خريد بک لينک
خريد سکه ساکر
home theater in Los Angeles
فلنج
Barabas Ropa de hombre
cero
تاريخ : 9 شهريور 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : moh3en | بازدید : <-PostHit->
انجام پروژة HCFC R-22 در چیلرهای مجتمع پتروشیمی اصفهان

انجام پروژة HCFC R22 در چیلرهای مجتمع پتروشیمی اصفهان

دانلود انجام پروژة HCFC  R-22 در چیلرهای مجتمع پتروشیمی اصفهان

انجام پروژة HCFC  R22 در چیلرهای مجتمع پتروشیمی اصفهان
دسته بندیمهندسی
فرمت فایلdoc
حجم فایل19 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل24

انجام پروژة HCFC  R-22 در چیلرهای مجتمع پتروشیمی اصفهان

مقدمه  Introduction

مبردها Refrigerants

مبردهای جایگزین و معیارهای انتخاب

ملاحظات زیست محیطی  Environmental consideration 

ملاحظات اقتصادی Economic Consideration   

انواع مبردها Kinds Of Refrigerants

محاسبات سیستم سرد كننده ساختمان سایت آفیس در شرایط موجود با گاز R-22

محاسبات سیستم سردكنندة ساختمان سایت آفیس با R-507

لزوم استفاده از ضد یخ

اقلام و مواد مورد نیاز جهت انجام پروژه تعویض R-22

دستورالعمل تعویض HCFC  R-22

واحد تهویه امیدوار است بتواند با انجام پروژه تعویض HCFC  R-22 كه برای اولین بار در كشور در این مجتمع انجام میگیرد ، رسالت خود را در خصوص تعهدات زیست محیطی و پروتكل مونترال تكمیل نموده و بدین ترتیب در كارنامة خود در خصوص RETROFIT تجربه جدید ( تعویض HCFC ها ) را به دستاوردهای خود اضافه نماید.

البته با توجه به تماس‏ها و مكاتباتی كه از طریق اینترنت بعمل آمده است، از مبرد R-507 بجای فرئون R-22 فقط در دستگاههای سرد كننده‏ای كه دمای آنها زیر صفر است (LOW AND MEDIUM TEMPERATURE) استفاده میشود و این مسئله هم اخیراً و آنهم بصورت یك پروژة تحقیقاتی كه از طرف ASHRAE هزینه شده است ، عنوان گردیده و در واقع استفاده از R-507 بجای R-22 در سیستمهای سرد كننده با دمای بالای صفر (HIGH TEMPERATURE) و آنهم به كمك BRINE ( ضد یخ – اتیلن گلایكول ) برای اولین بار در این مجتمع صورت میگیرد كه در صورت موفقیت علاوه بر تعویض HCFC ، مسئله بهینه‏سازی در مصرف انرژی نیز مدنظر قرار خواهد گرفت.

نكته : استفاده از گلایكول اتیلن و پائین آوردن دمای آب چیلر از 8°C   به 1°C ، از سیستم میتوان بعنوان ICE CHILLER STORAGE بهره برد.  ( باید در نظر داشت كه مكانیزمها و سیستمهای بكار برده شده از نظر دما و فشار محدودیتی نداشته باشند )

 

دانلود انجام پروژة HCFC  R-22 در چیلرهای مجتمع پتروشیمی اصفهان


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
,

تاريخ : 9 شهريور 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : moh3en | بازدید : <-PostHit->
صنعت كاشی

صنعت كاشی

دانلود صنعت كاشی

صنعت كاشی
دسته بندیمواد و متالوژی
فرمت فایلdoc
حجم فایل29 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل36

صنعت كاشی

فهرست

 مقدمه

دپوی مواد اولیه

مواد اولیه

مراحل تولید كاشی و سرامیك

لعاب ها

انواع كوره مورد استفاده در مقیاس صنعتی

عیوب مربوطه

مقدمه :

كاشی قطعه سنگی است مصنوعی به ابعاد مختلف و به ضخامت چند میلیمتر كه یك روی آن دارای سطحی شیشه ای بوده و كاملاً صاف و صیقلی می باشد. به همین علت به راحتی قابل تمیز كردن است و اغلب در محل هایی از ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد كه امكان رشد میكروب ها بیشتر بوده و در نتیجه احتیاج به نظافت بیشتر دارد مانند حمام ها،‌توالت ها و آشپزخانه ها و آبریزگاههای عمومی و غیره.

نخستین كاشی به مفهوم امروزی كه به دست بشر ساخته شد و باستان شناسان به آن دسترسی پیدا كرده اند مربوط به مصر می باشد كه باستان شناسان قدمت آن را مربوط به 4700 سال قبل از میلاد می دانند. در ناحیه بین النهرین در نزدیكی شهر نینوا در 700 سال قبل از میلاد نیز كاشی سازی رواج داشته است.

صنعت كاشی سازی در ایران سابقه طولانی دارد و حتی این صنعت در دوران قبل از اسلام و حتی قبل از میلاد نیز در ایران رواج داشته به طوریكه نمونه هایی از صنعت كاشی كاری ایران در شوش كه مربوط به كاخ هخامنشیان است پیدا شده كه قدمت آن مربوط به 400 سال قبل از میلاد می باشد كه به وسیله باستان شناسان فرانسوی به فرانسه برده شده و اكنون در موزه های فرانسه موجوداست. صنعت كاشی سازی بعد از اسلام نیز در ایران رواج داشت و كم و بیش راه ترقی خود را طی می نمود و در دوران صفوی این هنر به اوج ترقی خود رسید به طوریكه هنوز هم كاشی كاریهایی كه در زمان شاه عباس در اصفهان انجام شده از لحاظ زیبایی و ثبات رنگ بی نظیر می باشد نمونه این نوع كاشی كاری در مسجد شیخ لطف الله در اصفهان موجود است و زیباترین معرق كاری دنیا است. ولی این صنعت بعد از آن تاریخ رفته رفته سیر نزولی طی نمود مخصوصاً در دوران قاجاریه و همین طور تا حدود سالهای 1330 صنعت كاشی سازی به كلی در ایران از بین رفت و كاشی های ما منحصر شد به قطعه آجری لعاب دار نامرغوب كه كلفتی آن در حدود 12 تا 15 سانتیمتر و دارای ابعادی ناگونیا بود كه در اثر كوچكترین حرارت لعاب روی آن ترك خورده و منظره ای ناخوشایند داشت از این سال به بعد رفته رفته صنعت گران ایرانی به فكر احیاء این صنعت دیرینه افتادند و تا سال 1342 این صنعت با تشكیل اتحادیه های كاشی سازی رو به ترقی رفت و در این موقع كلفتی كاشی های ساخت ایران در حدود 7 میلیمتر و ابعاد آن قدری گونیاتر و محصولی به مراتب تمیزتر و قابل استفاده تر از سابق به بازار عرضه گردید و رفته رفته می رفت تا این صنعت در ایران پا گرفته و به عظمت دوران قبل برسد ولی در همین موقع با ورود چند كارخانه تمام اتوماتیك خارجی كه محصولی بهتر و تمیزتر و همچنین در ابتدا ارزانتر از محصولات قبلی ایرانی به بازار عرضه نمود و بدین طریق صنعت گران ما از لحاظ اقتصادی یارای مقاومت در مقابل این كارخانه ها را نداشته و به طور كلی از بین رفتند و صنعت كاشی ما منحصر شد به محصولات این كارخانه ها كه مواد اولیه و ماشین آلات آن كلاً از خارج به ایران وارد گردید.

