خريد بک لينک
خريد سکه ساکر
home theater in Los Angeles
فلنج
Barabas Ropa de hombre
cero
تاريخ : 9 شهريور 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : moh3en | بازدید : <-PostHit->
تحقیق بررسی تربیت كودكان و نوجوانان به وسیله آموزش و پرورش

تحقیق بررسی تربیت كودكان و نوجوانان به وسیله آموزش و پرورش در 47 صفحه ورد قابل ویرایش

دانلود تحقیق بررسی تربیت كودكان و نوجوانان به وسیله آموزش و پرورش

تحقیق بررسی تربیت كودكان و نوجوانان به وسیله آموزش و پرورش
پروژه بررسی تربیت كودكان و نوجوانان به وسیله آموزش و پرورش
مقاله بررسی تربیت كودكان و نوجوانان به وسیله آموزش و پرورش
دانلود تحقیق بررسی تربیت كودكان و نوجوانان به وسیله آموزش و پرورش
دسته بندیعلوم انسانی
فرمت فایلdoc
حجم فایل31 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل47

تحقیق بررسی تربیت كودكان و نوجوانان به وسیله آموزش و پرورش در 47 صفحه ورد قابل ویرایش 

مقدمه

«... یكی از نهادهای مهم اجتماعی، نهادآموزش و پرورش است كه مسئولیت مهمی را در تربیت كودكان، نوجوانان، جوانان بر عهده دارد.

امروزه آموزش و پرورش بیشتر به شكل رسمی و شهری و سازمان یافته در سطحی گسترده جریان داشته و ارتباطی تنگاتنگ با رشد اخلاقی، فرهنگی، اجتماعی، توسعه علمی، صنعتی و اقتصادی دارد. نگاه گسترده به نقش آموزش و پرورش به عنوان عاملی موثر در فعلیت بخشیدن به امكانات بالقوه و ذاتی افراد، انتقال اندوخته تجارب گذشتگان،ارائه ارزشهای مطلوب، افزایش معلومات و ایجاد مهارتهای لازم در اجزاء برای زندگی و بالاخره تسهیل سیر حركت وجودی آدمی به سوی كمال و قرب الی‌الله، اهمیت امروزه این نهاد اجتماعی را بیش از پیش نشان می‌دهد.

و كل نظام آموزش و پرورش، در حقیقت نظامی است تربیتی كه امروزه روی فرد انسانی پیاده می‌شود و این انسان با صفات و ویژگیهای متعدد و متنوعی كه دارد، موجودی بسیار پیچیده و استثنایی است كه تربیت و هدایت وی بدون شناخت دقیق این صفات به درستی و آسانی مقدور نخواهد بود.

شناخت، تنها از راه مطالعه چند كتاب با چند مورد خاص پیدا نمی‌شود، بلكه به ممارست و عمل نیاز دارد. و تربیت (آموزش و پرورش) با كوشش برای تغییر رفتار فرد، هنگامی و در صورتی موفقیت‌آمیز خواهد بود كه مربی، اعم از مادر و پدر و معلم موضوع تربیت را درك كند و او را انسانی بارآورد كه لازمه یك جامعه ایده‌آل باشد.

انسان شدن یا به خصایص انسانیت دست یافتن و آراسته شدن جز از راه «تربیت سالم» امكان ندارد. تربیتی كه به كلیت رفتار انسان توجه دارد و بهره‌مندی از زندگی سالم را هدف عمده خود تلقی می‌كند. تربیتی كه امروز انسان را فدای آینده نمی‌كند بدون این كه از آینده او ارزش حیاتی آن غافل باشد.

البته نباید از نظر دور داشت كه نهاد آموزش و پرورش از نظر تربیتی پس از خانواده قرار دارد. همچنان كه از دیدگاههای متفاوت و مستند علوم زیستی- تربیتی از جمله روانشناسی، تربیت اولیه كودك و خودآدمی در محیط خانواده پایه‌ریزی می‌شود كه بعد از آن طبعاً وارد خانه دوم یعنی مدرسه شده و بعد به اجتماعی بزرگتر از هر دو اجتماع قبلی به نام جامعه قدم می‌گذارد.

پس خانواده به عنوان نخستین گروه راهنمایی - تربیتی، با دوام‌ترین عاملی است كه در رشد شخصیت تاثیر می‌گذارد. تاثیر خانواده بخصوص در شیئی اولیه كودك نقش‌پذیری بیشتری دارد و از اهمیت بیشتری برخوردار است. كودك در محیط خانوادگی خود و به وسیله آن با زندگی جمعی و فرهنگی جامعه خود آشنا می‌شود.

به طور كلی، فرهنگ و ماهیت زندگی خانواده، روابط والدین با یكدیگر و با فرزندان، سن و روابط فرزندان با یكدیگر موقعیت اقتصادی و اجتماعی خانواده، افكار و عقاید و آداب و رسوم متداول در خانواده، در رشد و تكامل روانی و شخصیت فرد موثرند. در این اثنا و در همان هنگام كه احتمالاً فكر می‌كنیم خانواده‌ها مطمئن‌ترین مكان برای تربیت سالم هستند؛ از همین مكان امن و مطمئن فرزندانی بیرون می‌آیند كه هر چند وارد مدرسه می‌شوند و تحت تربیتی اصولی‌تر قرار می‌گیرند ولی اندرون تاریكی از بار غم و اندوه و مشكلات با خود به محیط مدرسه می‌آورند كه اگر خوب جهت داده نشوند احتمالاً خسارت جبران ناپذیری را به پیكره خود، مدرسه و در نهایت یك نظام تربیتی تدوین شده وارد سازند. مشكلاتی كه حاصل دیده‌ها و شنیده‌های خود دانش‌آموز از اعمال و رفتار والدین خود می‌باشد و او تا مرحله ورود به فضای دیگری غیر از خانه آنها را لمس كرده و تحت تاثیر نقاط منحنی آن مسائل قرار گرفته است.

به طول كلی، طبقه‌بندی مشكلات نوجوانان- از بدو ورود به دوره راهنمایی تحصیلی تا اواسط دوره آموزش متوسطه- بر حسب اهمیت و فراوانی عبارتند از:

روابط خانوادگی، مشكلات مادی، مشكلات مدرسه‌ای، معلمان، روابط با جنس موافق و مخالف، چگونگی گذراندن اوقات فراغت، مشكلات سازشی و غیره كه عواملی از جمله: ترس، نگرانی، كم رویی، خشم، حسادت، احساس حقارت، اضطراب، ناكامی، تعارض و ... را سبب شده كه پیامدهای حاصل از این مشكلات و عوامل به عنوان بخش عمده‌ای از معضلات، مدارس‌ ما را درگیر مسائل پیچیده رفتاری و تربیتی می‌كند ...

در حالی كه یك نظام تربیتی سالم معتقد است كه انسان وقتی می‌تواند از سعادت واقعی هر دو جهان برخوردار شود كه دست و دل و مغز او هماهنگ تربیت یابند و او از بدن سالم، عاطفه سالم و فكر سالم بهره‌مند گردد.

مولانا می‌فرماید:

هر كسی از ظن خود شد یارمن
سر من از ناله من دور نیست

 

وز درون من نجست اسرار من
لیك چشم و گوش را آن نور نیست

علاوه بر شناخت هر یك از دانش‌آموزان، آگاهی به عواملی كه رفتار آنان را نیز برانگیخته است ضروری می‌نماید. و لزوم دستیابی به این آگاهی، پرداختن به درون و اسرار ناگفته خود دانش‌آموز است كه وظیفه‌ای است بس خطیر و حساس كه توجه مربیان ومسئولین تربیتی مدرسه را می‌طلبد.

زیرا با نفوذترین و محبوبترین فردی كه می‌تواند در این مرحله حساس (تربیت) به فراگیر كمك كند، معلم است، به همین جهت دانش‌آموزان، معلم را به عنوان یك الگو می‌پذیرند و از رفتار و گفتار و اخلاق خوب و بد او سرمشق می‌گیرند و خود را با وی همسان می‌سازند. دانش‌آموزان همه اعمال و رفتار معلمان و مدیر و حتی خدمتگزار مدرسه را زیر نظر دارند و از طرز برخورد معلمان با مدیر مدرسه، معلمان با یكدیگر، معلمان با دانش‌آموزان، درس می‌گیرند و از اخلاق و رفتار معلم، از طرز اداره كلاس، رعایت عدل و انصاف در نمره دادن، از وقت شناسی و رعایت نظم، از دلسوزی و مهربانی از خوشرویی و فروتنی، از دینداری و التزام به ضوابط شرعی، از اخلاق خوش و با ادبی، از خیرخواهی و نوع دوستی معلم نكته‌ها می‌آموزند. همچنین از اخلاق و رفتار و كردار بد معلمان متاثر می‌شوند و خود را با آنان همسان می‌سازند.

كوتاه سخن این كه شغل معلمی حساسترین و پر مسئولیت ترین شغلهاست.

«لان یهدی الله بك رجلاً و اجراً خیر لك من الدنیا و مافیها» (1)

بدین ترتیب روشن می‌شود كه اصلاح جامعه باید بعد از اصلاح خانواده و بعد از آن اصطلاح مدرسه، بوسیله پرورش و به كار گرفتن معلمان خوب و شایسته انجام بگیرد. كه مراكز تربیت معلم و دانشكده‌های تربیت مدرس و دبیر در این رابطه مسئوولیت بزرگی را بر عهده دارند.

انتظار می‌رود ارباب فضل و ادب، مربیان محترم پرورشی، گروههای مشاوره و راهنمایی، بالاخص مدیران مجرب آموزشگاهها در این ارتباط اهتمامی بسزا نموده و متوجه باشند كه هر فرد دانش‌آموز كه از زیر دست معلمان خارج می‌شود، مستقیماً یافته‌های خود را در اجتماعی به مرحله اجرا خواهند گذارد كه معلمان نیز در آن زندگی می‌كنیم. امید كه این مقدمه كوتاه قطره‌ای باشد از دریای بیكران و پر تلاطم تعلیم و تربیت اصولی و جهت‌دار.

نبود اتاقهای مشاوره و مشاور

وجود ناسازگاریهای عاطفی و روانی در خانواده، در مدرسه و محیط كار، رو به رو شدن با مشكلات متعدد اقتصادی، خانوادگی، تحصیلی، شغلی، جنسی، انتخاب رشته تحصیلی، انتخاب شغل ، نگرانیها و ناراحتیهای فكری و روانی، تضاد و تعارض با والدین، با معلمان، عدم انطباق استعدادها و رغبتهای فرد با رشته تحصیلی یا كار و شغل خود، مسائل ناشی از ارزشها و آداب و رسوم و سنن اجتماعی و دهها مشكل دیگر كه شرح برخی از آنها در مباحث قبلی آمد؛ و كلیه مسائل و مشكلاتی كه در خانه و مدرسه مشاهده و لمس می‌شوند؛ به عنوان عواملی هستند كه وجود یك اتاق مشاوره و در كنار آن مشاورانی مجرب را در هر واحد آموزشی، (مخصوصاً مدارس فعلی ما در سراسر ایران) می‌طلبد.

ما امروزه مشاوران را در اكثر مدارس و اماكن آموزشی می‌بینیم ولی چیزی كه بودن آن مورد لزوم است و صد افسوس در بیشتر مناطق آموزشی و پرورش وجود ندارد، اتاقهای مشاوره است كه كمتر مدرسه و آموزشگاهی است كه دارای اتاقی مخصوص، مجهز، استاندارد، و شایسته امر مشاوره باشد.

