارائه کننده چارچوبی برای عمل است ، بدین معنا که نشان می دهد چگونه اتحاد شرکتها و بنگاههای اقتصادی ، در پیوند با دستگاهها و نظام سازمان ملل متحد، دولتها و سازمانهای جامعه مدنی ،  می تواند در دستیابی به آرمانهای  توسعه هزاره که آرمان آن دگردیسی جهانی شدن به نیروی مثبتتری برای توده بیشتری از مردم دنیا می با شد، همکاری نمایند .

تمامی شرکتها و انجمنهای تجاری ، از بنگاههای اقتصادی کوچک و متوسط تا شرکتهای بزرگ یک یا چند ملیتی ، از اطاقهای بازرگانی تا  سازمانهای تجاری بین المللی ، می توانند در این زمینه ایفای نقش نمایند . تاثیر و مشارکت این سازمانها ممکن است متفاوت باشد اما چارچوبی برای  عمل همه آنان و نیز دربرگیرنده افراد علاقمند در جوامع توسعه یافته به همکاری با بخش خصوصی است . آرمان این نوشتار ارائه رئوس کلی و اساسی این امر مهم با توسل به مثال های روشنگر به جای صرفا تحلیل های مفصل می باشد  که امید است خواننده را در ایجاد فکر و اندیشه یاری دهد.

 این گزارش همچنین به سه پرسش کلیدی  پاسخ می دهد :

1- آرمانهای  توسعه هزاره چه هستند ؟

2- چرا این آرمانها  برای شركتها مهم می باشند ؟

3- شركتها چگونه می توانند در دستیابی به این آرمانها مشارکت نمایند؟

دانلود برنامه توسعه سازمان ملل متحد UNDP


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
,

http://cero.ir/users/view

تأثیر و تدابیر خطی در طراحی لباس

تأثیر و تدابیر خطی در طراحی لباس

دانلود تأثیر و تدابیر خطی در طراحی لباس

تأثیر و تدابیر خطی در طراحی لباس
دسته بندیهنر و گرافیک
فرمت فایلdoc
حجم فایل35 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل65

تأثیر و تدابیر خطی در طراحی لباس

بررسی و تجزیه و تحلیل بدن

بررسی بدن

بررسی رنگ ها

خطوط روی بدن

خطوط مستقیم

خطوط منحنی

خطوط اصلی

مدل

دامنه رنگها

اثر رنگها در پوست صورت

اثر رنگها در اندام

اثر طرح پارچه

تدابیر پارچه های راه راه

اثر نوع پارچه

انعكاس نور

پارچه های آهاردار و بی آهار

اندام بلند و مناسب

بلند و چاق

باسن بزرگ خارج از اندازه

سینه كوچك

كمر خیلی باریك

سینه افتاده و بزرگ

شانه های خمیده – شانه های باریك

گردن كوتاه – گردن بلند

شكم بزرگ

خواص روحی رنگها

شدت رنگ

روانشناسی رنگ

كلاه برای صورت با فیگورهای مختلف

مهار كردن تحت كنترل در آوردن

هم رنگی Analogous

چرخة رنگ

شروع مد

روح و رنگ

مختصری در مورد كتاب های مؤسسه

دروس رشته Fashion Atylist

دوره Fashion Design

بررسی و تجزیه و تحلیل بدن

مهمترین نكته در ایجاد ظاهری دلخواه اینست كه برایند چه معایبی دارید و چگونه  می‌خواهید به نظر بیایید. (با نگاه كردن عكس بدون رتوش خود یكی نیم رخ و دیگری تمام رخ) جواب این سؤآل را خواهید داد و قتی بدانید چه عیوبی دارید از بین بردن آنها راههای بیشماری دارد.