 

دانلود صنعت كاشی


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
,

تاريخ : 9 شهريور 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : moh3en | بازدید : <-PostHit->
هستی شناسی فلسفه وینگنشتاین

هستی شناسی فلسفه وینگنشتاین

دانلود هستی شناسی فلسفه وینگنشتاین

هستی شناسی فلسفه وینگنشتاین
دسته بندیفقه و حقوق اسلامی
فرمت فایلdoc
حجم فایل24 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل30

هستی شناسی فلسفه وینگنشتاین 

به هستی شناسی فلسفه وینگنشتاین می‌پردازیم كه در آن یك نگرش اتمیتی را، تحت تأثیر راسل ارائه كرده است. اما قبل از آن باید متذكر شویم ك هستی شناسی ویتگنشتاین متضمن یك رشته قضایای تجربی ریست بلكه این قضایا بر خاسته از نگرشهای شهودی اویند كه از ساختار و ماهیت زبان استتاج كرده است. این قضایا بیانگر این مطلب هستند كه اگر قرار است قضیه یا جمله خبری با معنایی وجود داشته باشد، در آنصورت عالم باید چگونه باشد به عنوان یكی از مهمترین عناصر هستی شناسی فلسفه ویتگنشتاین، این یا ابژه های بسیط هستند كه نهای ترین و بسیط ترین مؤلفه های عالم را تشكیل می‌دهند. ویتگنشتاین هیچ نمونه ای از این اعیان را ذكر 
نمی‌كند و به جهل خود نسبت به چگونگی و ماهیت آنها اعتراف می‌كند. اما معتقد است كه وجود آنها لازم و ضروری است و این ضرورت وجود آنها را از ماهیت زبان و تعیین معنای گزاره ها استنتاج می‌كند به این ترتیب كه در تعلیل گزاره ها برای كشف صورت منطقی حقیقی آنها و كشف معنای آنها، تعلیل یابد به پایانی برسد، امكان ندارد كه تحلیل تا بی نهایت ادامه یابد. از آنجا كه هر تحلیلی به گذاره های بنیادین منتهی می‌شود كه مركب از اسامی‌یا نامهایند، لذا باید چیزهای بسیطی وجود داشته باشد كه، این نامها مطابق باشند. حال اگر این اعیان بسیط وجود نداشته باشد در آنصورت این گزاره ها بدون مرجع و در نتیجه بی معنا خواهند بود. از سوی دیگر از آنجایی كه معنای همه گذاره ها در نهایت مبتنی بر معنای گذاره های بنیادین است. حال اگر گزاره های بنیادین بدون مرجع و بی معنا باشد و در آنصورت همه گذاره ها بی معنا خواهند بود و هیچ گزاره معنا درای وجود نخواهد داشت اما این نادرست است لذا ایمان باید وجود داشته باشند مهمترین مشخصه  هستی شناسی ویتگنشتاین نگاه اتمیتی او به عالم است، همانطور كه این نگاه اتمیمتی را در باب زبان نیز دارد. در واقع سعی و تلاش اصلی ویتگنشتاین این ایت كه همه عالم و هم زبان را به عناصر و مؤلفه های بنیادینشان تقلیل دهد و بر اساس نظریه تصویری، تناظر یك به یكی میان عناصر عالم و زبان بر قرار سازد كه بر طبق این متناظر، عناصر و مؤلفه های زبان بیانگر و تصویگر عناصر و مؤلفه های عالمند. بر اساس نگرش اتمیتی ویتگنشتاین عالم به مجموعه واقعیتها(فاكتها) یا واقعیتها تقلیل می‌یابد (گزاره ارساله) به جای نظریه اتمیتی  و سنتی در مورد عالم كه عالم را مجموعه ای از ابژه می‌داند فاكتها (واقعیتها)، حالتهای امور واقع موجود هستند. (رساله. Z) و حالتهای امور واقع به نوبه خود تركیبهایی از ابژه ها هستند این ابژه مابسقرین عنصر را تشكیل دهنده عالم می‌باشند ك به روشهای گوناگون و معینی با یكدیگر تركیب می‌شوند و حالتهای امور واقع را ایجاد می‌كنند اما تركیب آنها با یكدیگر بر طبق خصوصیات منطقی و ذاتی شان صورت می‌گیرد و به واسطه خصوصیات منطقی و ذاتی است كه امكانات و احتمالات تركیب با ابژه های دیگر تعیین می‌شود

ویتگنشتاین توضیح این نگرش امنیتی را در ابتدای رساله آورده است كه بر طبق آن، عالم را «مجموعه تمام چیزهایی كه واقعیت دارد» (گذاره ارساله) تعریف می‌كند و در توضیح این گزاره می‌گوید: «جهان مجموعه واقعیتها است و نه مجموعه ی چیزها.» (رساله منطقی - 1/1) در اینجا تطابق ساختار زبان و ساختار عالم كاملا هویدا است زیرا همانطور كه ویتگنشتاین جهان را مجموعه واقعیتها می‌داند و نه مجموعة چیزها، زیان را نیز مجموعه گزاره ها می‌داند و در نظریه زبانشناختی خود واحد بنیادی معنا را جمله می‌داند نه واژه، «واقعیت از واقعیت امر تشكیل شده است و انباشته از «چیزها» نیست یعنی جهان فراهم آمده از چیزهای پراكنده و بی ربط و جداگانه نیست بلكه مجموعه اشیای به هم مرتبط است بنابراین به جای جستجو از مدلول اسامی‌باید به نسبت میان آنها توجه كنیم و از سازگاری و ناسازگاری قضایای به وی در بر دارنده این سنتها با عالم خارج سخن بگوئیم.»

بنا به گفته وی علت آنكه  عالم را مجموعه واقعیتها می‌داند، این است كه در این كل واقعیتها نیز كه هر آنچه را كه مورد است، مشخص می‌كنند، و نیر هر آنچه را كه مورد نیست ها وارد، ونیز یكی از مفسران رساله منطقی مختلفی در كتبابش با عنوان در آمدی بر رساله درباره علت اینكه ویتگنشتاین عالم را مجموعه امور واقع می‌داند، نه مجموعه اشیاء می‌گوید:« اگر بگوییم عالم مجموعه ای از اشیاء است، نحوه تألیف وجود شكل اشیاء را سكوت گذاشته ایم. اشیاء فقط به صورت عناصر مقدمه امور واقع وجود دارند.. به همین دلیل است كه عالم نه فقط از اشیاء تشكیل شده است و به اعتباری نه فقط مجموعه ای از امور واقع است بلكه عبارتست از امور واقع منطقی.» همانطور كه ملاحظه كردیم، ویتگنشتاین در تعریف عالم میان «امر واقع « و «شی» یا ابژه قائل می‌شود. اما باید بگوییم كه هر چند او میان آنها تمایز قائل می‌شود و امر واقع را بین شی نمی‌داند با این حال ارتباطی میان آنها بر قرار است. برای فهم بهتر این امر باید آنچه كه ویتگنشتاین از این دو واژه در نظر دارد توجه كرد. منظور ویتگنشتاین از«شیء» هما اشیاء عادی و فیزیكی كه موضوع تجربه روزمره هستند. از قبیل میز، سنگ، تخته و .... نیست زیرا طبق نظر ویتگنشتاین «شیء یا عین» كه جزء متناظر آنها و زیان همان اسامی‌یا نامها هستند، بسیط می‌باشند مركب از اعیان دیگر نیستند و برای درك معنای آدم آنها نیازی به اسامی‌ساده تری نیست و اسامی‌این اعیان بسیط را می‌توان بی واسطه دریافت، در حالی كه اشیاء و اعیان فیزیكی پیرامون ما كه موضوع توبه روز مره ما هستند، از نظر ویتگنشتاین مركب هستند و اسامی‌آنها را می‌توان با اسامی‌ساده تری توصیف و تحلیل كرد و معنایشان را به این اسامی‌ساده باز گرداند. ویتگنشتاین معتقد است كه این اشیاء بسیط را نمی‌توان توصیف كرد، تنها شیوه ای كه می‌توانیم زبان را برای مكاتب از آنها استعمال كنیم نامیدن آنها ست علت اینكه نمی‌توانیم آنها را توصیف كنیم این است كه اگر بخواهی آنها را وصف كنیم، باید به مولفه هایشان یا اسامی‌خاص دیگر تحلیل كنیم، اما این امكانپذیر نیست زیرا آنها بسیط هستند و مركب نمی‌باشند در زبان نیز عنصری زیانی متناظر  با ابژه ها كه همان اسمها یا نامها هستند، نیز بدین گونه اند. این عنصر ابتدای زیان تعریف ناپذیر است و این تعریف ناپذیری آن نشان می‌دهد كه این عنصر صرفاً به واسطه ی ارتباطش با چیزی كه معرف و بیانگر آن است معنا دارد و در كسب معنا نیازی به اسامی‌دیگر ندارد.