متاسفانه عملكرد معدود مشاورانی هم كه حضور دارند هم به لحاظ نبودن اتاقهای مشاوره مجهز و هم از جهت احساس مسوولیت و پایبند بودن به اساسنامه و انگیزه كار مشاوره‌ای خویش، چندان موفقیت‌آمیز و چشم‌گیر نیست. چه بسا مربیان پرورشی كه بدون تخصص در كار مشاوره و یا دبیران مدعی این فن، وجود دارند كه به طریقی به كار گماشته شده‌اند و تنها حضور در مدارس و زبانزد شدن به طریقی به كار گماشته شده‌اند و تنها حضور در مدارس و زبانزد شدن به این كه مشاوران فلان منطقه هستند، كار و رسمشان شده است و به این كه مشاور و مشاوره چه باید باشد كار ندارند. و یا حتی دوستان و همكارانی كه فارغ التحصیل با مدارك كاردانی یا كارشناسی مشاوره هستند، صرفاً هنگامی مشاور هستند كه مثلاً شاگردی بعد از چهل و پنجاه بار تنبیه و سركوفت شدن، چون اصلاح نشده است، به آقای مشاور ارجاع داده می‌شود و او به عنوان مشاور احتمالاً گفتیم به علت نبودن اتاق مربوطه، یا در میان جمع معلمین و اولیا و یا بدتر از آن، در محیط مدرسه آن هم در محل دید عموم دانش‌آموزان به كار به اصطلاح مشاوره خود می‌پردازد. در حالی كه در مراحل یك مشاوره خوب و مثبت ما می‌دانیم كه مشاوره باید بین مراجع با مشاور در محلی كاملاً آرام و ساكت و دور از افراد دیگر انجام پذیرد.

و ما به وفور دیده و شنیده‌ایم كه در بیشتر آموزشگاهها فرد ارجاع داده شده به مشاوره یا هسته‌های مشاوره متشكله در ادارات آموزش و پرورش (حالا چه از سوی اولیای خانواده و یا مربیان مدرسه) همان فردی است كه بارها مورد سرزنش و موعظه قرار گرفته؛ بارها تنبیه از هر نوعی- مخصوصاً تنبیه بدنی- شده؛ بارها مورد خشم و خشونت والدین ودبیران قرار گرفته؛ سرانجام به عنوان حربه آخر به شخص مشاور و یا هسته‌های مشاوره معرفی شده است.

دانلود تحقیق بررسی تربیت كودكان و نوجوانان به وسیله آموزش و پرورش


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
,

تاريخ : 9 شهريور 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : moh3en | بازدید : <-PostHit->
پروژه بررسی تأثیر تكنولوژی بر پیشرفت تحصیلی دانش آموزان

پروژه بررسی تأثیر تكنولوژی بر پیشرفت تحصیلی دانش آموزان در 91 صفحه ورد قابل ویرایش

دانلود پروژه بررسی تأثیر تكنولوژی بر پیشرفت تحصیلی دانش آموزان

پایان نامه بررسی تأثیر تكنولوژی بر پیشرفت تحصیلی دانش آموزان
مقاله بررسی تأثیر تكنولوژی بر پیشرفت تحصیلی دانش آموزان
پروژه بررسی تأثیر تكنولوژی بر پیشرفت تحصیلی دانش آموزان
تحقیق بررسی تأثیر تكنولوژی بر پیشرفت تحصیلی دانش آموزان
دانلود پروژه بررسی تأثیر تكنولوژی بر پیشرفت تحصیلی دانش آموزان
دسته بندیعلوم انسانی
فرمت فایلdoc
حجم فایل46 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل91

پروژه بررسی تأثیر تكنولوژی بر پیشرفت تحصیلی دانش آموزان در 91 صفحه ورد قابل ویرایش 

پیشگفتار:

تجارب قبلی ، بینایی ، ادراك، و طرز فكرها، شكل گیری رفتارهای ما را تشكیل می دهند در دنیایی كه هر روز پیچیده تر می شود شاگردان مدرسه نیازمندند كه بیشتر و بهتر دربارة محیط خود بیاموزند و چون امكان آموختن از طریق تجربه در همه موارد وجود ندارد. لذا نحوة تدریس این پدیده ها بسیار پیچیده  می گردد . هدف این است كه شاگرد بتواند تا حد امكان  پدیده های علمی را توسط تجارب به دست آورد.

در زمینة تجربة پیامبر اكرم ( ص) می فرماید :« التجربه فوق العلم» تجربه بالاتر از دانش است.

به همین دلیل بایستی امكانات زیادتر در اختیار شاگرد قرار گیرد تا تجارب زیادتری كسب كند.

تجارب مختلف وگوناگون نشان داده است كه استفاده از رسانه ها در جریان ومیزان یادگیری شاگردان مؤثر است و از طرف دیگر ازطول زمان لازم برای آموزش می كاهد.

شناخت رسانه ها و چگونگی كاربرد هر یك از آنها و هم چنین آشنایی  با روشهای تدریس بهترین عوامل موفقیت در حسن استفاده و بهره گیری درست از انواع رسانه‌‌هاست به امید آنكه روزی فرارسد كه همه مربیان و معلمان با بهره‌گیری تكنیك ها و وسایل جدید آموزشی گام مؤثر در جهت آموزش و پرورش دانش آموزان خود بردارند.[1]

فصل اول

مقدمه: 

دستگاه تعلیم و تربیت نه تنها در ایران ، بلكه در سایر ممالك جهان وظیفة سنگینی رابر عهده دارد. سرمایه گذاری برای تربیت نیروی انسانی كارآمد كه در بخش های مختلف جامعه مشغول به كار خواهند شد. دورة ابتدایی كه به عنوان زیر بنای نیروی كار جامعه به شمار می رود باید از آموزش صحیح ومناسبی برخوردار باشد تا بتواند پاسخگوی نیازهای رو به گسترش جامعه باشد.

بنابراین مطالب آموزش داده شده باید به صورت كاربردی در زندگی روزمرة كودك قابل استفاده باشد. لذا برای رسیدن به این مقصود استفاده از وسایل كمك آموزشی از نیازهای اولیه و مهم این دوره به شمار می رود زیرا تدریسی كه حتی الامكان حواس بیشتری را در یادگیری جلب نماید موفق تر است. علاوه بر آن بعضی از مفاهیم و واژه ها را نمی توان به دانش‌آموزان فهماند و در زندگی روزمرة آنها نیز نمونه های مشابهی وجود ندارد كه با استفاده از آنها مطالب را قابل فهم كرد. در این گونه موارد باید از فلیمهای آموزشی كه مفاهیم را به صورت ملموس و واقعی ارائه می دهند استفاده نمود.

از طرف دیگر چون دانش آموزان یك كلاس تواناییهای فكری متفاوتی دارند. معلم نمی تواند با برنامة كلاس همة آنها را قانع كند. كتابهای درسی نیز در حد توان دانش آموزان متوسط تنظیم می شود. لذا معلم بایداز وسایل كمك آموزشی متنوع نظیر پوسترـ مجله ـ كتاب و … استفاده كند. بنابراین استفاده از وسایل كمك آموزشی می تواند نقش بسیار ارزنده ای در جلوگیری از افت تحصیلی و یادگیری مطالب درسی ایفا كند. تكنولوژی وكاربرد آن امروزه آنچنان گسترش یافته است كه می توان به جرأت گفت كه جدا كردن آن از آموزش نوین محال می باشد و استفاده از وسائل در آموزش این امكان را به معلم می دهد كه با اطمینان و آسودگی بیشتر به تدریس مفاهیم علمی و عملی بپردازد.

دونالد پی ایل در این زمینه گفته است كه استفاده از تكنولوژی در امر تدریس به مثابة استفاده از قایق برای رد شدن از دریا بوده و بیان این نظریه اهمیت استفاده از ابزار تكنولوژی را نشان می دهد.  

فرآیندها نوع اجزاء یا محتوایی را كه باید برای رسیدن به هدف بكارگرفته شوند . معین می سازند.

سیستم ها در سطح وسیع تری از محیط خود عمل می كنند كه این سطح وسیعتر را سیستم برتر می گویند. به عبارت دیگر هر سیستم جزئی از سیستم بزرگتری است. سیستم جزء را خرده سیستم و سیستم بزرگتر را سیستم برتر آن سیستم می گویند. مثلاً در دبستان خرده سیستمی از نظام آموزش ابتدایی است. پس نظام آموزش ابتدایی سیستم برتر دبستان است.

 نظام آموزشی ابتدایی در حالی كه سیستم برتر دبستان است ،خود سیستمی از نظام آموزش وپرورش است.   

برای روشن شدن رابطة بین هدف ، فرآیندها و اجزاء یك سیستم  كلاس درس را تحلیل می كنیم. هر كلاس درس یك خرده سیستم است. اجزاء در حال تعاملش یعنی دانش آموزان ، معلم ،تخته سیاه ،كتابها، نقشه ها ، و سایر موارد دیداری ـ شنیداری همه برای رسیدن به هدف كلاس كه یادگیری است خدمت می كنند.بسیاری از سیستمهای كلاسی از اجزائی خارج از كلاس برای رسیدن به هدف بهره می گیرند.

مثلاً بسیاری از آنها از افراد متخصص كمك می گیرند كه در كلاس حضور یابند و در رابطه با درس به معلم كمك كنند، یا بچه‌ها را به گردش علمی می‌برند. درحقیقت هرعاملی كه در پیشبرد هدفهای یادگیری كاربرد دارد .یك عنصر بالقوه سیستم كلاس به حساب  می آید. فرایند كلیة فعالیتها و عملكردهایی را كه اجزاء یك سیستم برای پیشبرد هدف به آن اشتغال می ورزند در برگیرند.بعضی از فرآیندهایی كه در سیستم كلاس جریان دارند  روشها وفنون تدریس هستند كه می توانند خواندن، بحث كردن و ‌فلیم دیدن، حل مسأله، پژوهش و … را در بر می گیرند. در كلاس درس اجزاء و فرآیندها بسیار هستند وهمه با هم در ارتباط ودر حال تعامل یا كنش متقابل هستند.

بدون كوشش برای سازماندهی و توجه به این اجزاء و فرآیندها سیستم با حداكثر كفایت خود كار نخواهد كرد. برای این كه یك سیستم با حداكثر كفایت خود كار كند باید كلیة اجزاء موردنیاز خود یا اجزاء جایگزین را در اختیار داشته باشد و به جنبه ها یا ابعاد  مختلف این اجزاء توجه كند. باید دانست كه یكی از اساسی ترین عوامل رشد آموزش و پرورش یك كشور انتقال مفاهیم به طور كلی می باشد. تكنولوژی فن انتقال بوده كه متعلم را آماده عرصة علمی و صنعتی و … می كند.

 

   موضوع:

در این تحقیق سعی شده است تأثیر كاربرد تكنولوژی آموزشی در میزان پیشرفت تحصیلی دانش آموزان دورة ابتدایی شهر تهران از دیدگاه دانشجویان مركز ضمن خدمت شهدای مكه مورد بررسی قرار گیرد و پیشنهادات و راه حل های ممكن نیز ارائه گردد تا انشاءالله كمك مؤثری برای پیشرفت و اعتلای اهداف آموزش و پرورش كشور گردد.

اهداف تحقیق:

با توجه به اهمیت و كارایی و تأثیر تكنولوژی در روند تعلیم و تربیت امروزه یكی از بهترین وظایف برنامه ریزان آموزشی كمك به كاربرد هر چه بیشتر و بهتر پیشرفتهای تكنولوژی جهت ارتقاء سطح كیفی آموزش است.

هدف از تحقیق در واقع پی بردن به اهمیت تأثیر تكنولوژی بر پیشرفت تحصیلی و درسی دانش آموزان ابتدایی است و ما به دنبال این مطلب هستیم كه به این واقعیت علمی درست بیابیم كه آیا به كار بستن رسانه ها و وسایل كمك آموزشی باعث افزایش یادگیری دانش آموزان می شود؟ نظرات آموزگاران در این مورد چگونه است ؟ چرا كه معلمان وارثان اصلی و تربیت هستند و نظر سنجی از آنان دربارة این موضوع اهمیت و ارزش رسانه ها و مواد آموزشی را برای ما مشخص می كند.