بررسی بدن :

اول باید بدانید چه نوع هیكلی دارید، كوتاه یا بلند،‌چاق یا لاغر، متوسط در وزن و قد؟ آیا شانه های افتاده،‌شكم صاف یا برآمده، سر به حالت عمودی برروی گردن؟ و آیا كمر نرمال ؟ آیا چاقی شما متناسب با قد شماست؟ با اندازه گرفتن نقاط مختلف بدن نقص ها معلوم میگردد.

بررسی صورت

موهای سر را از روی صورت به پشت سر عقب زده در آینه نگاه كنید. بهترین نوع صورت بیضی شكل است. حالا ببینید صورت شما بیضی، گرد، مثلثی ، مستطیل یا مربع است با انتخاب مدل یقه صحیح در لباس میتوان شكل صورت را مطابق دلخواه عوض كرد.

بررسی رنگ ها :

ببینید چه رنگی بهتر به پوست و رنگ چشم و موی شما می آید. با گذاشتن رنگهای مختلف پارچه روی شانه در نور طبیعی می توانید ببینید چه رنگی پوست شما را شفاف تر و رنگ چشم را درخشنده تر می كند.

از ابتدایی ترین فرم شروع می كنیم (لباس عصر)

1- خانمی قد كوتاه جوان صورت گرد – گردن كوتاه – پوست تیره و سبزرنگ

2- خانمی قد كوتاه جوان صورت دراز مستطیلی شكل – گردن بلند پوست سبزه پریده – بالاتنة كوتاه (لباس عصر)

3- خانمی قد كوتاه جوان بالاتنه درشت و پهن پاهای باركی و پوست گندمی پریده صورت بیضی باریك – گردن كوتاه

4- خانمی جوان پوست سبز مایل به زرد صورت چهارگوش گردن كوتاه پایین تنه درشت باسن 

5- پوست جوان سفید پرده – صورت مثلثی قاعده بالا – گردن بلند – قدبلند – بسیار لاغر و استخوانی لباس عصر

6- جوان پوست سبز پریده صورت مستطیل گردن كوتاه دستهای بلند بسیار لاغر و استخوانی قد كوتاه

7- خانم جوان پوست سبز تیره مایل به زرد صورت مثلثی قاعده پایین گردن كوتاه سینه های بسیار درشت چاق و تپل قد بلند (لباس عصر)

8- خانم مسن پوست سفید پریده صورت گرد گردن كوتاه باسن برجسته رو به عقب بسیار لاغر و استخوانی قد كوتاه

9- خانم مسن پوست گندمی مایل به زرد صورت مثلثی قاعده پایین گردن كوتاه سینه های بسیار درشت قد كوتاه باسن درشت

10- خانم مسن پوست سفید گلگون صورت مستطیل گردن كوتاه باسن و شكم بسیار بزرگ پشت

خطوط روی بدن

بدن خط و برش لباس روی مستطیل خیلی مؤثر است در نظر گرفتن نوع آنها قبل از انتخاب مدل لباس خیلی مهم است. همانطور كه می دانیم خط گردن، كمر، آستین، پای دامن، هیكل رامشخص می كنند پس سهم مهمی در خوب یا بد نشان داده هیكل دارند.

بررسی خطوط

باید دانست كه خطوط روی انسان اثر روانی و عملی دارد با وجودیكه فقط دو نوع خط راست و  وجود دارد ولی از آنها بی نهایت خط بوجود می آید.

 

خطوط مستقیم

خطوط مستقیم عبارتند از عمودی، مایل ، افقی، كه هر كدام اثر مختلف روی بیننده دارد. خطوط عمودی دال بر دوستی و استواری است و حال آنكه خطوط افقی دلالت بر آرامش و ملایمت می كند. اثر خطوط مایل بین دو اثر دو خط دیگر است.

خطوط منحنی

از خط گرد تا خط راست هستند و اثر كلامً متفاوتی با خطوط راست دارند و به تجربه ثابت شده كه زیباتر هستند و زیباترین خط منحنی خطی است كه مسیر مایل دارد.