از سوی دیگر، این اعیان بسیط هیچگونه خصومت و ویژگی ندارند كه بر اساس آنها، بتوان آنها را وصف كرد. زیرا اگر خصوصیتی داشتند در آنصورت نمی‌توانستند بسیط باشند و از آنجایی كه هیچگونه خصومتی ندارند لذا تفسیری در آنها نسبت به این خصوصیات صورت نمی‌گیرد حتی نمی‌توان فرض كرد كه این ابژه از مزبور به عدم تغییر می‌كند زیرا وجود ابژه از قبل در كاربرد نام متناظر با آن فرض می‌شود بر اساس همین بساطت و عدم تكرب ابژه از خصوصیات است كه یكی از مفسران اندیشه های ویتگنشتاین، دانالدهاوسون می‌گوید:« ظاهراً هر ارزشی از شیء همان است.كه ارسطو از جوهر نقتیس اراده می‌كرد، جوهر بر اساس این نظر، ضرورتی منطقی، جوهر یك چیزی همان است كه همه ی اوصاف آن چیزی عارض آن اند. هر آنچه درباره «X » بتوان گفت...... منطقاً متمایز است از «  X فی نفسه» یعنی همان ناشناخته و جوهری بود در عالم واقع، كه ما به ازاء اسم « X» در زبان است. ویتگنشتاین در مورد «بساطت ایمان» دقت بسیار زیادی داشت و حتی از راسل دقیقتر بود، به نظر او « به اعتباری می‌توان گفت ابژه ها بدون رنگ هستند»( رساله ( 0232/2) اما راسل جملاتی همچون « این سفید است» را قضیه ای بنیادین می‌داند ك متضمن یك فاكت بسیط است، ویتگنشتاین این نظیریه ی راسل را نمی‌پذیرید و معقتد است رنگها نمی‌توانند بسیط باشند زیرا بر اساس نظر وی، فاكتهای اتمی‌كه مركب از اعیان بسیط هستند« منتقل از یكدیگر هستند، و از بوریابنور یكی وضعیت امر نمی‌توان بوریانبور وضعیت امر دیگری را استنتاج كرد.» (رسالاه 2-061/2 ) اما این شرط در مورد رنگها تحقق نمی‌یابد زیرا از گزاره ی « این سفید است» می‌توان گزاره ی « این قرمز نیست» را استنتاج كرد ( رساله 3571/6 ) و این نشان می‌دهد كه رنگها بسیط نیستند و قضایایی كه در مورد آنهاست نیز به طور كامل هنوز تحلیل نشده اند. خود ویتگنشتاین هیچ نمونه ای را از این اعیان بسیط و همچنین گزاره های ابتدایی كه مركب از اسامی‌متناظر با این ایمان  بسیط است. ارائه نمی‌كند و در زمان نگارش عقیده داشت كه هر چند در وجود این اعیان شكی نیست اما نمی‌توان ماهیت و چگونگی آنها را فهمید همانطور كه قبلاً گفتیم وجود آنها را بطور پیشینی نه تجربی از ماهیت زبان و تعیین معنای گزاره ها استنتاج می‌كند« تعیین» ؟؟ این امر است كه «ایمان و واقعیت نیز در این سطح اسامی‌] قسمت میان ای ساده و اعیان بسیط [ قرار می‌گیرد.»

اما هر چند ویتگنشتاین معتقد است كه نمی‌توان درباره چگونگی اعیان بسیط سخن گفت، اما این اعیان بسیط و ثابت را جوهر عالم می‌داند( رساله 021/2 كه از تركیب این عناصر ثابت، صور خارجی متغییر، یعنی حالات و اوضاع امور پدپد می‌آیند« احتمال دارد كه ویتگنشتاین این امور را به عنوان یك شرط ضروری وجود بقایا و اوضاع و حالات اشیاء كه قضایا با آنها صادق و كاذب می‌شوند، درك و استنباط كرده باشد با این «امور» است كه ثبات تفدیین می‌شود، ثباتی ك اگر نبود نمی‌توانستیم هیچ چیز درباره ی عالم بگوئیم.»

«امر واقع» بر خلاف شی یا ابژه امر بسیطی نمی‌باشد، بلكه مركب است و عناصری كه آن شیء مركب را می‌سازند به هیأت تألیفشی در می‌آید ولی می‌توانستند به صورت دیگری نیز تركیب شوند. به همین خاطر است كه « امر واقع» را همان  ارتباط های ممكن (نه ضروری ) میان اشیاء یا اعیان می‌داند كه وجود بالفعل و تحقق عینی یافته اند. از آنجایی كه عالم نیز مركب از این امور واقع است و این  امور واقع نیز ارتباط های ممكن میان اشیاء هستند لذا هیچ ضرورتی در جهان وجود ندارد و نمی‌توان وجود یك وضعیت امر را از وجود وضعیت امر كاملاً متفاوت دیگری استنتاج كرد، به همین اساس است ك دیگر نمی‌توانیم استنتاج به وضعیت امور آینده داشته باشیم و ویتگنشتاین به وضوح می‌گوید كه دیگر نمی‌توانیم بدانیم كه آیا خورشید فردا طلوع خواهد كرد یا نه (رساله 36311/6) ( از آنجایی كه امور واقع، ارتباط های ممكن میان اشیاء هستند، گزاره های حقیقی زبان نیز كه تصویرگر این امور هستند صرفاً این را می‌گویند كه اشیاء چگونه اند، نمایكه چگونه باید باشند و لذا استنتاج گزاره های حقیقی از یكدیگر نیز امكان ندارد مگر اینكه ارتباط در وی و ساختار بین آنها وجود داشته باشد.

در زمینه ی اینكه چگونه ارتباط های ممكن در امور واقع صورت می‌گیرد و یتگنشتاین قائل به یك صورت منطقی برای هر ابژه ای می‌شود و می‌گوید هر ابژه صورت منطقی خاصی دارد كه  به واسطه ی آن، تنها امكان تركیب با ابژه های خاص دیگر را دارد. و تنها  به لحاظ  همین ارتباط های ممكنی كه باردیگر ابژه ها و اشیاء دارد می‌توان آن را در نظر گرفت وگرنه به تنهایی نمی‌توان یك شیء یا ابژه را در نظر گرفت ( جائیكه نمی‌توان موضوعهای فضایی را بیرون از فضا و موضوعهای زمانی را بیرون از زمان بیندیشیم، به همانگونه نمی‌توانیم هیچ موضوعی را جدای از امكان پیوندش با موضوعهای دیگر به اندیشه آوریم) ( رساله 0121/2) اما امكان تركیب و ارتباط یك ابژه‌ی دیگر  در یك وضعیت امر ذاتی آن است. از جمله ذایتات هر چیز این است كه آن چیز امكان وقوع در وضع امور ممكن خاصی  را دارد( همانطور كه از ذاتیات كلمه) این است كه در تركیبهای  گوناگون گزاره می‌تواند واقع شود.) ویتگنشتاین علاوه بر اینكه برای شیء در یك صورت منطقی قائل است، صورت منطقی عالم را نیز مطرح می‌كند كه این صورت منطقی عبارت است از روابط میان اشیاء صورت منطقی عالم را به صورت منطقی زیان مشترك می‌داند كه به واسطه ی همین اشتراك در صورت منطقی است كه زبان می‌تواند عالم را بازنمایی كند. این صورت منطقی امر واقع ( عالم) بر حسب اقسام اعیان و اشیایی كه مقوم امر واقع هستند تعیین می‌شود. ماهیت و نوع عین حاكم بر وضع اموری است كه در آن یافت می‌شود و علم به این عین به معنای علم به صحت وضع امور و قضایای بنیادینی است كه نمایانگر وضع امور است. ویتگنشتاین به دو نوع «امر واقع» قائل بود كه یكی امر واقع مولكولی (  Sachlagen) است و دیگری امر واقع اتمی‌(Sachverhalten) است كه امور واقع مولكولی حاصل تركیب آنها هستند و به آنها تحلیل اند. امر واقع اتمی‌كه هسته ی نخستین جهان است «تركیبی از اشیاء»(رساله 01/2) است اما وضع مواقع اتمی‌صرف انبوهی از اشیاء نیست بلكه بین این اشیاء در یك وضع اتمی‌روابط ویژه ای بر قرار است اجزاء متناظر زبان با این امور واقع اتمی‌ گزاره های بنیادین هستند كه مركب از اسامی‌به عنوان معرفهای ابژه ها می‌باشند و همانطور كه وضع واقع صرف مجموعه ای از اشیاء نیست، گزاره نیز صرفاً انبوهی از كلی نیست (رساله 141/3) بلكه بین كلمات یك گزاره روابط ویژه ای بر قرار است.)