در صورتی كه آموزگاران به اهمیت و ارزش رسانه ها و تكنولوژی آموزشی اعتقاد داشته باشند و تكنولوژی آموزشی را مكمل شیوة تدریس بدانند گامهای بعدی كه در جهت تكمیل و كاربرد تكنولوژی آموزشی برداشته می شود محكمتر و استوارتر خواهد بود.

لذا این تحقیق در پی این است كه دریابد آیا كاربرد تكنولوژی آموزشی در پیشرفت تحصیلی مؤثر است ؟

هدف كلی : بررسی تأثیر تكنولوژی آموزشی در میزان یادگیری.

تاریخچه تكنولوژی آموزشی از آغاز تا كنون:

یكی از ابعاد تكنولوژی آموزشی ، استفاده از وسایل در آموزش است. استفاده از وسایل سمعی و بصری در آموزش به سالهای 1900 باز می گردد.

همراه با اختراع و ساخت سمعی وبصری جدید كتابهایی نیز در زمینة آموزش بصری نوشته شد كه نقش اصلی در آموزش را وسایل ایفا می كردند. با شروع جنگ جهانی دوم كانون فعالیتها در زمینة سمعی و بصری از محافل تعلیم و تربیت به ارتش آمریكا منتقل شد. در این دوران كه تا اواسط دهه 1940 به طول انجامید از نظر سرمایه گذاری در تولید فیلم های آموزشی و وسایل سمعی وبصری رشد بی سابقه صورت گرفت تا حدی كه بسیاری از كارشناسان نقش آن را در نتایج جنگ دوم جهانی قابل توجه شمرده اند.

به دلیل سابقه موفق بكارگیری وسایل سمعی وبصری در آموزش یكسان نیروهایی كه از نظر اطلاعات در سطوح مختلف واز نظر تعداد قابل ملاحظه بودند توجه به این وسایل بعداز جنگ جهانی دوم بیشتر شد لذا تحقیقاتی در زمینة رسانه های سمعی و بصری انجام شد. در این تحقیقات تأكید اصلی بر یافتن ویژگی های هر وسیله و چگونگی تأثیر ونقش این ویژگیها در یادگیری شاگردان بود.[2]

 

1-  اولین مرحله ـ استفاده از وسایل آموزشی:

بین سالهای 1960 ـ 1950 جریانهای جدیدی در زمینة علوم انسانی به خصوص علوم تربیتی به وقوع پیوست كه در واقع این دهه و دهه بعد را به صورت نقطة عطفی در تاریخ تكنولوژی آموزشی در آورد.

ابتدا با توجه به الگوها و نظریات ارتباط بر فراگرد ارتباط شامل فرستنده ، گیرنده، كانال و وسیله انتقال پیام تأكید داشت.

صاحب نظران علوم ارتباطات در الگوهای خود تأكید  می كردند كه در یك فراگرد ارتباط باید به تمام عوامل موجود و مؤثر در این فراگرد توجه داشت. نه اینكه تنها به وسیله ارتباط توجه داشته باشیم آن هم به صورتی كه بسیاری از متخصصان وسایل سمعی وبصری تا آن زمان انجام می دادند بنابراین از این دیدگاه كل فراگرد اهمیت داشت و وسیله ارتباط در واقع در اولویت دوم قرار می گرفت در ابتدا این دیدگاه بلافاصله تأثیری بر رشد تكنولوژی آموزشی نگذاشت ولی بتدریج نفوذ آن در توسعه دامنه تكنولوژی آموزشی مورد توجه قرار گرفت. [3]

2- دومین مرحله پیدایش نگرش سیستمی و كاربرد آن در زمینة تعلیم وتربیت:

و به خصوص در زمینه برنامه ریزی آموزشی رخداد دوم است. اعمال نگرش سیستمی در حیطه برنامه ریزی آموزشی شامل فعالیتهائی است مانندتعیین اهداف كلی و غائی یك سیستم آموزشی و سپس تجزیه و تحلیل این هدفها و تعیین بهترین راههای وصول به هر یك از اهداف تعیین شده و سرانجام ارزشیابی مداوم ومستمر سیستم آموزشی و سپس تجزیه و تحلیل این هدفها و تعیین بهترین راههای وصول به هر یك از اهداف تعیین شده و سرانجام ارزشیابی مداوم و مستمر سیستم آموزشی به منظور یافتن نواقص و اشكالات و اقدام برای رفع آن نواقص از دیدگاه سیستمی ، آموزش ، یك فراگرد در یك سیستم تلقی می شود كه خود دارای زیر مجموعه های متعددی است و تعامل بین این اجزاء و زیر مجموعه ها ، فراگرد آموزش را شكل می دهد. هدفها و عنصر ارزشیابی دائمی نیز از جمله عواملی است كه در هر زمان سیستم  آموزشی را با واقعیات خارج وسیستم های برتر ارتباط می دهد.

 

دانلود پروژه بررسی تأثیر تكنولوژی بر پیشرفت تحصیلی دانش آموزان


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
,

تاريخ : 9 شهريور 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : moh3en | بازدید : <-PostHit->
پایان نامه بررسی فلسفه وینگشتاین

پایان نامه بررسی فلسفه وینگشتاین در 175 صفحه ورد قابل ویرایش

دانلود پایان نامه بررسی فلسفه وینگشتاین

پایان نامه بررسی فلسفه وینگشتاین
مقاله بررسی فلسفه وینگشتاین
پروژه بررسی فلسفه وینگشتاین
تحقیق بررسی فلسفه وینگشتاین
دانلود پایان نامه بررسی فلسفه وینگشتاین
دسته بندیعلوم انسانی
فرمت فایلdoc
حجم فایل141 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل175

پایان نامه بررسی فلسفه وینگشتاین در 175 صفحه ورد قابل ویرایش 

درآمدی بر فصل اول

لودویك ویتگنشتاین یكی از مهمترین فیلسوفان تحلیلی قرن بیستم است كه بواسطه دو اثر مهم فلسفی‌اش- رساله منطقی- فلسفی و پژوهشهای فلسفی- مسیر و جهت فلسفه تحلیلی را تحت تأثیر قرار داد.  او را باید نقطه عطفی در تاریخ تفكر فلسفی و همچنین هم تراز فلاسفه‌ای چون دكارت، كانت، هایدگر و . . . به حساب آورد كه انقلاب و چرخش زبانی را ایجاد كرده است. در طول تاریخ تفكر فلسفی می‌توان كسانی را مشاهده كرد كه آغازگر یك انقلاب و تحول فكری بوده اند. شاید بتوان گفت سوفسطائیان اولین انقلابیون تاریخ فلسفی هستند. كه موضوع پژوهش فلسفی را از عالم و طبیعت به پژوهش درباره خودشان تغییر دارند و یا می‌توان به كانت اشاره كرد كه با آراء و عقاید خود توجه متفكران را از متعلق شناسایی به سوی فاعل شناسایی و تواناییها و محدودیتهای ذهن آن معطوف ساخت تغییر و تحول مهم و قابل ملاحظة دیگر توسط هایدگر ایجاد می‌شود، فلسفه كه از زمان دكارت همواره دل مشغول این سؤال بوده است كه دانش چیست و به چه چیزی ممكن است شناخت پیدا كنیم؟ با ظهور هایدگر دیگر این سؤالات محور دل مشغولی‌های فلسفه قرار نمی‌گیرد و در عوض به مسأله مهم و اساسی «هتسی یا بودن» پرداخته می‌شود. به طور كلی می‌توان گفت كه در هر دوره، مسئله‌ای در محور و مركز توجه قرار گرفته است گاه طبیعت و عالم هستی، گاه انسان و ذهن او و تواناییها و محدودیتهای آن و گاه خود  هستی و وجود مطرح بوده‌اند. اما آنچه كه در فلسفه ویتگنشتاین به عنوان مسئله محوری فلسفه وی مطرح است مسئله زبان است و او را باید از این جهت نقطه عطفی در تاریخ فلسفه دانست كه آراء و عقایدش نقطه عزیمت تأمل فلسفی از بررسی و تحلیل «ماهیت شناخت و مفاهیم ذهن آدمی» به سوی تحلیل «زبان» است. این تحلیل زبانی را می‌توان در آرای فلاسفة تحلیل زبانی معاصر مشاهده كرد فلاسفه‌ای چون راسل- كارناپ، آیر، رایل و . . . . سعی كردند تا مباحث فلسفی را در مقوله مباحث زبان شناختی جای دهند اما ذكر یك نكته بسیار حائز اهمیت است: مراد ویتگنشتاین از تحلیل زبانی چیست آیا او به دنبال همان تحلیل مورد نظر تجربه گرایان كلاسیك است كه تصورات و ایده‌ها را تجزیه و تحلیل می‌كردند تا به انطباعات حسی آنها برسند و یا اینكه تحلیل مورد نظر او همان تحلیل كانتی است كه تحلیل مفاهیم و كلیات ذهنی بود. در حقیقت تحلیل زبانی مورد نظر او نه همچون تجربه گرایان كلاسیك تحلیل تصورات و ایده‌ها است و نه تحلیل مفاهیم و كلیات ذهنی. بلكه مراد وی از تحلیل، تحلیل گزاره‌ها است . زیرا به نظر ویتگشتاین گزاره‌های زبان ما یك ساخت و صورت منطقی دارند كه در اغلب جملات این صورت در وارء صورت دستوری ظاهری پنهان گشته است و همین عدم وضوح و ابهام صورت منطقی سبب فهم غلط و كاربرد نادرست زبان شده است و مسائل و نظریات فلسفی كثیری را به بار آورده است به همین خاطر ما باید به تحلیل زبان به منظور كشف این صورت منطقی بپردازیم تا از ایجاد مسائل فلسفی اجتناب كنیم.

(Did Wittgensteim take the Linguistic Turn, p.1)

چنین نگرشی در باب رابطه زبان و فلسفه ایجاد چرخش زبانی شد. یكی از مفسران اندیشه‌های ویتگنشاین، رساله منطقی ـ فلسفی را عامل ایجاد این چرخش زبان می‌داند و  به نكاتی كه بیانگر و گواه چنین و تحولی است اشاره می‌كند. از میان آنها می‌توان به توجه و علاقه ویتگنشتاین به تعیین حد و مرز میان جملات معنادار و جملات بی‌معنا، تعیین محدودیت‌های زبانی، وضوح بخش منطقی اندیشه‌ از طریق تحلیل منطقی‌ ـ زبان گزاره به عنوان وظیفه فیلسوف، تعیین ماهیت ذاتی گزاره و . . . . اشاره كرد.

(Hacker.P.M, Wittgenstein’s place in twentieth – century Analytic (phiolsophy, p.37

نكته مهم و حائز اهمیت كه باید در اینجا به آن اشاره كرد این است كه توجه و علاقه شدید ویتگنشتاین به زبان و تعیین محدودیت‌های آن شاید این تصور غلط و نادرست را در ما ایجاد كند كه او صرفاً یك زبان شناس است اما این تصور بسیار غلط و نادرست می‌باشد، زیرا او به زبان نه از آن حیث كه زبان است بلكه به خاطر فلسفه علاقمند بود.