خطوط اصلی

وقتی چندین خط در مدل باشد چشم مهمترین آنها را دنبال می كند. بخاطر این عكس العمل دید است كه می شود با طرح مناسب برای لباس چشم را متوجه نقاط خوب بدن نمود. مثلاً با توجه كردن چشم به صورت ما هیكل زیاد به نظر نمی آید.

مدل :

مشكل است قبول كنیم كه چشم همیشه حقیقت را نمی بیند و خطا می كند. بالنتیجه از خطاهای چشم ‌خود استفاده كرد. باید بخاطر داشت كه خطوطی كه نگاه را در یك مسیر عمودی حركت می دهند بلندتر و خطوطی كه نگاه را در مسیر افقی حركت می دهند قد را كوتاهتر می كنند.

خطوط و طرح پارچه كافی برای یك نتیجه رضایتبخش روی لباس نیست رنگها هم اثر مهمی روی طرح لباس دارند‌هزاران رنگ مختلف وجود دارد ولی تمام آنها از سه رنگ اصلی به نام قرمز، زرد و آبی بوجود می آیند بنام رنگهای اصلی یا اولیه معروفند. وقتی دو رنگ اولیه به یك اندازه با هم مخلوط شوند رنگهای ثانویه دسته دوم بنام نارنجی ، سبز و بنفش بدست می آیند. از این نوع مخلوط كردن رنگها میتوان صدها رنگ مختلف بدست آورد.

 

دانلود تأثیر و تدابیر خطی در طراحی لباس.aspx?id=331184&s=22338


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
,

تاريخ : 9 شهريور 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : moh3en | بازدید : <-PostHit->
مقاله مالیات بر املاک

مقاله مالیات بر املاک

دانلود مقاله مالیات بر املاک

مقاله مالیات بر املاک
دسته بندیحسابداری
فرمت فایلdocx
حجم فایل16 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل20

مقاله مالیات بر املاک

پیش از آنكه نحوه احتساب و تعیین مالیات بر درآمد اجاره و سایر در آمدهای املاك را بیا كنیم، ابتدا به معرفی در آمدهای مختلف ناشی از املاك می پردازیم اهم مواردی كه موجب كسب در آمد از املاك می شوند، عبارتند از:

1- اجاره      2- حق واگذاری (سرقفلی)          3-انتقال قطعی(از طریق فروش یا معاوضه یا صلح یا هبه معوض)        4- حق رضایت مالك (در مواردی كه مستأجر و صاحب سرقفلی برای انتقال محل به غیر، لازم است در قبال پرداخت وجهی رضایت مالك را جلب نماید         5- حق ارتقای به ملك غیر (ارتفاق حقی است برای شخص در ملك دیگری مانند داشتن مجرای آب در ملك دیگری یا حق عبور از ملك غیر)          6- بهره مالكانه معادن معدنی كه در زمین كسی واقع شده باشد ملك صاحب زمین است و استخراج آن تابع قوانین مربوط به استخراج معادن است، اما به هر حال اگر از این بابت وجهی به صاحب ملك پرداخت شود، در آمد وی محسوب و مشمول  مالیات خواهد شد.علاوه بر موارد فوق باید توجه داشت كه ملك ممكن است مورد بهره برداری برای كشاورزی نیز واقع شود، اما در طبقه بندی  در آمدها، در آمد كشاورزی خود به طور جداگانه شناسایی و مد نظر قرار می گیرد. 7- در موارد فروش ملك و دادن مهلت با ذكر این مقدمه نسبت به نحوه احتساب مالیات موارد مهم می پردازیم:

مالیات اجاره

برای محاسبه مالیات اجاره ابتدا باید میزان مال الاجاره مشخصی گردد در قانون مالیاتهای مستقیم دو طریق برای تعیین اجاره بها پیش بینی شده است.اگر بین موجر و مستأجر سند اجاره رسمی تنظیم گردیده باشد و ضمنا مستأجر به غیر از مال الاجاره  وجه دیگری به عنوان ودیعه و یا عناوین دیگر مثلا به صورتی كه در افواه عامه رهن و اجاره گفته می شود و به صاحب ملك نپرداخته باشد مال الاجاره از روی همان سند رسمی تعیین خواهد شد و چنانچه واگذاری ملك بدون سند رسمی صورت گرفته و یا در صورت وجود سند از ارائه آن خوداری گردد و یا علاوه بر اجاره وجه دیگری هم نزد مالك سپرده شده یا ملك به رهن تصرف واگذار شده باشد، مال الاجاره از طریق ارزیابی و بر اساس مقایسه با املاك مشابه معین می گردد.

مالیات بر نقل و انتقال املاك و سر قفلی

وقتی ملكی به فروش برسد و یا از طریق عقد دیگری مانند صلح معوض منتقل شود انتقال دهنده نسبت به ارزش معاملاتی آن ملك (كه بعضا به اصطلاح قدیمی آن را قیمت منطقه ای می گویند)به نرخ پنج درصد (5%) مشمول مالیات می گردد و اگر ملك دارای سرقفلی هم منتقل گردد،خواه دریافت كننده سر قفلی مالك باشد یا مستأجر، مطالبه مالیات از صاحب در آمد فقط بابت بهای سر قفلی با نرخ دو درصد(2%) به عمل می آید لازم به ذكر است كه اگر در سند انتقال ملك شرط فسخ آورده شود این شرط مانع از وصول مالیات نقل و انتقال قطعی نخواهد بود یاد آور می شود بهای ملك یا عین معامله به هر میزان كه در سند انتقال ذكر گردد در احتساب مالیات نقل و انتقال قطعی موثر نخواهد بود و مالیات به همان ماخذ ارزش معاملاتی محاسبه و وصول خواهد شد مگر آنكه انتقال گیرنده دولت یا شهرداریها یا مؤسسات وابسته به آنها بوده و یا ملك بوسیله اجرای ثبت و یا سایر ادارات دولتی به قائم مقامی مالك انتقال داده شود.كه در این موارد چنانچه بهای مندرج در سند كمتر از ارزش معاملاتی باشد،بهای مندرج در سند (به نفع مودی)بجای ارزش معاملاتی ملاك احتساب مالیات قرار خواهد گرفت.

دانلود مقاله مالیات بر املاک


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
,

تاريخ : 9 شهريور 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : moh3en | بازدید : <-PostHit->
نابغه ها در چه خصلتی مشترك اند

نابغه ها در چه خصلتی مشترك اند

دانلود نابغه ها در چه خصلتی مشترك اند

نابغه ها در چه خصلتی مشترك اند
مایکل جی ای هاو
دسته بندیکاربردی
فرمت فایلpdf
حجم فایل8 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل6

نابغه‎ها در چه خصلتی مشترك‎اند؟ البته همه‎آن‎ها با خلاقیت بسیار به دستاوردهای عظیمی دست یافته‎اند، لیكن از نظر سایر خصوصیت‎ها تفاوت‎‎های چشمگیری میان آنان دیده می‎شود. اسحاق نیوتون، غالباً پرخاشگر و بد خلق بود، در حالی كه چارلز داروین مردی مهربان و با محبت بود كه كمتر كسی از او می‎رنجید... 

دانلود نابغه ها در چه خصلتی مشترك اند


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
,

تاريخ : 9 شهريور 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : moh3en | بازدید : <-PostHit->
تحقیق گلبولهای قرمز

تحقیق گلبولهای قرمز

دانلود تحقیق گلبولهای قرمز

گلبولهای قرمز
گلبولهای قرمز خون
گلبولهای قرمز داسی شکل
گلبولهای قرمز و سفید خون
گلبولهای قرمز شتر
گلبولهای قرمز چیست
گلبولهای قرمز بیضی شکل
گلبولهای قرمز در ادرار
گلبولهای قرمز هسته دار
همولیز گلبولهای قرمز
Red Cells
Red Cells In Urine
Red Cells Definition
Red Cells Function
Red Cells And White Cells
Red Cells Fbi
Red Cells For Dog
دسته بندیدکترا
فرمت فایلpdf
حجم فایل129 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل5

گویچهٔ سرخ، گلبول قرمز یا اریتروسیت متداول‌ترین نوع یاختههای خونی است و در بدن مهره‌داران، نقش اصلی رساندن اکسیژن را، از ششها (یا آبششها) به بافت‌ها، بازی می‌کند.