 

دانلود هستی شناسی فلسفه وینگنشتاین


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
,

تاريخ : 9 شهريور 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : moh3en | بازدید : <-PostHit->
نانو تکنو لوژی

نانو تکنو لوژی

دانلود نانو تکنو لوژی

نانو تکنو لوژی
دسته بندیشیمی
فرمت فایلdoc
حجم فایل17 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل13

نانو تکنو لوژی 

سیر پیشرفت مواد با ساختار بسیار ظریف یا نانو ساختار :

در زمینه علم مواد می توان دو مرحله را به عنوان مراحل توسعه و پیشرفت مواد با ساختار Ultrafine یا همان مواد با ساختار نانومتر مشخص كرد.

اولین مرحله را می توان از سال 1870 تا سال 1970 دانست. در این مرحله میكرو ساختار به عنوان پارامتر اصلی كنترل كننده خواص مكانیكی، مغناطیسی و الكتریكی معرفی شد. سرآغاز آن كارهای Sorby روی خواص مكانیكی آهن بود كه نشان داده سختی مارتنزیت بخاطر تغییرات آلوتروپیك در آلیاژهای آهن و میكروساختار بسیار ظریف باقی مانده است. پدیده رسوب سختی نیز ارتباط بین میكروساختار و خواص را پیشنهاد نمود. Wilm در سال 1906 آلیاژ Ag-Co-Mg-Mn را كوئینچ نمود و بعد از چند هفته مشاهده نمود كه سختی آن بیشتر شده است. بعدها متوجه شدند كه این افزایش سختی ناشی از رسوب یك فاز جدید در مقیاس زیر میكرومتر است. در سال های بعد نظریه های عیوب شبكه ایی و مشخصه های آن روی جامدات كریستالی و اختراع میكروسكوپهای با قدرت تفكیك پذیری بالا باعث پیشرفت بسیار زیادی در درك خواص وابسته به ساختار و میكرو ساختار شد.

و دومین مرحله را نیز می توان بعد از سال 1970 دانست. در این زمان Gleiter، Turnball و دیگران با روشهای گوناگون مواد با ساختار بسیار ریز (Ultrafine) یا نانومتری تولید می كردند و سپس خواص آنها را بررسی می نمودند. به عنوان مثال Gleiter و همكارانش توسط روش Inert Gas Condensation پودرهای نانومتری فلزی تولید می كردند و سپس تحت محیط با خلاء بسیار بالا آنها را به صورت دیسكهای كوچكی متراكم می نمودند و آنها را آنالیز می كردند. مطالعات آنها نشان داد كه با تغییر آرایش مواد و دستكاری در میكروساختار مواد می توان جامداتی با ساختار اتمی/ الكترونی جدید ساخت. این پیشرفتها ایده های فینمن در مورد نانوتكنولوژی را به حقیقت بیشتر نزدیك كرد.

 

دانلود نانو تکنو لوژی


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
,

تاريخ : 9 شهريور 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : moh3en | بازدید : <-PostHit->
پایان نامه زن ونقش او در توسعه روستایی

پایان نامه زن ونقش او در توسعه روستایی

دانلود پایان نامه زن ونقش او در توسعه  روستایی

پایان نامه زن ونقش او در توسعه روستایی
دسته بندیروانشناسی و علوم تربیتی
فرمت فایلdoc
حجم فایل129 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل235

پایان نامه زن ونقش او در توسعه روستایی 

فهرست مطالب

عنوان                                                                                   صفحه

چكیده ...............................................................................................................................................

مقدمه ................................................................................................................................................

فصل اول: طرح تحقیق ..............................................................................................................

1-1- بیان مساله .........................................................................................................................

1-2- اهمیت و ضرورت تحقیق ............................................................................................

1-3- فرضیه ..................................................................................................................................

1-4- اهداف تحقیق ...................................................................................................................

1-5- پیشینه تاریخی ................................................................................................................

1-6- روش‌شناسی تحقیق ......................................................................................................

1-7- محدودیتهای پژوهش ...................................................................................................

1-8- تعریف اصطلاحات و واژه‌ها ........................................................................................

فصل دوم: كلیات و مبانی نظری پژوهش ..........................................................................

2-1- توسعه و اهداف آن «دیدگاههای نظری» ............................................................

2-2- توسعه با تاكید بر نقش زنان ......................................................................................

2-3- دیدگاههای موجود در تئوری زن و توسعه ........................................................

2-4- نقش مشاركت زنان در اقتصاد روستایی ..............................................................

2-4-1- اهمیت اشتغال زنان در مناطق روستایی .......................................................

2-4-2- جایگاه زنان در توسعه روستایی و كشاورزی ..............................................

2-4-3- نقش زنان روستایی در دامداری ........................................................................

2-4-4- صنایع دستی ..............................................................................................................

2-4-4-1- تاریخچه صنایع روستایی در ایران .............................................................

2-4-4-2- اهداف ایجاد صنایع روستایی ........................................................................

2-4-4-3- نقش زنان روستایی در تولید صنایع دستی ............................................

2-4-4-4- اثرات صنایع روستایی بر اشتغال زنان روستایی ایران .......................

2-5- اهرم آموزش و كیفیت بهره‌گیری زنان .................................................................

2-6- توسعه پایدار و نقش محوری زیست محیطی زنان روستایی .....................

2-7- مسائل و مشكلات زنان روستایی ............................................................................

فصل سوم: كلیات و ویژگیهای طبیعی تالش ...................................................................

3-1- موقعیت، حدود و وسعت .............................................................................................

3-2- توپوگرافی ...........................................................................................................................

3-3- اقلیم ......................................................................................................................................

3-3-1- شرایط اقلیمی منطقه ..............................................................................................

3-3-2- درجه حرارت ..............................................................................................................

3-3-3- بارندگی .........................................................................................................................

3-3-4- رطوبت نسبی ..............................................................................................................

3-3-5- تبخیر ..............................................................................................................................

فصل چهارم: نگرشی بر جغرافیای انسانی تالش .............................................................

4-1- توزیع و تراكم جمعیت .................................................................................................

4-2- ساخت جنسی و سنی ..................................................................................................

4-3- نیروی انسانی و اشتغال ................................................................................................

4-3-1- جمعیت شاغل بر حسب گروههای عمده فعالیت ......................................

4-4- جمعیت و تغییرات آن ..................................................................................................

4-5- عناصر جمعیتی ................................................................................................................

4-5-1- میزان موالید در شهرستان تالش .......................................................................

4-5-2- باروری ...........................................................................................................................

4-5-3- مرگ و میر ..................................................................................................................

4-5-4- رشد جمعیت در شهرستان تالش .....................................................................

4-5-5- مهاجرت در شهرستان تالش ...............................................................................

4-6- وضع سواد و كیفیت آموزش ......................................................................................

4-6-1- بررسی وضع سواد در شهرستان تالش ............................................................

4-6-2- آموزش ...........................................................................................................................

4-6-3- نهضت سوادآموزی ...................................................................................................

4-7- بهداشت و درمان ............................................................................................................

4-8- شاخصهای بهداشتی ......................................................................................................

فصل پنجم: چگونگی تاثیرگذاری زنان روستایی تالش بر توسعه منطقه:............

5-1- عوامل موثر بر نقش و سهم زنان در فعالیتهای روستایی منطقه ..............

5-1-1- بستر اكولوژیكی و عمومی منطقه مورد مطالعه ..........................................

5-1-2- بستر جمعیتی روستاهای منطقه مطالعاتی ...................................................

5-1-3- متغیرهای اكولوژیكی-اقتصادی در روستاهای شهرستان تالش ..........

5-1-4- سهم زنان در فعالیتهای اقتصادی روستاهای تالش ..................................

5-1-5- نقش و حیطه كار زنان در فعالیتهای غیر زراعی ........................................

5-1-5-1- دامداری و پرورش طیور ..................................................................................

5-1-5-2- زنبورداری ...............................................................................................................

5-1-5-3- نوغانداری ................................................................................................................

5-1-5-4-صنایع روستایی .....................................................................................................