او به تحلیل زبان پرداخت تا بتواند از این رهگذر مسائل فلسفی‌ای كه از بدفهمی‌منطق زبان ناشی شده است را حل كند خود وی نیز در مقدمه رساله منطقی ـ فلسفی می‌گوید هدف كتابش حل مسایل فلسفی است كه از بدفهمی‌منطق زبان ناشی شده است 

تفسیر كریپكسی

همان طور كه گفتیم از نظر اغلب مفسران بحث «زبان خوصی» از بند 243 پژوهش‌ها آغاز می‌گردد و در بندهای بعدی ادامه می‌یابد. طبق این نظریه بحث زبان خصوصی به عنوان بحثی تلقی می‌كردند كه  به مسأله‌ی زبان مربوط به احساسات می‌پردازد. اما مفسرانی نیز وجود دارند كه با چنین نظریه‌ای مخالفند. كریپكسی(1) معروف‌ترین آنهاست. از نظر او بحث واقعی «زبان خصوصی» را باید در بندهایی كه قبل از بند 243 می‌آیند، جستجو كرد. ویتگنشتاین در پژوهش‌ها پارادكسی را مطرح می‌كند كه مسأله‌ی اصلی این اثر و صورت جدیدی از شكاكیت است. او نتیجه‌ی بحث خود را در زمینه‌ی این پارادوكس این گونه مطرح می‌كند: «امكان ندارد كه از یك قاعده به طور خصوصی پیروی كرد. در غیر این صورت تصور اطلاعت از قاعده‌ای درست مانند اطلاعت از آن قاعده خواهد بود». (پژوهش‌ها، بند 202)

از نظر كریپكسی این نتیجه‌ی بحث ویتگنشتاین است نه مقدمه‌ی آن ویتگنشتاین راه حلی را برای این پارادوكس مطرح می‌كند كه ادعای او علیه زبان خصوصی نتیجه‌ی این راه حل می‌باشد. از نظر كریپكسی آنچه كه اصل است همان مسأله‌ی و تابعیت از قاعده می‌باشد. منتهی ویتگنشتاین این مسأله را از راه‌های مختلفی و در موارد خاصی مطرح می‌كند كه یكی از آنها زبان مربوط به احساسات است. لذا برای فهم نظر ویتگنشتاین در باب زبان مربوط به احساسات حتماً باید به بندهایی كه قبل از بند 243 می‌آیند. توجه كرد و آنها را در پرتو بحث قبلی مطالعه كرد.

(Kripke, wittgenstein on Rules and Private Languaye, pp2-3)

فرق میان این دو تفسیر در این است كه اگر ما بگوئیم بحث زبان خصوصی از بندهای 243 آغاز می‌شود در آن صورت این بحث صرفاً در رابطه با زبان مربوط به احساسات خواهد بود اما اگر به مانند كریپكسی بحث زبان خصوصی را به بندهایی كه قبل از بند 243 می‌آیند مرتبط سازیم در آن صورت این بحث صرفاً شامل زبان مربوط به احساسات نمی‌گردد بلكه به هر نوع زبان توصیف كننده مربوط است و صرفاً كاربرد صحیح و ناصحیح واژه‌های مربوط به احساس و معناداری و بی‌معنایی آنها مورد بحث قرار نمی‌گیرد بلكه شامل همه واژه‌های زبان می‌گردد. (پیرس، ویتگنشتاین، ص 206).

 

 

دانلود پایان نامه بررسی فلسفه وینگشتاین


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
,

تاريخ : 9 شهريور 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : moh3en | بازدید : <-PostHit->
پایان نامه بررسی اهمیت مطالعه كردن در تعلیم و تربیت

پایان نامه بررسی اهمیت مطالعه كردن در تعلیم و تربیت در 115 صفحه ورد قابل ویرایش

دانلود پایان نامه بررسی اهمیت مطالعه كردن در تعلیم و تربیت

پایان نامه بررسی اهمیت مطالعه كردن در تعلیم و تربیت
مقاله بررسی اهمیت مطالعه كردن در تعلیم و تربیت
پروژه بررسی اهمیت مطالعه كردن در تعلیم و تربیت
تحقیق بررسی اهمیت مطالعه كردن در تعلیم و تربیت
دانلود پایان نامه بررسی اهمیت مطالعه كردن در تعلیم و تربیت
دسته بندیعلوم انسانی
فرمت فایلdoc
حجم فایل76 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل115

پایان نامه بررسی اهمیت مطالعه كردن در تعلیم و تربیت در 115 صفحه ورد قابل ویرایش  

-1 مقدمه

به نام خداوندی كه والاترین تعلیم خویش را برای برگزیده‌ترین مخلوق حضرت محمّد(ص) با امر بخوان آغاز نمود و به ایشان چنین وحی فرمود «اقرء بِسمِ رَبّكَ الذَّی خَلَق«[1] بخوان به نام پروردگارت كه تو را آفرید خواندن را آغاز تعلیم و كاملترین دین خویش قرار داد و قرائت را نخستین پایه‌ای برای تكامل نهایی و رسیدن به آخرین مرحله تعلیم ضروری دانست و لوح قلم نگاشته بدان را چنان گرامی و مقدس دانست كه سوگند مؤكد خویش را بر آن استوار نمود و فرمود «ن والقلم و ما یسطرون»[2] سوگند به قلم و آنچه بدان نویسند و چنین شد كه خواندن و آنچه از قلم عالمان مؤمن و متقی و متعهد تراوش نمود نخستین گام باروری و اعتقاد و ایمان آدمی و اولین مرحله گام نهادن در وادی آگاهی و سیر به سوی كمال و آراستگی انسان است و انوار حاصل از خواندن مشعل طریق سعادت و كامیابی بشر گردیده است و درود بر حضرت محمد مصطفی (ص) كه با ظهور خود چراغ فروزان دانش و آگاهی و تقوا را فرا راه بشر قرار داد و آدمیان را از تپّة ظلمانی ضلالت و گمراهی به سوی بادیة منوّر فضل و دانش رهنمون گردانید و دعوت به آگاهی و امر به آموزش و خواندن را سرلوحة كلام خویش ساخت و فرمود «اطلبو العلم من المهد الی اللحد» خواند و آموختن را از گهواره تا گور بجویید.

          در دو قرن اخیر كه سرعت پیشرفت بشر به واسطة پیدایش ابزار جدید ارتباط جمعی از قبیل روزنامه، مجلات، رادیو و تلویزیون و...  و دگرگونی عمیق و شیوة چاپ و نشر كتب بیشتر گردیده و آموزش به نوعی عمومیت تامی یافته است نقش كتاب و كتابخوانی اهمیت و درخشش ویژه داشته است و توجه این موضوع نظر علمای تعلیم و تربیت را به خود جلب نموده تا جایی كه رشتة تخصصی روشهای مطالعه عنوان یكی از شاخه‌های آموزش گردیده است و عده‌ای از علمای تربیتی به تحقیق و بررسی آن مشغول شدند و نتایج پژوهشهای اكثر ایشان به صورت مختلف چاپ و نشر شده است آنچه را كه اكثر محققین بر آن معتقدند این است كه در جهان متغیر عصر حاضر كه هر روز در زمینه‌های علمی – سیاسی – اقتصادی – هنری دگرگونی تازه‌ای رخ می‌دهد كتاب و مطالعه دیگر كار افراد ویژه نیست بلكه هر شخصی در هر موقعیت و در هر مقام و شغلی نیازمند به مطالعه و خواندن مستمر است و باید بطور مرتب مقداری از وقت روزانة خود را به خواندن مطالب كتب و روزنامه‌ها و مجلات اختصاص دهد شك نیست كه اگر دانش‌آموزان به روزنامه‌خوانی و مطالعة كتب خود گیرند و هر روز كه از عمرشان می‌گذرد مقداری بر سطح آگاهیشان افزوده گردد می‌توانند به عنوان افرادی آگاه و بصیر جامعه خود را به سوی پیشرفت و ترقی سوق دهند.

          كتابخوانی انسان را در تعیین سرنوشت خود و جامعة خویش شریك می‌كند حس همنوع‌دوستی و خیرخواهی را برمی‌انگیزد، قوة ابتكار و خلاقیت، روحیة آزادی‌خواهی و بزرگ‌منشی را تقویت می‌كند. خواندن و مطالعه در نزد انسان یك توانایی اكتسابی است كه هر چه فرد در آن بیشتر تمرین كند تبحّر بیشتری كسب می‌نماید تمام كسانی كه با سرعت و علاقه به خواندن می‌پردازند سالها تجربة مطالعه و كتابخوانی از همان دوران كودكی داشته‌اند بنابراین هر چه انسان بیشتر مطالعه كند و با كتاب و سایر مطالب خواندنی بیشتر سر و كار داشته باشد بر فنون و روشهای درست و تسریع مطالعه تسلط بیشتری پیدا می‌كند و بهتر می‌آموزد كه چگونه بر مشكلات سریع‌خوانی غلبه كند همچنین ایجاد علاقمندی و عادت به مطالعه بایستی قسمتی از برنامه مؤسسات آموزشی، كودكستانها، مدارس ابتدائی و متوسطه باشد و در هر سنی مطابق با امكانات و احتیاجات همان سن كار مداوم و مطابق با برنامة معین انجام گیرد.

 

2-1 بیان مسئله

          علاقه به مطالعة كتاب كه ریشه در حس كنجكاوی انسان دارد امری فطری و هماهنگ با انگیزه‌های درونی افراد است و كم و بیش در تمام كودكان وجود دارد كودكان در صورتی كه در خانواده‌ای با هر موقعیت فرهنگی و اجتماعی و اقتصادی باشند حداقل به تماشای تصویر كتاب علاقه دارند اگر چه این امر می‌تواند سرآغاز علاقه به مطالعة كتاب در بزرگسالی شود اما به مرور زمان با توجه به موقعیت خانواده این علاقه در دو جهت مختلف شكل می‌گیرد در عده‌ای نگرش مثبت به كتاب رشد كرده و علاقه آنها روز به روز بیشتر می‌شود تا آنجا كه طبق برنامة منظم و دقیق مطالعة كتاب را در برنامه روزانه خود جای می‌دهند و در عده‌ای نگرش منفی ایجاد می‌گردد و آنچنان از كتاب گریزان می‌شوند كه كتابهای درسی را میز برای كسب حداقل نمره قبولی مطالعه می‌كنند و با كتابهای دیگر هیچ رابطة دوستی و نزدیكی ندارند از دلایل عدم استفاده از مطالعه را می‌توان گفت در كشور ما هنوز هیچ اقدام جدی در این زمینه صورت نگرفته است دلیل اصلی این بی‌توجهی را می‌توان در این دید كه مطالعه هنوز در ایران یك موضوع جدی تلقی نشده و نیاز به مطالعه هنوز برای مردم یك نیاز واقعی به حساب نمی‌آید.

          نظر به اینكه گرایش و انگیزه به مطالعه در خانواده و از دوران كودكی شكل می‌گیرد قطعاً برای یافتن علت اصلی ابتدا باید سراغ خانواده و سپس به دنبال عوامل دیگر رفت كه به نوبة خود دارای اهمیت ویژه‌ای هستند به همین دلیل به عنوان یك معلم كه می‌تواند در تشویق دانش‌آموزان به مطالعه مؤثر باشد تحقیقی را در زمینة تاثیر مطالعات غیر درسی در كمك به تحصیلی دانش‌آموزان دورة ابتدائی، موضوع پژوهش قرار داده تا قدم كوچكی در راه تعالی بخشیدن فرهنگ مطالعه در میان آینده‌سازان كشور برداشته شود.

3-1 اهداف تحقیق

هدفهای كلی تحقیق

1- آگاهی از تاثیر مطالعات غیر درسی در موفقیت تحصیلی دانش‌آموزان.

2- آگاهی از تأثیر كتابخانة مدارس در ایجاد عادت به مطالعه در دانش‌آموزان و زمینه‌سازی برای توسعة فرهنگی.

هدفهای جزئی تحقیق

1- آگاهی از تأثیر تشویق والدین و معلمان در گرایش دانش‌آموزان به مطالعه

2- آشنایی با عواملی كه در مطالعة دانش‌آموزان نقش دارد.