گلبول‌های قرمز سکه مانند(مقعر الطرفین)، کوچک و فاقد هسته و سایر اندامک‌ها است. به همین جهت تنها منبع برای تامین انرژی در آن فرایند گلیکولیز است. گلبول قرمز از حجمی بالغ بر 90 تا 95 میکرون برخوردار است[۱].در شرایط طبیعی قطر آن‌ها به طور متوسط ۷٫۵ میکرون می‌یاشد. اگر اندازهٔ سلول کوچک‌تر از ۶ میکرون باشد میکروسیت و اگر بزرگ‌تر از ۹ میکرون باشد، ماکروسیت نامیده می‌شود. حضور گویچه‌های قرمز با اندازه‌های مختلف در خون را آنیزوسیتوزیس (Anisicytosis) و حضورشان با اشکال مختلف در خون را پوی‌کیلوسیتوزیس (Poikilocytosis) می‌نامند که در حالات مرضی دیده می‌شوند. تعداد گویچه‌های قرمز در حالت طبیعی در خون زنان ۳٫۶ تا ۵٫۵ میلیون و در خون مردان ۴٫۱ تا ۶ میلیون در هر میکرولیتر می‌باشد. نسبت حجم سلول‌های خون به کل خون بر حسب درصد را هماتوکریت مینامند. این نسبت در زنان و مردان سالم و بالغ به ترتیب برابر ۴۵-۳۵ و ۵۰-۴۰ درصد است.

دانلود تحقیق گلبولهای قرمز


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
,

تاريخ : 9 شهريور 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : moh3en | بازدید : <-PostHit->
تحقیق گلبولهای سفید یا لوکوسیت

تحقیق گلبولهای سفید یا لوکوسیت

دانلود تحقیق گلبولهای سفید یا لوکوسیت

Leukocytes
Leukocytes Uti
Leukocytes Function
Leukocytes Definition
Leukocytes In Stool
Leukocytes Esterase
Leukocytes High
Leukocytes Esterase Ua
Leukocytes Types
Leukocytes In Urine Uti
گلبولهای سفید
گلبولهای سفید افزایش
گلبولهای سفید
کاهش گلبولهای سفید خون
شمارش گلبولهای سفید
انواع گلبولهای سفید
کاهش گلبولهای سفید
بالا بودن گلب
دسته بندیدکترا
فرمت فایلpdf
حجم فایل135 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل3

گویچه‌های سفید (لوکوسیت‌ها) یا گلبول‌های سفید از یاخته‌های خون هستند. گویچه‌های سفید بخشی از دستگاه ایمنی بدن هستند و بدن را از بیماری‌های عفونی محافظت می‌کنند. لوکوسیت‌ها بر خلاف اریتروسیت‌ها هسته‌دار و متحرک هستند. در انسان بالغ گویچه‌های سفید در مغز استخوان جناغ و لگن خاصره ساخته می‌شوند (در کودکان مضافاً در استخوان لوله‌ای دست‌ها) و در خون آزاد می‌شوند. گویچه‌های سفید سپس درلوزه ها، طحال، مغز استخوان، غدد لنفاوی و تیموس "می‌آموزند" که دقیقاً چه نوع وظیفه دفاعی به عهده دارند و چه چیزهایی خودی و چه چیزهایی غیر خودی (دشمن) محسوب می‌شوند.

 

دانلود تحقیق گلبولهای سفید یا لوکوسیت


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
,