5-2- ویژگیهای اجتماعی- اقتصادی فعالیتهای زنان روستایی منطقه ...............

5-2-1- تفاوتهای جنسی در نحوه بهره‌گیری از سواد و تاثیر آن بر اقتصاد روستایی منطقه       

5-2-2- كم و كیف درگیری زنان در انواع فعالیتها .....................................................

5-2-3- منزلت اجتماعی واشتغال زنان ............................................................................

5-2-4- جایگاه اشتغال زنان و درآمد خانوار در منطقه ...........................................

5-2-5- نقش و جایگاه تصمیم‌گیری و مدیریتی زنان در امور تولیدی و 
خانوادگی..................................................................................................................................................

5-3- نقش زنان روستایی تالش در حمایت و حفاظت از منابع طبیعی و محیط
زیست ......................................................................................................................................................

فصل ششم: نتیجه‌گیری و پیشنهادات ...............................................................................

6-1- نتیجه‌گیری ........................................................................................................................

6-2- پیشنهادات ..........................................................................................................................

6-3- پیوستها ................................................................................................................................

فهرست منابع و ماخذ فارسی .................................................................................................

فهرست منابع و ماخذ لاتین ....................................................................................................

چكیده انگلیسی ............................................................................................................................

 

فهرست جداول

عنوان                                                                                   صفحه

جدول شماره 2-1- زنان در شاخصهای توسعه به تفكیك مناطق جغرافیایی در 
جهان ........................................................................................................................................................

جدول شماره 2-2- وضعیت اشتغال زنان روستایی به تفكیك مشاغل در سال
 1375......................................................................................................................................................

جدول شماره 2-3- متوسط درصد سهم زنان در مراحل مختلف فعالیتهای كشاورزی در استانهای كشور         

جدول شماره 2-4- مراحلی كه زنان در آن مشاركت دارند ...................................

جدول شماره 2-5- متوسط درصد سهم زنان در مراحل مختلف پرورش دام در استانهای كشور

جدول شماره 4-1- تعداد شهرها، دهستانها و آبادیهای دارای سكنه به تفكیك
بخش ........................................................................................................................................................

جدول شماره 4-2- جمعیت بر حسب جنس به تفكیك ساكن و غیر 
ساكن .......................................................................................................................................................

جدول شماره 4-3- تعداد جمعیت و درصد شهرنشینی تالش طی سالهای 
65-1375 .............................................................................................................................................

جدول شماره 4-4- تعداد جمعیت و درصد شهرنشینی بازسازی نشده در شهرستان تالش سالهای 65-1375   

جدول شماره 4-5- تعداد خانوار، بعد خانوار و افزایش آن در شهرستان تالش سالهای 65-1375         

جدول شماره 4-6- وضعیت سوادآموزی در شهرستان تالش 1375 .................

جدول شماره 4-7- شاخصهای بهداشتی ........................................................................

جدول شماره 5-1- سهم زنان و مردان در پرورش دام «گاو، طیور» به تفكیك 
فصول .......................................................................................................................................................

جدول 5-2- پراكندگی گروههای زنان زنبوردار استان گیلان ...............................

جدول 5-3- مراحل و سهم كار زنان و مردان در پرورش كرم ابریشم...............

جدول 5-4- سطح تحصیلات به تفكیك زن و مرد در روستاهای نمونه ...........

جدول 5-5- نحوه توزیع ساعات كارهای خانگی و اقتصادی در یك شبانه‌روز به تفكیك مرد و زن        

جدول 5-6- توزیع ساعات كار زنان خانوار بر حسب انواع فعالیتها به تفكیك سطوح تحصیلی     

جدول 5-7- توزیع ساعات كار زنان خانوار بر حسب انواع فعالیتها به تفكیك گروههای سنی      

جدول 5-8- توزیع روزهای كار زنان بر حسب فصول و انواع محصولات مورد كشت      

جدول شماره 5-9- اشتغالات دارای پائین‌ترین منزلت و ارزش از نظر 
پاسخگویان.............................................................................................................................................

جدول شماره 5-10- شكل مرجع كار از نظر زنان روستایی .................................

جدول شماره 5-11- جایگاه و سهم درآمد زنان و مردان در اقتصاد خانواده

جدول شماره 5-12- حجم كار زراعی زنان در طی سال به تفكیك سطوح درآمدی 
خانوار.........................................................................................................................................................

جدول شماره 5-13- توزیع انواع تصمیم‌گیریها بر حسب جنسیت .....................

جدول شماره 5-14- انواع تصمیمات متخذه .................................................................

چكیده :

بنابر باور بسیاری از صاحب‌نظران، انسان محور توسعه پایدار است و جامعه‌ای می‌تواند توسعه یابد كه همه افراد آن ظرفیت توسعه پذیری را داشته باشند و راه‌ها و روش‌های مناسب برای حصول توسعه پایدار را بیابند. بنابراین تا زمانی كه به زنان كشورمان به عنوان نیمی از نیروی انسانی در روند توسعه توجه كافی معمول نگردد تحقق این آرمان، آرزویی محال به نظر می‌‹سد. بررسی نقش زنان در توسعه نشان می‌دهد كه زنان روستایی در گذشته و حال با انجام فعالیتهای مختلفی چون كشاورزی، دامداری، صنایع دستی و سایر صنایع روستایی و انجام وظایف خانه و بچه‌داری، نقش عمده‌ای در اقتصاد خانوار به عهده داشته‌اند.

در این تحقیق شواهدی به علاقه و توجه زنان روستایی منطقه تالش به انواع فعالیتهای موجود روستایی و گسترش آنها و حفظ محیط زیست منطقه خودشان اشاره شده است. بر این نكته نیز تاكید شده كه تنها زمانی می‌توان از زنان روستایی توقع توجه به منابع محیط زیست و بالا بردن سطح زندگی را داشت كه برای تامین نیازهای اولیه و ابتدایی آنان چاره‌ای اندیشیده شود، خصوصاً آگاهی دادن درست از طریق بالا بردن سطح سواد.

 

مقدمه:

جغرافیای انسانی در دهه‌های اخیر دستخوش تحولات مهمی گردیده كه این تغییرات نه تنها در روش بلكه در محتوا ظهور یافته است. در این راستا مطالب جدیدی مطرح شده و عناوین تازه‌ای اتخاذ گردیده است. یكی از موضوعات بالقوه قدرتمندی كه در تحقیقات میدانی جغرافیا در حال ؟؟ نما می‌باشد بر مسایل مربوط به زنان و تقسیم كار جنسیتی تاكید می‌ورزد ضرورت طرح اینگونه سوالات از یك سو ناشی از آگاهی فزاینده جغرافیدانان در جهت بكارگیری قواعد و قوانین اجتماعی در تجزیه و تحلیلهای جغرافیایی بوده و از سوی دیگر به این دلیل بوده است كه جهت انجام اصلاحات لازم برای رسیدن به چهارچوب عملی و نتیجه‌گیری صحیح از مسایل خاص اجتماعی- فضایی الزاماً بكارگیری ابزارها و تكنیكهای خاص این علم ضرورت می‌یابد.

بدین منظور در سال 1984 اولین كتابی كه با دیدگاه جغرافیا و جنسیت تدوین شده بود به چاپ رسید این كتاب در حال حاضر خارج از چاپ می‌باشد.[1]

ظهور علاقه‌ها و توجه بیشتر به شناخت موقعیت زنان در جغرافیای بریتانیا عمدتاً در اواخر 1970 آغاز گردید. در ایالات متحده و بریتانیا ابتدا در جهت برخورداری زنان و دسترسی برابر آنان به منابع از جمله اشتغال تاكید بیشتری صورت می‌گرفته و در پی آن زنان در تحقیقات جغرافیایی توجه بیشتر را كسب نمودند.[2]

به دنبال آن به سرعت یك جغرافیای ؟؟ واضحتری توسعه یافت كه نه تنها بر موارد مطالعه جغرافیا بلكه به روش به كار رفته برای سازماندهی این دانش به منظور جلب نظرات بیشتر به امور زنان با دید انتقادی می‌نگریست. این انتقادات بیشترین بحثها را در طی 15 سال در توسعه جغرافیا برانگیخته است.[3]

جغرافیدانان ؟؟ مدت زیادی این مساله را كه در نظم حاكم توسط مردان نتایج جدی را در بر داشته و اینكه چه چیزی به عنوان دانش جغرافیای واقعی به حساب می‌آید و هم چه كسی می‌تواند چنین دانشی را گسترش دهد، مورد بحث قرار داده‌اند. آنها اصرار داشتند كه جغرافیا یك سری فرضیات نامعین درباره اینكه مردان و زنان چه كاری انجام می‌دهند و اینكه آن نظمی كه بر فضاها، مكانها و چشم‌اندازها متمركز شده یك نظم مردانه است را مطرح می‌كند.