3- آگاهی از ضرورت تهیة كتابهای ادبیات كودكان مطابق با سن و فهم و احتیاجات فعلی آنها از سوی متخصصان.

الف) ادبیات تحقیق

1-2 مقدمه

               گسترش علم و دانش و پیدایش رشته‌های علمی جدید در هر مقعطی از زمان مه پشت سر گذاشته می‌شود موجب توسعة اندیشه انسان و نشر دست‌آوردها و اندیشه‌های او در پهنة جهان است و كتاب در این میان كماكان نقش ویژه‌ای دارد. كتاب چه در زمینه شعر و قصه و چه مضامین آموزشی – علمی می‌تواند نقش مؤثری در رشد و تربیت صحیح كودكان بازی كند. محمود حكیمی نویسندة كتاب نوجوانان دربارة كتاب این چنین می‌نویسد كتاب خوب می‌تواند در كودك و نوجوان شوق و پرس‌جو و كنجكاوی فراهم كند و او را به جهان انسان بودن یعنی دنیای دانستن و آزاد زیستن رهبری كند، انسان آگاه و آزاد، ستم‌پذیر و بندة آدمیان نیست هر چه می‌شوند و می‌خواند كوركورانه نمی‌پذیرد، مغزش را به كار می‌گیرد، پیش از آنكه سخنی را بپذیرد اندیشه می‌كند، كتاب ابزار انتقال فرهنگ و تمدن و دانش بشری است همچنین عامل محرك انسانها می‌باشد. كتاب سازنده و توسعه دهندة فرهنگ نخبگان است ادیانی كه تا امروز دوام آورده‌اند صاحب كتاب بوده‌اند و جامعه‌ای كه به كتاب اهمیت و اعتبار می‌دهد و در نشر و توسعه و توزیع آن سرمایه‌گذاری می‌كند جامعه‌ای كه به پژوهش و تحقیق بها می دهد، آن جامعه فرهنگی پویا  سازنده دارد كتاب یكی از پایه‌های چهارگانة آموزش پرورش است سه پایة دیگر آموزگار، برنامه و روش می‌باشد، بدون داشتن كتاب، آموزش و پرورش ناقص است و كتاب با معلم همكاری بسیار صمیمانه‌ای می‌نماید  او را در آموزش مطالب یاری می‌دهد، لازمة لذت بردن از هر كاری مهارت داشتن در آن كار است مطالعة كتاب نیز بدین نحو می باشد اگر

شخصی به امر مطالعه عادت و مهارت كافی نداشته باشد به هر بهانه‌ای از انجام آن خودداری خواهد كرد. علاقه و استعداد تنها عوامل مؤثر در این امر نیستند بلكه فرصتهای زمانی هم اهمیت بسیار دارد، زیرا عادت در طول یك دوره شكل می‌گیرند و ممكن است كه روزها، ماهها و یا سالها طول بكشد.

 

2-2- تاریخچة شروع كتاب‌نویسی برای كودكان در ایران

               دقیقاً نمی‌توان بیان داشت ایرانیان از چه زمانی نوشتن كتاب و یا بررسی در مورد كتابخوانی یا قصه‌خوانی برای كودكان را بصورت مدون شروع كرده‌اند ولی این امر مسلم و غیر قابل انكار است كه در زمانهای قدیم كتاب و جزواتی مخصوص كودكان و به زبان آنها بصورت پراكنده نوشته شده ولی در آنها زبان كودك، محتویات ذهنی، سن و سال، محیط، احساسات، عواطف و میزان فهم آنها رعایت نشده است. از آثار قابل اهمیتی كه كم و بیش همه آن را می‌شناسند داستان موش و گربه بصورت شعر از «عبید زاكانی» است ولی دقیقاً نمی‌توان اظهار كرد كه این اثر فقط برای كودكان نوشته شده و مستندی بر این باشد كه كودكان ایرانی از زمان «عبید زاكانی» كتاب مخصوص به خود داشته‌اند ولی می‌توان اظهار داشت كه كتاب مدون و ساده‌ای  نوشته شده كه می‌تواند مورد استفاده كودكان هم قرار بگیرد.

               تا پیش از پیدایش شهرهای بزرگ و صنعت چاپ، تاریخ تمدن بشری حكایت از وجود كتابخانه‌های گوناگونی دارد كه سابقة آنها به اختراع خط و كلام مكتوب باز می‌گردد. این كتابخانه‌ها بیشتر وظیفة نگهداری و حفظ آثار مكتوب را به عهده داشتند و فقط لایة نازكی از اقشار جامعة آن روزگار می‌توانستند از گنجینه‌های پر ارزش آنها بهره گیرند در ایران قبل از اسلام بر اساس كاوشهای باستان شناسی حداقل 6 كتابخانة بزرگ وجود داشته است و در دوران تمدن اسلامی نیز با اهمیتی كه اسلام برای كتاب و كتابخوانی قائل شده است، اسناد تاریخی خبر از صدها كتابخانة كوچك و بزرگ در سراسر ممالك اسلامی و از جمله ایران دارد صنعت چاپ كتاب را در اختیار همگان نهاد و ورود اولین ماشین‌های چاپ به ایران نیز به تعداد كتابخوانان و كتابخانه‌ها افزوده شد.

 

 

دانلود پایان نامه بررسی اهمیت مطالعه كردن در تعلیم و تربیت


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
,

تاريخ : 9 شهريور 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : moh3en | بازدید : <-PostHit->
مقاله بررسی كنترل الكترونیكی موتور دیزل (EDC)

مقاله بررسی كنترل الكترونیكی موتور دیزل (EDC)در 37 صفحه ورد قابل ویرایش

دانلود مقاله بررسی كنترل الكترونیكی موتور دیزل (EDC)

تحقیق بررسی كنترل الكترونیكی موتور دیزل (EDC)
پروژه بررسی كنترل الكترونیكی موتور دیزل (EDC)
مقاله بررسی كنترل الكترونیكی موتور دیزل (EDC)
دانلود تحقیق بررسی كنترل الكترونیكی موتور دیزل (EDC)
دسته بندیفنی و مهندسی
فرمت فایلdoc
حجم فایل23 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل37

مقاله بررسی كنترل الكترونیكی موتور دیزل (EDC)در 37 صفحه ورد قابل ویرایش

كنترل الكترونیكی موتور دیزل (EDC)

 

شرایط فنی

امروزه، در ورای پیشرفت‌هائی كه در زمینه‌ی تزریق سوخت موتور دیزل صورت گرفته، كاهش مصرف سوخت و افزایش در توان و گشتاور، فاكتورهای بسیار مهمی به شمار می‌آیند. در گذشته، اهمیت این فاكتورها موجب استفاده‌ی بیشتر از موتورهای دیزل با تزریق مستقیم (DI) بوده است. در مقام مقایسه با موتورهای دیزل با پیش محفظه و یا مجهز به محفظه‌ی گردابی، كه به نام موتورهای با تزریق غیر مستقیم (IDI) معروفند، موتورهای با تزریق مستقیم دارای فشار تزریق بیشتری هستند. این امر منجر به اختلاط بهتر سوخت- هوا گشته و احتراق در ان كاملتر صورت می‌گیرد. در موتورهای با تزریق مستقیم، با توجه به این واقعیت كه اختلاط بهتر انجام می‌شود و به علت عدم وجود پیش محفظه و یا محفظه گردابی، هیچ گونه تلفات ناشی از سریز سوخت وجود ندارد و نسبت به موتورهای با تزریق غیر مستقیم، مصرف سوخت 15-10 درصد كاهش می‌یابد.

علاوه بر این، موتورهای مدرن امروزی بیشتر در معرض مقررات سخت مربوط به گاز اگزوز و صدا هستند. این امر باعث شده است كه از سیستم تزریق سوخت موتور دیزل، انتظارات بیشتری مطرح شود، از جمله:

- فشارهای بالا در تزریق سوخت،

- منحنی بنیادی‌تری از آهنگ سوخت‌دهی،

- شروع تزریق متغیر،

- تزریق پیلوتی،

- سازگاری مقدار سوخت تزریقی، فشار تقویت یافته، و كمیت سوخت تزریقی در یك مرحله‌ی كاری معین،

- كمیت سوخت راه‌انداز وابسته به درجه‌ی حرارت،

- كنترل دور آرام مستقل از بار وارده بر موتور،

- تنظیم سرعت مطلوب با توجه به مصرف سوخت و بازده،

- به كارگیری چرخش دوباره‌ی گاز اگزوز، EGR با كنترل خودكار،

- كاهش در تولرانس‌ها و افزایش در دقت، در تمام طول عمر مفید وسیله‌ی نقلیه.

گاورنرهای مكانیكی متداول (وزنه‌های گریز از مركز) با به كارگیری چندین وسیله‌ی اضافه‌شده، شرایط متنوع در حین كار را ثبت می‌كنند تا تشكیل مخلوط با كیفیت بالا تضمین شود. بنابراین، این نوع گاورنرها به یك كنترل ساده‌ی دستی در موتور محدود می‌شوند، در صورتی كه عمل كننده‌های مهم و متنوعی وجود دارند كه امكان ثبت آن‌ها توسط این وسائل وجود ندارد و یا اگر هم ثبت شوند، سرعت كار مطلوب نخواهد بود.

مرور كلی سیستم

در سال‌های گذشته، به علت افزایش، چشم‌گیر در توان محاسبه‌ای میكروكنترلرهای موجود در بازار، تبعیت كنترل الكترونیكی دیزل (EDC) از مقررات و شرایطی را كه پیشتر یادآور شدیم را ممكن ساخته است.

برخلاف خودروهای دیزلی مجهز به پمپ‌های انژكتور ردیفی یا آسیابی متداول، راننده‌ی یك وسیله‌ی نقلیه كنترل شده توسط EDC نمی‌تواند هیچ گونه اثر مستقیم روی پمپ انژكتور داشته باشد، به عنوان مثال كنترل مقدار سوخت تزریقی كه به طور متداول به وسیله‌ی پدال گاز و یا سیم گاز انجام می‌شود، در اینجا حاصل متغیرهای عمل كننده‌ی متنوعی از جمله وضعیت كاری، داده‌های توسط راننده، آلاینده‌های گاز اگزوز و نظائر آن است.

بدین معنی كه یك سیستم ایمنی پیشرفته‌ای باید به كار برده شود تا خطاها و ایرادات را تشخیص دهد و به نسبت شدت و حدت، راه‌كارهای مناسب برای رفع آن‌ها را ارائه دهد (به عنوان مثال: محدودیت گشتاور، یا راندن اظطراری خودرو در گستره‌ی دور آرام (رساندن خودرو به كارگاه). سیستم EDC هم چنین امكان تبادل بین مقادیر به دست آمده در این سیستم با مقادیر حاصل از سایر سیستم‌های الكترونیكی در خودرو به وجود آید (به عنوان مثال با سیستم كنترل كشش (TCS) و كنترل الكترونیكی تعویض دنده.) بدین ترتیب، این سیستم می‌تواند با كل سیستم خودرو ادغام شود.

پردازش داده‌های EDC

سیگنال‌های ورودی

حس‌گرها همراه با عمل كننده‌ها، وسیله ارتباطی بین خودرو و واحد پردازش داده‌های آن هستند. سیگنال‌های حاصل از حس گرها، از طریق مدار الكتریكی محافظ و اگر لازم باشد از طریق مبدل‌های سیگنال و آمپلی‌فایرها، وارد یك واحد و یا واحدهای متعدد كنترل الكترونیكی (ECU) می‌شوند.

- سیگنال‌های ورودی پیوسته (مثال: اطلاعات حاصل از حس‌گرهای پیوسته مربوط به مقدار هوای مكیده شده توسط موتور، درجه حرارت هوای ورودی و حرارت خود موتور، ولتاژ باطری و نظائر آن‌ها) به وسیله مبدل پیوسته/ گسسته در ریز پردازنده ECU، به مقادیر گسسته تبدیل می‌شوند.