با توجه به مسایل مربوط به زنان مانك و هانس[4]در مقاله‌ای روشنگر نه تنها بر اتخاذ دیدگاهی جغرافیایی بر چنین نظراتی تاكید داشته بلكه بر ضرورت موقت كردن انتقالی را كه بر اساس نظر مولفین توسط انحرافات بوجود آمده در جریان فمنیستی غیر قابل دسترس شده است اقرار ورزیده‌اند.

این اشتباه خواهد بود كه گمان شود جغرافیدانان بطور كلی با مسایل زنان درگیر نیستند، هر چند كه در واقع غالب كارهایشان در مورد زنان آشكارا به سمت مردان گرایش می‌یابد، برای مثال در مطالعه مسایل مهاجرت اگر نویسندگان و مولفین مهاجرت زنان را نادیده می‌گیرند و تنها به این فرض ساده كه توده عظیمی از مهاجرت در پی ازدواج صورت می‌پذیرد اكتفا می‌نمایند.

تحقیق حاضر تنها اقدام سطحی را برای پر كردن خلاء در تحقیقات جغرافیایی انجام داده و در جستجوی راههای برای تاكید بر مشاركت زنان در نواحی روستایی جهت دستیابی به توسعه همه جانبه می‌باشند شد سابقه این گونه تحقیقات در ایران نسبتاً جدید است. سالهای اخیر شاهدی بوده است بر انفجاری در مطالعاتی كه زنان و نقش آنان را در اقتصاد بررسی می‌نمایند. در غالب این مطالعات ضرورت تغییر نقش و جایگاه زنان در زمینه‌های وسیعتر اجتماعی مورد تاكید قرار گرفته است. اگر چه زنان شهری از سوی دانشمندان جامعه شناسی مورد توجه بیشتری قرار داشته‌اند، لیكن در اكثر موارد زنان روستایی علی‌رغم مشاركت فوق‌العادشان در زندگی اقتصادی عمدتاً مورد فراموشی قرار گرفته‌اند. زنان روستایی كه به پایین‌ترین قشر جامعه تعلق دارند شاید نامرئی‌ترین مشاركت كنندگان در فرایند اقتصادی باشند در حالیكه زنان شهری به لحاظ اینكه بیشترین ظهور را در زندگی اقتصادی خود دارند، نرخ مشاركت‌شان نیز در فعالیتهای اقتصادی بیشتر و بهتر برآورد شده است.

برخلاف نرخ مشاركت مردان به نظر می‌رسد مشاركت زنان نسبت به یك دسته از عوامل اكولوژیكی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی حساس باشد. حتی اصول بنیادی تقسیم كار جنسیتی نیروی كار نیز از ناحیه‌ای به ناحیه دیگر تغییر‌پذیر است بدین ترتیب ملاحظات فوق‌انگیزه اصلی برای مطالعه این مساله را فراهم ساخته است.

 

 


 

دانلود پایان نامه زن ونقش او در توسعه  روستایی


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
,

تاريخ : 9 شهريور 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : moh3en | بازدید : <-PostHit->
مقاله آسیب شناسی اجتماعی چیست ؟

مقاله آسیب شناسی اجتماعی چیست ؟

دانلود مقاله آسیب شناسی اجتماعی چیست ؟

مقاله آسیب شناسی اجتماعی چیست ؟
دسته بندیروانشناسی و علوم تربیتی
فرمت فایلdoc
حجم فایل32 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل39

مقاله آسیب شناسی اجتماعی چیست ؟ 

فهرست 

هدفها و مقاصد آسیب شناسی اجتماعی

فرهنگ

ویژگیهای فرهنگ

عناصر اساسی فرهنگ

انواع هنجارها

تعریف كجروی اجتماعی

ملاكهای تشخیصی كجرویهای اجتماعی 

انواع كجرویهای اجتماعی

خانواده

بنیانهای اجتماعی كجرویها  

ناسازگاری جامعه با ارگانیسم انسانی

ناسازیهای درونی جامعه

نظریه های جامعه شناختی كجرویها

نظریه كنترل اجتماعی

نظم  وكنترل اجتماعی 

نگاهی به سرقت در ایران

آسیب شناسی اجتماعی مفهوم جدیدی است كه از علوم زیستی گرفته شده و مبتنی بر تشابهی است كه دانشمندان بین بیماریهای عضوی و آسیبهای اجتماعی (كجرویها ) قائل می شوند . در واقع ، با شكل گیری و رشد جامعه شناسی در قرن نوزدهم میلادی ، بهره گیری از علوم مختلف برای بیان فرایند های اجتماعی نیز معمول گردید و در نتیجه بسیاری از اصطلاحها و واژه های رایج در علوم دیگر چون زیست شناسی ، علوم پزشكی ، زمین شناسی و مانند ان در جامعه شناسی نیز به كار گرفته شد كه از جمله می توان” آسیب شناسی اجتماعی” را نام برد .

هدفها و مقاصد آسیب شناسی اجتماعی

هدفها و مقاصد آسیب شناسی اجتماعی را می توان به شرح زیر طبقه بندی كرد :

  1. مطالعه و شناخت آسیب های اجتماعی و علل و انگیزه های پیدایی آنها ، زیرا تشخیص درست دردها ، نخستین شرط چاره جویی و بیش از نیمی از درمان است ، درد تشخیص نا داده را درمان نتوان كرد . بی شك هرگونه ساختن بدون شناختن ، تیر در تاریكی رها كردن است  .
  2. پیشگیری از وقوع انحرافات اجتماعی و جرم در جامعه به منظور بهسازی محیط زندگی جمعی و خانوادگی . ازآنجا كه پیشگیری همواره ساده تر ، علمی تر و كم هزینه تر از درمان است ، دارای اهمیت بسیار می باشد .
  3. درمان كجروان اجتماعی با بكار گیری روشهای علمی و استفاده از شیوه های مناسب برای قطع ریشه ها و انگیزه های این كجرویها .
  4. تداوم درمان برای پیشگیری و جلوگیری از بازگشت مجدد انحرافات اجتماعی وم بررسی شیوه های باز پذیری اجتماعی كجروان .

 

دانلود مقاله آسیب شناسی اجتماعی چیست ؟


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
,

تاريخ : 9 شهريور 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : moh3en | بازدید : <-PostHit->
طرز عمل آهن های خاكستری (gray irons)

طرز عمل آهن های خاكستری (gray irons)

دانلود طرز عمل آهن های خاكستری (gray irons)

طرز عمل آهن های خاكستری (gray irons)
دسته بندیplan پلان
فرمت فایلdoc
حجم فایل5 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل3

طرز عمل آهن های خاكستری (gray irons) 

چکیده :

آهن های خاکستری گروهی از چدنها هستند که گرافیت ورقه را در طول انجماد تشکیل می دهند. در مقابل شکل شناسی گرافیت گلوله ای آهن های شکل پذیر و نرم. گرافیت ورقه در آهن های خاکستری در یک قالب با ریزساختاری که توسط عمل ترکیب و گرما مشخص می شود، پخش می گردد.

ریزساخت معمول آهن خاکستری یک قالب پرلیت با ورقه های گرافیت که در سرتاسر پخش شده است می باشد. برحسب ترکیب، آهن خاکستری معمولاً شامل ۵/۲% تا ۴% کربن (c) 1% تا ۳% سیلیسیوم (si) و اضافاتی از منگنز بسته به ریزساخت مطلوب می باشد. (به اندازه حداقل ۱/۰% منگنز در آهن خاکستری که دارای بیشترین جزء آهن است و حداکثر ۲/۱% در پرلیت). دیگر عناصر آلیاژی شامل نیکل، مس، مولیبدنیوم و کُرُم است.

 

طرز عمل آهن های خاکستری (gray irons) :

چکیده :

آهن های خاکستری گروهی از چدنها هستند که گرافیت ورقه را در طول انجماد تشکیل می دهند. در مقابل شکل شناسی گرافیت گلوله ای آهن های شکل پذیر و نرم. گرافیت ورقه در آهن های خاکستری در یک قالب با ریزساختاری که توسط عمل ترکیب و گرما مشخص می شود، پخش می گردد.

ریزساخت معمول آهن خاکستری یک قالب پرلیت با ورقه های گرافیت که در سرتاسر پخش شده است می باشد. برحسب ترکیب، آهن خاکستری معمولاً شامل ۵/۲% تا ۴% کربن (c) 1% تا ۳% سیلیسیوم (si) و اضافاتی از منگنز بسته به ریزساخت مطلوب می باشد. (به اندازه حداقل ۱/۰% منگنز در آهن خاکستری که دارای بیشترین جزء آهن است و حداکثر ۲/۱% در پرلیت). دیگر عناصر آلیاژی شامل نیکل، مس، مولیبدنیوم و کُرُم است.

کاهش میزان سیلیسیوم و میزان کل کربن یا با افزودن عناصر آلیاژی معمول ترین عملیات گرمایی در آهن خاکستری بازپخت یا تمپرینگ و آزاد کردن فشار است.

ترکیب شیمیایی یک پارامتر مهم دیگر است که بر عملیات گرما در چدن های خاکستری و سیلیسیوم اثر می گذارد. برای مثال: قابلیت انحلال کربن را کاهش و درجه انتشار کربن را در آستنتیت را افزایش می دهد و معمولاً واکنش های مختلف را در طول عملیات گرما سرعت می بخشد. سیلیسیوم نیز دمای سخاتار آستنیتکی را تا حد زیادی بالا برده و میزان کربن ترکیبی را کاهش می دهد. (حجم استحکام یا سخت کاری شدن) در مقابل منگنز دمای ساختار آستنتیکی را پایین می آورد و قابلیت سخت شدن را افزایش می دهد. آن همچنین قابلیت انحلال کربن را افزایش و انتشار کربن را در آستنتیک کاهش داده و میزان کربن ترکیب شده را افزایش می دهد. به علاوه، منگنز تبدیل به آلیاژ شده و کاربید پرلیت را تثبیت می کند و از این رو میزان پرلیت را افزایش می دهد.

گداختگی (تمپرینگ) :

عملیات گرما اغلب برای آهن خاکستری بکار می رود به استثناء آهن در کاهش فشار که همان گداختگی یا بازپخت است. گداختگی آهن خاکستری شامل گرما دادن به آهن توصیه می گردد.

تمپرینگ (گداختگی) متوسط یا کامل :

این عمل معمولاً در دماهای بین ۷۹۰ و ۹۰۰ درجه سانتیگراد (۱۴۵۰ و ۱۶۵۰ درجه فارنهایت) انجام می شود. این عملیات وقتی استفاده می شود که یک گداختگی تبدیل به آهن بدلیل میزان آلیاژ بالا در آهن خاصی بی اثر باشد. در هر حال توصیه می شود که میزان تأثیر دماهای زیر ۷۶۰ درجه سانتیگراد (F 1400) را قبل از اینکه دمای گداختگی بالا به عنوان بخشی از رویه استاندارد پذیرفته شود، آزمایش کنید.

حفظ زمان قابل مقایسه با زمانهای استفاده شده در گداختگی تبدیل به آهن معمولی بکار گرفته می شوند. وقتی که از دماهای بالا در گداختگی متوسط استفاده می شود، ریخته گری باید به آرامی از طریق ناحیه تبدیل از حدود ۷۹۰ تا ۶۷۵ درجه سانتیگراد (۱۴۵۰ تا ۱۲۵۰ درجه فارنهایت) سرد گردد.

تمپرینگ (گداختگی تبدیل به گرافیت) :

اگر ریزساختار آهن خاکستری شامل ذرات کاربید بزرجگ باشد دماهای تمپرینگ بالاتر مورد نیاز است. گداختگی تبدیل به گرافیت ممکن است به سادگی برای تبدیل کاربید بزرگ به پرلیت و گرافیت عمل کنند. اگرچه در بعضی موارد کاربرد انجام عمل گداختگی تبدیل به آهن برای فراهم کردن قابلیت تراش حداکثر ممکن است مطلوب باشد.

محدوده دما برای طبیعی سازی آهن خاکستری تقریباً ۸۸۵ تا ۹۲۵ درجه سانتیگراد (۱۶۲۵ تا ۱۷۰۰ درجه فارنهایت) است. دمای تبدیل به آستنتیک تأثیر زیادی بر ریزساختار و بر ویژگی های مکانیکی مانند قدرت کشش و سختی دارد.

قدرت کشش و سختی ریخته گری آهن خاکستری طبیعی شده بستگی به پارامترهای زیر دارد:

ـ میزان کربن ترکیبی

ـ فاصله و فضای پرلیت (فاصله بین صفحات محکم شده)

ـ شکل شناسی گرافیت

ـ شکل شناسی گرافیت تا حد زیادی در طول طبیعی سازی تغییر نمی کند و اثر آن بر سختی و قدرت کشش در این بحث در مورد طبیعی سازی حذف می گردد.

میزان ترکیب کربن با دمای طبیعی سازی (آستنتیک) و ترکیب شیمیایی ریخته گری مشخص می شود. دمای طبیعی سازی بالاتر قابلیت انحلال کربن را در آستنتیک افزایش می دهد. (یعنی حجم محکم سازی در پرلیت حاصل). حجم محکم سازی بالاتر در عوض هم سختی و هم قدرت کشش را افزایش می دهد. ترکیب آلیاژ ریخته گری آهن خاکستری نیز بر قابلیت انحلال کربن در آستنتیک اثر می گذارد. بعضی از عناصر قابلیت انحلال کربن را افزایش می دهند و بعضی آن را کاهش می دهند. عناصر دیگر اثری بر روی آن ندارند. میزان کربن قالب از اثرات ترکیبی عناصر آلیاژی تعیین می شود.

دانلود طرز عمل آهن های خاكستری (gray irons)


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
,

تاريخ : 9 شهريور 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : moh3en | بازدید : <-PostHit->
انتخاب شیوه های تولید آهن و فولاد به روش كوره قوس الكتریكی

انتخاب شیوه های تولید آهن و فولاد به روش كوره قوس الكتریكی

دانلود انتخاب شیوه های تولید آهن و فولاد به روش كوره قوس الكتریكی

انتخاب شیوه های تولید آهن و فولاد به روش كوره قوس الكتریكی
دسته بندیplan پلان
فرمت فایلdoc
حجم فایل58 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل55

 خلاصه فرآیند تولید فولاد با روش احیاء مستقیم کوره های قوس

سنگ آهن ورودی از معادن در صورت نیاز فروشنده دانه بندی می شود و بنتونیت بعنوان چسب در مخلوط کن ها اضافه شده و به قسمت دیسکها تا بصورت گندله هایی به قطر 6 تا 25 میلی متر درآید و پس از آن توسط سرندهای غلطکی سرند می شوند و گندله های خام با دانه بندیهای 8 تا 16 میلی متر به کوره پخت منتقل و درجه حرارت 1280 درجه سانتی گراد پخته و سخت می شود.

 

واحد احیاء مستقیم

گندله پخت شده پس از جداسازی ریز دانه وارد کوره های احیاء از نوع میدرکس شده و گاز احیاء کننده نیز به داخل کوره دمیده می شود این گاز احیاءکننده از شکستن گاز متان در گاز شکن ها بدست می آید و شامل مونوکسید کربن (CO)و هیدروژن (H2)است که با اکسیژن موجود در سنگ آهن ترکیب شده و تبدیل به دی اکسید کربن و بخار آب می گردد و بدین طریق گندله احیاء شده بصورت آهن اسفنجی از کوره ها خارج می

شود و پس از سرند شدن به ناحیه فولاد سازی ارسال می گردد. ضمناً ریز دانه آهن اسفنجی به واحد بریکت سازی ارسال شده و در آنجا به بریکت تبدیل و همراه آهن اسفنجی به ناحیه فولادسازی ارسال می گردد.