- سیگنال‌های ورودی گسسته (مثال: سیگنال‌های كلید قطع و وصل، یا سیگنال حس‌گر گسسته از قبیل پالس‌های سرعت دورانی از حس‌گر Hall می‌توانند به طور مستقیم توسط ریزپردازنده‌ها پردازش می‌شوند.

عمل كننده سولنوئیدی

همان‌طور كه در پمپ انژكتور ردیفی مجهز به گاورنر مكانیكی ملاحظه شد، مقدار سوخت تزریقی متناسب با وضعیت قرار گرفتن شانه‌ی كنترل و دور موتور می‌باشد. عمل‌كننده‌ی سولنوئیدی به طور مستقیم به پمپ وصل است و حركت خطی آن‌ می‌تواند شانه را تغییر دهد. وقتی جریان برق از سولنوئید قطع می‌شود، یك فنر به شانه‌ی كنترل در جهت «خاموش» نیرو وارد می‌كند كه موجب قطع شدن جریان سوخت به موتور می‌شود. ولی وقتی سولنوئید انرژی‌دار شد، نیروئی در جهت مخالف نیروی فنر شانه وارد می‌سازد. با افزایش این نیرو كه همراه با افزایش جریان برق در سولنوئید است، مقدار سوخت تزریقی در موتور بیشتر می‌شود. بدین معنی كه حركت شانه، به نسبت جریان برق، بطور پیوسته تغییر می‌یابد، و مقدار سوخت تزریقی را بین مقادیر صفر و حداكثر تنظیم می‌كند.

مقدار سوخت تزریقی

مقدار سوخت تزریقی، بر روی مشخصات راه‌اندازی موتور، دور آرام، توان موتور، قابلیت رانندگی و نیز روی ذرات خروجی از اگزوز تاثیر زیادی دارد. در راستای همین اثرات می‌باشد كه در ECU نقشه‌هائی به صورت نقشه‌های رایانه‌ای برای راه‌اندازی موتور،دور آرام، وضعیت تمام- بار، مشخصه پدال گاز، محدودیت دود، و مشخصه‌ی پمپ انژكتور آماده می‌شود.

 

وضعیتی كه شانه در آن قرار گرفته در واقع تعیین كننده مقدار سوخت تزریقی است. روش‌های استاندارد تنظیم كه در گاورنرهای مكانیكی RQ و RQV متداول است، می‌تواند برای بهبود هدایت خودرو به كار برده شود. راننده گشتاور و یا دور مورد لزوم موتور را به وسیله‌ی یك پتانسیومتر تعیین می‌كند و با استفاده از آن، وضعیت پدال گاز تعیین می‌شود. با استفاده از اطلاعات نقشه‌های ذخیره شده و نیز كمیت‌های حقیقی كه از حس‌گرها دریافت می‌شود، ECU مقدار سوخت لازم، و یا به عبارت دیگر موقعیت لازم در حركت شانه را محاسبه می‌كند. این موقعیت محاسبه شده‌ی شانه، به عنوان یك متغیر مرجع برای انجام كنترل خودكار به كار می‌رود. ECU به عنوان یك كنترل كننده‌ی وضعیت عمل می‌كند و وضعیت واقعی شانه، در نتیجه، تغییرات سیستم كنترل را ثبت می‌كند. كنترل كننده‌ی وضعیت (ECU) این اطمینان را ایجاد می‌كند كه شانه به سرعت و به طور صحیح در وضعیت جدید خود قرار گرفته است.

دانلود مقاله بررسی كنترل الكترونیكی موتور دیزل (EDC)


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
,

تاريخ : 9 شهريور 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : moh3en | بازدید : <-PostHit->
مقاله بررسی كاربرد كدینگ در مخابرات

مقاله بررسی كاربرد كدینگ در مخابرات در 12 صفحه ورد قابل ویرایش

دانلود مقاله بررسی كاربرد كدینگ در مخابرات

تحقیق بررسی كاربرد كدینگ در مخابرات
پروژه بررسی كاربرد كدینگ در مخابرات
مقاله بررسی كاربرد كدینگ در مخابرات
دانلود تحقیق بررسی كاربرد كدینگ در مخابرات
دسته بندیفنی و مهندسی
فرمت فایلdoc
حجم فایل14 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل12

مقاله بررسی كاربرد كدینگ در مخابرات در 12 صفحه ورد قابل ویرایش 

مقدمه:

می‌دانیم كه برای دستیابی به مخابرات امن و  اینكه اطلاعات دیجیتال بدون خطا و همچنین بدون كم و زیاد شدن بیتها انتقال یابند احتیاج به استفاده از یك سری تكنیكهایی می‌باشد. یكی از این تكنیكها  به كار بردن كدهای كنترل خطا كه به نام كدینگ كانال[1] نیز معروف است می باشد.

بطور خیلی مختصر كد كردن به منظور كنترل خطا به كار بردن حساب شده رقمهای افزون می باشد. قالبهای تابعی كه عمل كدینگ كنترل خطا را انجام می دهند كد كننده كانال و آشكار ساز كانال می‌باشند. كد كننده كانال به روش سیستماتیك رقمهائی را به رقمهای پیام ارسال اضافه می كند. این رقمهای اضافی، در حالی كه خود حامل هیچگونه اطلاعاتی نیستند، تشخیص و تصحیح خطا در رقمهای حاصل اطلاعات را برای آشكار سازی كانال ممكن می سازند، تشخیص و تصحیح خطا، احتمال خطای كل سیستم را پائین می آورد.

در این بحث ابتدا به بررسی  انواع خطاها  و كدینگ‌های مورد استفاده جهت از بین بردن آنها می‌پردازیم كه از این بین فقط در مورد  دو نوع از این كدها ) BCH ,كانوولوشن( توضیح بیشتری داده شده است چرا كه این دو نوع كدینگ در بحث EP از اهمیت بالایی برخودار می‌باشند.

شكل 1 تقسیم بندی كلی محافظت الكترونیك در شاخه كخابرات و زیر شاخه مربوط به كدینگ را نشان می‌دهد همان طور كه مشاهده می شود انواع كدینگ به دو دسته اصلی كدهای بلوكی و كانولوشن تقسیم بندی می شوند.  

در ادامه  به بررسی انواع خطاها و كدینگ‌های مورد استفاده جهت مقابله با آنها به منظور ایجاد محافظت الكترونیكی در شاخه‌ سیستم‌های مخابراتی می‌پردازیم.

 

انواع خطاها:

خطاهای موجود در یك كانال مخابراتی به دو دسته :

الف) اغتشاش گوسی

ب) اغتشاش ضربه ای

تقسیم بندی می‌شوند.

اغتشاش گوسی  در طراحی و ارزیابی مدولاتورها و دمدولاتورها برای انتقال مورد توجه اصلی می‌باشند.

منابع اغتشاشی گوسی شامل اغتشاش حرارتی و ساجمه ای در تجهیزات فرستنده و گیرنده، اغتشاش حرارتی در كانال و تشعشع دریافتی توسط آنتن گیرنده هستند. اغلب چگالی طیف توان اغتشاش گوسی در ورودی گیرنده سفید است. خطاهای انتقال ناشی از اغتشاش سفید گوسی طوری هستند كه وقوع خطا در یك فاصله خاص ارسال سیگنال، اثری روی كارآئی سیستم در فواصل ارسال سیگنال بعدی ندارد.

كانال گسسته را در این حالت می توان با یك كانال باینری متقارن مورد بحث قرار داده و مدلسازی كرد. خطاهای انتقال ناشی از اغتشاش سفید گوسی را خطاهای تصادفی می‌نامند.

نوع دوم اغتشاش كه غالباً در یك كانال مخابراتی با آن روبرو هستیم اغتشاش ضربه‌ای است كه توسط فواصل آرامش طولانی و به دنبال آن قطارهای اغتشاش[2] با دامنه بالا مشخص می شود.

این نوع اغتشاش ناشی از بسیاری از عوامل طبیعی و ساخت بشر مانند آذرخش[3] و حالت گذاری كلیدهای قطع و وصل می باشد. هنگامیكه یك قطار اغتشاش اتفاق می افتد، بر بیش از یك بیت یا سمبول اثر می گذارد و معمولاً در سمبولهای انتقال بعدی نوعی تابعیت خطا وجود خواهد داشت. بنابراین خطاها به صورت قطاری اتفاق می‌افتند شماهای كنترل خطا كه با خطاهای تصادفی سر و كار دارند به كدهای تصحیح تصادفی و شماهای كد كردن كه برای تصحیح قطار خطاها طراحی می شوند به كدهای تصحیح قطار خطا موسومند.

زیر به معرفی آنها می‌پردازیم.

كدهای تصحیح خطای قطاری و تصادفی:

در غالب سیستمهای عملی، خطاها نه مستقلاً به صورت تصادفی و نه به صورت مشخص قطاری اتفاق می‌افتند.

در نتیجه كدهای تصحیح خطای تصادفی یا كدهای تصحیح خطای قطاری، برای برخورد با تلفیقی از خطاهای تصادفی و قطاری، غیر مؤثر یا ناكافی خواهند بود. برای كانالهائی كه در آنها هر دو نوع خطا اتفاق می‌افتد، بهتر است كدهایی را طراحی كنیم كه قادر به اصلاح تصادفی و یا خطاهای یك یا چند قطاری باشد.

كدهای كانولوشن و مقایسه آن با كدهای قالبی:

اختلاف اصلی بین كدهای قالبی مورد بحث در قسمتهای قبل و كدهای كانولوشن بازگشتی[4] در این است كه :

الف) در حالت قالبی، تولید یك قالب n رقمی توسط كد كننده واحد زمانی خاص فقط وابسته به k رقم پیام ورودی در همان واحد زمانی است. ولی در یك كد كانولوشن، تولید یك قالب n رقمی توسط كد كننده در یك واحد زمانی نه فقط وابسته به k رقم پیام ورودی در همان واحد زمانی است، بلكه وابسته به كمتر از آن قالب رقمهای پیام قبلی نیز می باشد.

 


دانلود مقاله بررسی كاربرد كدینگ در مخابرات


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
,

تاريخ : 9 شهريور 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : moh3en | بازدید : <-PostHit->
مقاله بررسی علم الكترونیك (تایمرها و …)

مقاله بررسی علم الكترونیك (تایمرها و …)در 67 صفحه ورد قبال ویرایش

دانلود مقاله بررسی علم الكترونیك (تایمرها و …)

تحقیق بررسی علم الكترونیك (تایمرها و …)
پروژه بررسی علم الكترونیك (تایمرها و …)
مقاله بررسی علم الكترونیك (تایمرها و …)
دانلود تحقیق بررسی علم الكترونیك (تایمرها و …)
دسته بندیفنی و مهندسی
فرمت فایلdoc
حجم فایل51 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل67

مقاله بررسی علم الكترونیك (تایمرها و …)در 67 صفحه ورد قابل ویرایش  

چكیده:

تایمر دیجیتالی كه دراین پروژه طراحی شده است و معرفی می گردد دارای مشخصات زیر است:

- نمایش مراحل برنامه بر روی سون سگمنت (26 مرحله).

- حفظ مرحله برنامه در هنگام قطع برق با استفاده از باطری BACKUP .

-  انتخاب شروع از هرمرحله برنامه با استفاده از كلیدهای PROGRAM .

- كوچك بودن حجم مدار نسبت به نمونه های مشابه دیجیتالی .