 

واحد فولاد سازی و ریخته گری مداوم

آهن اسفنجی در کوره قوس الکتریکی در واحد فولادسازی همراه با قراضه آهن و آهک ذوب می شود، آن گاه به کمک اکسیژن و اعمال روشهای متالورژیکی فولاد مذاب تولید می گردد، ضمن استفاده از کوره پاتیلی فولاد تولید شده در ماشین ریخته گری مداوم بصورت تختال در می آید.تختال های تولید شده در قسمت ریخته گری مداوم به طول 9-10 متر و 4.5–4.75 متر و عرض 650-1880 میلی متر و ضخامت 200 میلیمتر می باشد.

 

واحد خنک کننده آماده سازی تختال

در این واحد عملیات خنک سازی و در صورت نیاز اصلاح و رفع عیوب و یا برش طولی و عرضی تختال ها انجام می شود.

 

واحد نورد گرم

تختال ها به واحد نورد گرم منتقل و پس از گرم شدن تا حدود 1250 درجه سانتی گراد در کوره های پیشگرم کن و پوسته زدایی در نوردهای اولیه و نهایی نورد شده و در نهایت ضخامت آن به 1.5 تا 16 میلیمتر و عرض ورق از 650 تا 1850 میلیمتر می رسند

دانلود انتخاب شیوه های تولید آهن و فولاد به روش كوره قوس الكتریكی


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
,

تاريخ : 9 شهريور 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : moh3en | بازدید : <-PostHit->
طرح توجیهی تولید مقاطع گرد و تخت به روش آهنگری

طرح توجیهی تولید مقاطع گرد و تخت به روش آهنگری

دانلود طرح توجیهی تولید مقاطع گرد و تخت به روش آهنگری

طرح توجیهی تولید مقاطع گرد و تخت به روش آهنگری
دسته بندیطرح های توجیهی و کارآفرینی
فرمت فایلpdf
حجم فایل1698 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل66

طرح توجیهی تولید مقاطع گرد و تخت به روش آهنگری


این طرح توجیهی شامل موارد زیر است : 

معرفی محصول

مشخصات کلی محصول

شماره تعرفه گمرکی

شرایط واردات

استانداردهای ملی وجهانی

قیمت تولید داخلی و جهانی محصول

موارد مصرف و کاربرد

کالاهای جایگزین و تجزیه و تحلیل اثرات آن بر مصرف محصول

اهمیت استراتژیک کالا در دنیای امروز

کشورهای عمده تولید کننده و مصرف کننده محصول

وضعیت عرضه و تقاضا

بررسی ظرفیت بهره برداری و وضعیت طرحهای جدید و طرحهای توسعه و در دست اجرا و روند تولید از آغاز برنامه سوم تا کنون

بررسی روند واردات محصول از آغاز برنامه سوم تا نیمه اول سال

بررسی روند مصرف از آغاز برنامه

بررسی روند صادرات محصول از آغاز برنامه سوم و امکان توسعه آن

بررسی نیاز به محصول یا اولویت صادرات تا پایان برنامه چهارم

بررسی اجمالی تکنولوژی و روشهای تولید و تعیین نقاط قوت و ضعف تکنولوژی های مرسوم

در فرآیند تولید محصول

ماشین آلات

بررسی و تعیین حداقل ظرفیت اقتصادی شامل برآورد حجم سرمایه گذاری ثابت

محوطه سازی

ساختمان

ماشین آلات

تاسیسات

وسائط نقلیه

تجهیزات و وسائل اداری و خدماتی

هزینه های متفرقه و پیش بینی نشده

هزینه های قبل از بهره برداری

سرمایه در گردش

برآورد حقوق و دستمزد

برآورد آب, برق, سوخت و ارتباطات

هزینه های تعمیر و نگهداری و استهلاک

هزینه های متفرقه و پیش بینی نشده تولید

هزینه های توزیع و فروش

جدول هزینه های ثابت و متغیر تولید

نتیجه گیری

میزان مواد اولیه عمده مورد نیاز سالانه و محل تامین آن

پیشنهاد منطقه مناسب برای اجرای طرح

وضعیت تامین نیروی انسانی و تعداد اشتغال

بررسی و تعیین میزان آب، برق، سوخت، امکانات مخابراتی و ارتباطی و چگونگی امکان تامین آنها در منطقه مناسب برای اجرای طرح

وضعیت حمایت های اقتصادی و بازرگانی شامل حمایت تعرفه گمرکی و حمایتهای مالی

تجزیه و تحلیل و ارائه جمع بندی و پیشنهاد نهایی در مورد احداث واحد های جدید

در صورت پیوستن ایران به سازمان تجارت جهانی وضعیت این پروژه ها چگونه خواهد بود

مراجع

پیوست ها ( بخش نامه های مربوط به قوانین واردات و صادرات )

دانلود طرح توجیهی تولید مقاطع گرد و تخت به روش آهنگری


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
,

تاريخ : 9 شهريور 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : moh3en | بازدید : <-PostHit->
طرح توجیهی تولید مقاطع گرد و تخت به روش آهنگری

طرح توجیهی تولید مقاطع گرد و تخت به روش آهنگری

دانلود طرح توجیهی تولید مقاطع گرد و تخت به روش آهنگری

طرح توجیهی تولید مقاطع گرد و تخت به روش آهنگری
دسته بندیطرح های توجیهی و کارآفرینی
فرمت فایلpdf
حجم فایل1698 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل66

طرح توجیهی تولید مقاطع گرد و تخت به روش آهنگری


این طرح توجیهی شامل موارد زیر است : 

معرفی محصول

مشخصات کلی محصول

شماره تعرفه گمرکی

شرایط واردات

استانداردهای ملی وجهانی

قیمت تولید داخلی و جهانی محصول

موارد مصرف و کاربرد

کالاهای جایگزین و تجزیه و تحلیل اثرات آن بر مصرف محصول

اهمیت استراتژیک کالا در دنیای امروز

کشورهای عمده تولید کننده و مصرف کننده محصول

وضعیت عرضه و تقاضا

بررسی ظرفیت بهره برداری و وضعیت طرحهای جدید و طرحهای توسعه و در دست اجرا و روند تولید از آغاز برنامه سوم تا کنون

بررسی روند واردات محصول از آغاز برنامه سوم تا نیمه اول سال

بررسی روند مصرف از آغاز برنامه

بررسی روند صادرات محصول از آغاز برنامه سوم و امکان توسعه آن

بررسی نیاز به محصول یا اولویت صادرات تا پایان برنامه چهارم

بررسی اجمالی تکنولوژی و روشهای تولید و تعیین نقاط قوت و ضعف تکنولوژی های مرسوم

در فرآیند تولید محصول

ماشین آلات

بررسی و تعیین حداقل ظرفیت اقتصادی شامل برآورد حجم سرمایه گذاری ثابت

محوطه سازی

ساختمان

ماشین آلات

تاسیسات

وسائط نقلیه

تجهیزات و وسائل اداری و خدماتی

هزینه های متفرقه و پیش بینی نشده

هزینه های قبل از بهره برداری

سرمایه در گردش

برآورد حقوق و دستمزد

برآورد آب, برق, سوخت و ارتباطات

هزینه های تعمیر و نگهداری و استهلاک

هزینه های متفرقه و پیش بینی نشده تولید

هزینه های توزیع و فروش

جدول هزینه های ثابت و متغیر تولید

نتیجه گیری

میزان مواد اولیه عمده مورد نیاز سالانه و محل تامین آن

پیشنهاد منطقه مناسب برای اجرای طرح

وضعیت تامین نیروی انسانی و تعداد اشتغال

بررسی و تعیین میزان آب، برق، سوخت، امکانات مخابراتی و ارتباطی و چگونگی امکان تامین آنها در منطقه مناسب برای اجرای طرح

وضعیت حمایت های اقتصادی و بازرگانی شامل حمایت تعرفه گمرکی و حمایتهای مالی

تجزیه و تحلیل و ارائه جمع بندی و پیشنهاد نهایی در مورد احداث واحد های جدید

در صورت پیوستن ایران به سازمان تجارت جهانی وضعیت این پروژه ها چگونه خواهد بود

مراجع

پیوست ها ( بخش نامه های مربوط به قوانین واردات و صادرات )

دانلود طرح توجیهی تولید مقاطع گرد و تخت به روش آهنگری


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
,