اصولاً تایمر برای شمارش اتفاقات بكار می رود. و تعداد خاصی از این اتفاقات برای ما اهمیت دارد تا در این زمانهای خاص به یك دستگاه فرمان روشن یا خاموش بودن را بدهیم. دراصل تایمر دیجیتالی یك شمارنده است كه تعداد پالسهای ورودی را بصورت باینری می شمارد و اگر ما از میان این اعداد موردنظر خودمان را به وسیله یك دیكودر، دیكودر كنیم، به راحتی می توانیم به تعدادی خروجی فرمان دهیم.


مقدمه:

درعصری كه ما در آن زندگی می كنیم، علم الكترونیك یكی از اساسی ترین و كاربردی­ترین علومی است كه در تكنولوژی پیشرفته امروزه نقش مهمی را ایفا می كند.

الكترونیك دیجینتال یكی از شاخه های علم الكترونیك است كه منطق زیبای آن انسان را مجذوب خود می كند.

امروزه اكثر سیستمهای الكترونیكی به سمت دیجیتال سوق پیدا كرده است و این امر به علت مزایای زیادی است كه سیستمهای دیجیتال نسبت به مدارهای آنالوگ دارند.

مداری كه ادر این پروژه معرفی می گردد یك مدار فرمان میكرویی است كه به منظور جایگزینی برای نمونه مكانیكی آن طراحی گردیده است.

برای طراحی و ساخت یك تایمر ماشین لباسشویی، قبل از هرچیز باید ماشین لباسشویی، طرزكار و همچنین عملكرد قسمتهای مختلف آن را بشناسیم. برای این منظور در ابتدات به شرح قسمتهای مختلف آن می پردازیم:

اجزای زیر قسمتهای مختلف یك ماشین لباسشویی را تشكیل می دهند:

موتور ، پمپ تخلیه، المنت گرمكن، شیربرقی، اتوماتیك دما، هیدرو سوئیچ و تایمر.

اگر بخواهیم عملكرد ماشین لباسشویی را بطور خلاصه بیان كنیم، به این صورت است كه ابتدا شیرآب (شیربرقی) بازشده و آب مخزن را پر می كند. سپس درصورت نیاز، گرمكن آب مخزن را به گرمای مجاز می رساند. سپس موتور شروع به چرخاندن لباسهای كثیف می كند. سپس پمپ، آب كثیف را از مخزن به بیرون از ماشین پمپ    می كند. این سلسله عملیات ادامه دارد تا در انتها ماشین بطوراتوماتیك خاموش شده و متصدی دستگاه می تواند لباسهای شسته شده را از دستگاه خارج كند. فرمان تمام اجزای فوق را تایمر می دهد. برای آشنایی با تایمر مكانیكی، مختصری درمورد آن توضیح    می دهیم:

این تایمر به ا ین صورت عمل می كند كه یك موتور الكتریكی كوچك، یك محور را توسط چرخ دنده هایی می چرخاند و این محور یك سری دیسك های پلاستیكی هم محور را می چرخاند. این دیسك ها بر روی خود دارای برجستگی هایی است و برروی این برجستگی ها زائده هایی قرار می گیرند كه با چرخیدن دیسك، این زائده ها بالا و پایین رفته و پلاتین هایی را بازوبسته می كنند. و این پلاتین ها نیز به نوبه خود یك سری اتصال های الكتریكی قطع و وصل می شوند كه می توانند به عنوان فرمان های الكتریكی قسمتهای مختلف لباسشویی به كار روند. شكل زیر نحوه عملكرد این نوع تایمر را نشان می دهد:

تایمرهای مكانیكی دارای عیوب و مزایایی هستند كه در زیر به آنها اشاره می شود:

بسیارگران هستند، استفاده از این نوع تایمر باعث پیچیدگی سیم كشی داخل ماشین لباسشویی می شود، بر اثر كاركرد پلاتین های آن اكسیده شده و به خوبی عمل نمی كند.

از مزیتهای مهم تایمر مكانیكی می توان نویزپذیر نبودن آن را نام برد. قبل از تشریح مدار تایمردیجیتالی و عملكرد آن، ابتدا كمی درمورد دو عنصر هیدروسوئیچ و اتوماتیك دما كه درتمام ماشین های لباسشویی وجود دارد (وكمتر در دستگاههای الكتریكی دیده می شود) توضیح می دهیم:

تایمرهای لباسشویی یك سری مشخصات عمومی دارند كه برای همه انواع آن صادق است.

این مشخصات به قرار زیر است:

- نشان د ادن مرحله برنامه در هرلحظه.

- حفظ مرحله برنامه درهنگام قطع برق.

- انتخاب شروع برنامه از هرمرحله دلخواه.

- خاموش كردن  لباسشویی پس از اتمام به صورت اتوماتیك.

هیدروسوئیچ كه مخفف سوئیچ هیدرولیكی است یك عنصر مكانیكی است كه پربودن یا خالی بودن مخزن لباسشویی از آب را، تشخیص می دهد.

این عنصر از یك مخزن كوچك تشكیل شده كه داخل آن یك دیافراگم قراردارد. این مخزن دارای یك ورودی هوا است. وقتی هوا تحت فشار معینی به داخل آن برسد، دیافراگم به جلو حركت كرده و یك اتصال الكتریكی را قطع و یا وصل می كند.

علت استفاده از هیدروسوئیچ در ماشین لباسشویی یكی به این دلیل است كه وقتی شیربرقی آب را بازكرده وآب وارد مخزن لباسشویی می شود، پس از رسیدن حجم آب بیش از حد مجاز وارد مخزن شود.

حافظه نیمه رسانا : RAM و ROM

برنامه ها و داده در حافظه ذخیره می شوند. حافظه های كامپیوتر بسیار متنوعند و اجزای همراه آنها بسیار، و تكنولوژی بطور دائم و پی در پی موانع را برطرف می كند، بگونه ای كه اطلاع از جدیدترین پیشرفتها نیاز به مطالعه جامع و مداوم دارد. حافظه هایی كه بطور مستقیم توسط CPU قابل دستیابی می باشند، IC های (مدارهای مجتمع) نیمه رسانایی هستند كه RAM  و ROM نامیده می شوند. دو ویژگی RAM و ROM را از هم متمایز میسازد : اول آن كه RAM حافظه خواندنی / نوشتنی است درحالی كه ROM حافظه فقط خواندنی است و دوم آن كه RAM فرار است (یعنی محتویات آن هنگام نبود ولتاژ تغذیه پاك می شود) درحالی كه ROM غیر فرار می باشد .

اغلب سیستمهای كامپیوتری یك دیسك درایو ومقدار اندكی ROM دارند كه برای نگهداری روال های نرم افزاری كوتاه كه دائم مورد استفاده قرار می گیرند و عملیات ورودی / خروجی را انجام می دهند كافی است. برنامه های كاربران و داده، روی دیسك ذخیره می گردند و برای اجرا به داخل RAM بار می شوند. با كاهش مداوم در قیمت هربایت RAM، سیستمهای كامپیوتری كوچك اغلب شامل میلیونها بایتRAM       می باشند.

گذرگاهها : آدرس ، داده و كنترل

یك گذرگاه عبارت است از مجموعه ای از سیم ها كه اطلاعات را با یك هدف مشترك حمل می كنند. امكان دستیابی به مدارات اطراف CPU توسط سه گذرگاه فراهم        می شود: گذرگاه آدرس، گذرگاه داده و گذرگاه كنترل. برای هرعمل خواندن یا نوشتن، CPU موقعیت داده (یا دستورالعمل) را با قراردادن یك آدرس روی گذرگاه آدرس مشخص می كند و سپس سیگنالی را روی گذرگاه كنترل فعال می نماید تا نشان دهد كه عمل موردنظر خواندن است یا نوشتن. عمل خواندن، یك بایت داده را از مكان مشخص شده در حافظه برمی دارد و روی گذرگاه داده قرار می دهد. CPU داده را می خواند و دریكی از ثبات های داخلی خود قرار می دهد. برای عمل نوشتن CPU داده را روی گذرگاه داده می گذارد. حافظه، تحت تأثیر سیگنال كنترل، عملیات را بعنوان یك سیكل نوشتن، تشخیص می دهد و داده را درمكان مشخص شده ذخیره می كند.

اغلب، كامپیوترهای كوچك 16 یا 20 خط آدرس دارند. با داشتن n خط آدرس كه هریك می توانند در وضعیت بالا(1) یا پایین (0) باشند، n 2 مكان قابل دستیابی است. بنابراین یك گذرگاه آدرس 16 بیتی می تواند به 65536 = 16 2 مكان، دسترسی داشته باشد و برای یك آدرس 20 بیتی 1048576 = 20 2 مكان قابل دستیابی است. علامت اختصاری K (برای كیلو) نماینده 1024 = 10 2 می باشد، بنابراین 16 بیت می تواند     K 64 = 10 2 × 2 مكان را آدرس دهی كند درحالی كه 20 بیت می تواند                K 1024 =10 2 × 10 2 ( یا Meg 1) را آدرس دهی نماید.

گذرگاه داده اطلاعات را بین CPU و حافظه یا بین CPU و قطعات I/O منتقل می كند. تحقیقات دامنه داری كه برای تعیین نوع فعالیتهایی كه زمان ارزشمند اجرای دستورالعملها را دریك كامپیوتر صرف می كنند، انجام شده است نشان می دهد كه كامپیوترها دوسوم وقتشان را خیلی ساده صرف جابجایی داده می كنند. ازآن جا كه عمده عملیات جابجایی بین یك ثبات CPU و RAM یا ROM خارجی انجام می شود تعداد خطهای (یا پهنای) گذرگاه داده در كاركرد كلی كامپیوتر اهمیت شایانی دارد. این محدودیت پهنا، یك تنگنا به شمار می رود: ممكن است مقادیر فراوانی حافظه در سیستم وجود داشته باشد و CPU از طریق گذرگاه داده  توسط پهنای گذرگاه داده محدود   می شود. به علت اهمیت این ویژگی، معمول است كه یك پیشوند را كه نشان دهنده اندازه این محدودیت است اضافه می كنند. عبارت «كامپیوتر 16بیتی» به كامپیوتری با 16 خط در گذرگاه داده اشاره می كند. اغلب كامپیوترها در طبقه بندی 4 بیت، 8 بیت، 16 بیت یا 32 بیت قرار می گیرند و توان محاسباتی كلی آنها با افزایش پهنای گذرگاه داده، افزایش می یابد.

ورودی های نوسان ساز روی تراشه

همان طور كه در شكل 2-2 نشان داده شده است. 8051 دارای یك نوسان ساز روی تراشه است و معمولاً با یك كریستال كه به پایه های 18 و19 متصل می شود، به راه   می افتد. خازنهای پایدار كننده نیز به صورت نشان داده شده، مورد نیاز هستند. فركانس نامی كریسال برای اغلب ICهای خانوادهMCS-51TM ، 12 مگاهرتز است، هر چند كه 80C31BH-1 می تواند با فركانسهایی تا 16 مگاهرتز نیز كار كند. نوسان ساز روی تراشه الزاماً نیازی به یك كریستال ندارد.

اتصالات تغذیه

8051 با یك تغذیه 5+ ولتی كار می كند. اتصال Vcc به پایه 40 و Vss (زمین) به پایه 20 وصل می شود.

ساختار درگاه I/O

نوشتن در پایه یك درگاه، داده را در یك ذخیره ساز درگاه بار می كند. در اثر این عمل یك ترانزیستور اثر میدانی (FET) كه به پایه درگاه وصل شده است، راه اندازی میشود. قابلیت راه اندازی برای درگاههای2,1 و 3 به اندازه چهار TTL شاتكی كم مصرف و برای درگاه 0 به اندازه هشت عدد از همین نوع TTL می باشد.

توجه كنید كه مقاومت بالابرنده در درگاه 0 وجود ندارد. (مگر هنگامی كه به عنوان گذرگاه خارجی آدرس و داده عمل می كند). ممكن است یك مقاومت بالابرنده خارجی بسته به مشخصات ورودی وسیله ای كه توسط درگاه راه اندازی می شود، مورد نیاز باشد.

در 8051 دو قابلیت «خواندن ذخیره ساز» و «خواندن پایه» وجود دارد. دستورالعملهایی كه عمل بخوان- تغییر بده- بنویس را بكار می برند (مثل CPL P1.5)، برای پرهیز از تشخیص نادرست سطح ولتاژ در مواقعی كه پایه بشدت تحت بار قرار دارد (مثل هنگامی كه بیس یك ترانزیستور را تحریك می كند)، عمل خواندن را از ذخیره ساز انجام می دهند و دستورالعملهایی كه یك بیت از درگاه وارد می كنند (مثل P1.5،MOV C)، پایه را  می خوانند. ذخیره ساز درگاه در این مورد باید شامل1 منطقی باشد و گرنه EET راه انداز روشن می شود و خروجی را پایین می كشد. Reset كردن سیستم همة ذخیره سازهای درگاه را 1می كند. پس اگر یك ذخیره ساز درگاه پاك شود (مثل CLR P1.5)، متعاقب آن نمی توان از پایه به عنوان ورودی استفاده كرد، مگر این كه ابتدا ذخیره ساز 1 شود. (SET P1.5) 

دانلود مقاله بررسی علم الكترونیك (تایمرها و …)


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
,

تاريخ : 9 شهريور 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : moh3en | بازدید : <-PostHit->
مقاله بررسی علم الکترونیک و مدار فرمان میکروبی

مقاله بررسی علم الکترونیک و مدار فرمان میکروبی در 85 صفحه ورد قابل ویرایش

دانلود مقاله بررسی علم الکترونیک و مدار فرمان میکروبی

تحقیق بررسی علم الکترونیک و مدار فرمان میکروبی 
پروژه بررسی علم الکترونیک و مدار فرمان میکروبی 
مقاله بررسی علم الکترونیک و مدار فرمان میکروبی 
دانلود تحقیق بررسی علم الکترونیک و مدار فرمان میکروبی
دسته بندیفنی و مهندسی
فرمت فایلdoc
حجم فایل56 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل85

مقاله بررسی علم الکترونیک و مدار فرمان میکروبی در 85 صفحه ورد قابل ویرایش  

فهرست مطالب

مقدمه ۷
موادتغذیه ۱۲
(ADC0804) IC 15
آشنایی با میکروکنترلرها ۱۶
۱-۱ مقدمه ۱۶
۲-۱ اصطلاحات فنی ۲۰
۳-۱ واحد پردازش مرکزی ۲۰
۴-۱ حافظه نیمه رسانا : RAM و ROM 23
5-1 گذرگاهها : آدرس ، داده و کنترل ۲۴
۶-۱ ابزارهای ورودی / خروجی ۲۶
۱-۶-۱ ابزارهای ذخیره سازی انبوه ۲۷
۲-۶-۱ ابزارهای رابط با انسان ۲۸
۳-۶-۱ ابزارهای کنترل / نظارت ۲۸
۷-۱ برنامه ها : بزرگ و کوچک ۲۹
۸-۱ میکروها ، مینی ها و کامپیوترهای مرکزی۱ ۳۲
۹-۱ مقایسه ریزپردازنده ها با میکروکنترلرها ۳۳
۱-۹-۱ معماری سخت افزار ۳۳
۲-۹-۱ کاربردها ۳۵
۳-۹-۱ ویژگیهای مجموعه دستورالعمل ها ۳۵
۱۰-۱ مفاهیم جدید ۳۷
۱۱-۱- مزیت ها و معایب ۴۰
۱-۲- مروری برخانواده MCS-51TM 42
2-2- بررسی اجمالی پایه ها ۴۴
۱-۲-۲- درگاه ۰ ۴۵
۲-۲-۲- درگاه ۱ ۴۵
۳-۲-۲- درگاه ۲ ۴۶
۴-۲-۲- درگاه۳ ۴۶
۵-۲-۲- (Program Store Enable) PSEN 47
6-2-2- (Address Latch Enable) ALE 47
7-2-2- (External Access) 48
8-2-2- (Reset)RST 49
9-2-2- ورودی های نوسان ساز روی تراشه ۴۹
۱۰-۲-۲- اتصالات تغذیه ۵۰
۳-۲- ساختار درگاه I/O 50
4-2- سازمان حافظه ۵۲
۱-۴-۲- RAM همه منظوره ۵۳
۲-۴-۲- RAM بیت آدرس پذیر ۵۴
۳-۴-۲- بانک های ثبات ۵۶
۵-۲- ثبات های کاربرد خاص ۵۷
۱-۱-۵-۲ پرچم نقلی ۵۹
۲-۱-۵-۲ پرچم نقلی کمکی ۶۰
۳-۱-۵-۲ پرچم ۰ ۶۱
۴-۱-۵-۲ بیت های انتخاب بانک ثبات ۶۱
۵-۱-۵-۲ پرچم سرریز ۶۱
۶-۱-۵-۲ بیت توازن ۶۲
۲-۵-۲ ثبات B 63
3-5-2 اشاره گر پشته ۶۳
۴-۵-۲ اشاره گر داده ۶۴
۵-۵-۲ ثبات های درگاه ۶۵
۶-۵-۲ ثبات های تایمر ۶۷
۷-۵-۲ ثبات های درگاه سریال ۶۷
۸-۵-۲ ثبات های وقفه ۶۸
۹-۵-۲ ثبات کنترل توان ۶۸
۱-۹-۵-۲ حالت معلق ۶۹
۲-۹-۵-۲ حالت افت تغذیه ۷۰
۶-۲ حافظه خارجی ۷۰
۱-۶-۲ دستیابی به حافظه کد خارجی ۷۲
۲-۶-۲ دستیابی به حافظه داده خارجی ۷۲
۳-۶-۲ رمزگشایی آدرس ۷۵
۶-۵-۲ ثبات های تایمر ۷۶
۷-۵-۲ ثبات های درگاه سریال ۷۷
۸-۵-۲ ثبات های وقفه ۷۷
۹-۵-۲ ثبات کنترل توان ۷۸
۱-۹-۵-۲ حالت معلق ۷۸
۲-۹-۵-۲ حالت افت تغذیه ۷۹
۶-۲ حافظه خارجی ۷۹
۱-۶-۲ دستیابی به حافظه کد خارجی ۸۱
۲-۶-۲ دستیابی به حافظه داده خارجی ۸۱
۳-۶-۲ رمزگشایی آدرس ۸۴
۷-۲ امکانات اضافی ۸۰۳۲ / ۸۰۵۲ ۸۵
۸-۲ عملیات راه اندازی مجدد ، reset 86
خروجی آنالوگ ۸۸
هدف طرح ۸۹
رابط بلندگو ۹۳

 

درعصری كه ما در آن زندگی میكنیم ، علم الكترونیك یكی از اساسی ترین و كاربردی ترین عملومی است كه در تكنولوژی پیشرفته امروزه نقش مهمی را ایفا میكند.

الكتورنیك دیجینتال یكی از شاخه های علم الكترونیك است كه منطق زیبای آن انسان را مجذوب خود میكند .

امروزه اكثر سیستمهای الكترونیكی به سمت دیجیتال سوق پیدا كرده است و این امر به علت مزایای زیادی اتس كه سیستمهای دیجییتال نسبت بهخ مدارهای آنالوگ دارند .

مداری كه ادر این پروژه معرف میگردد یك مدار فرمان میكروبی است كه به منظور جایگزینی برای نمونه مكانیكی آن طراحی گردیده است .

برای طراحی و ساخت یك تایمر ماشین لباسشویی ، قبل از هرچیز باید ماشین لباسشویی ، طرزكار و همچنین عملكرد قسمتهای مختلف آن را بشناسیم . برای این منظور در ابتدات به شرح قسمتهای مختلف آن میپردازیم :

اجزای زیر قسمتهای مختلف یك ماشین لباسشویی را تشكیل میدهند:

موتور ، پمپ تخلیه ، المنت گرمكن ، شیربرقی ، اتوماتیك دما ، هیدرو سوئیچ و تایمر .

اگر بخواهیم عملكرد ماشین لباسشویی را بطور خلاصه بیان كنیم ، به این صورت است كه ابتدا شیرآب (شیربرقی) بازشده و آب مخزن را پر میكند . سپس درصورت نیاز ، گرمكن آب مخزن را به گرمای مجاز میرساند . سپس موتور شروع به چرخاندن لباسهای كثیف میكند . سپس پمپ ، آب كثیف را از مخزن به بیرون از ماشین پمپ میكند . این سلسله عملیات ادامه دارد تا در انتها مشاین بطوراتوماتیك خاموش شده و متصدی دستگاه میتواند لباسهای شسته شده را از دستگاه خارج كند . فرمان تمام اجزاری فوق را تایمر میدهد . برای آشنایی با تایمر مكانیكی ، مختصری درمورد آن توضیح میدهیم :

این تایمر به ا ین صورت عمل میكند كه یك موتور الكتریكی كوچك ، یك محور را توسط چرخ دنده هایی میچرخاند و این محور یك سری دیسك های پلاستیكی هم محور ار میچرخاند . این دیسك ها بر روی خود دارای برجستگی هایی است و برروی این برجستگی ها زائده هایی قرار میگیرند كه با چرخیدن دیسك ، این زائده ها بالا و پایین رفتئه و پلاتین هایی را بازوبسته میكنند . و این پلاتین ها نیز به نوبه خود یك سری اتصال های الكتریكی قطع و وصل میشوند كه میتوانند به عنوان فرمان های الكتریكی قسمتهای مختلف لباسشویی به كار روند . شكل زیر نحوده عملكرد این نوع تایمر را نشان میدهد :

تایمرهای مكانیكی دارای عیوب و مزایایی هستند كه در زیر به آنها اشاره میشود :

بسیار گران هستند ، استفاده از این نوع تایمر باعث پیچیدگی سیم كشی داخحل ماشین لباسشویی میشود ، بر اثر كاركرد پلاتین های آن اكسیده شده و به خوبی عمل نیمكند .

از مزینتهای مهم تایمر مكانیكی میتوان نویزپذیر نبودن آن را نام برد . قبل از تشریح مدار تایم ردیجیتالی و عملكرد آن ، ابتدا كمی درمورد دو عنصر هیدروسوئیچ و اتوماتیك دما كه درتمام ماشین های لباسشویی وجود دارد (وكمتر در دستگاههای الكتریكی دیده میشود) توضیح میدهیم :

-1 واحد پردازش مركزی

CPU ، به عنوان «مغز» سیستم كامپیوتری ، تمامی فعالیتهای سیستم را اداره كرده و همه عملیات روی داده را انجام میدهد . اندیشه اسرارآمیز بودن CPU در اغلب موارد نادرست است زیرا این تراشه فقط مجموعه ای از مدارهای منطقی است كه بطورمداوم دو عمل را انجام میدهئد : واكشی  دستورالعمل ها ، و اجرای آنها . CPU توانایی درك و اجرای دستورالعمل ها را براساس مجموعه ای از كدهای دودویی دارد كه هریك از این كدها نشان دهنده یك عمل ساده است . این دستورالعمل ها معمولا حسابی (جمع ، تفریق ، ضرب و تقسیم) ، منطقی NOT , OR , AND) وغیره) ، انتقال داده یا عملیات انشعاب هستند و با مجموعه ای از كدهای دودویی با نام مجموعه دستورالعمل ها9 نشان داده میشوند .

شكل 3-1 یك تصویر بی نهایت ساده شده از داخل یك CPU است . این شكل مجموعه ای از ثبات ها را برای ذخیره سازی موقت اطلاعات ، یك واحد عملیات حسابی و منطقی2 (ALU) برای انجام عملیات روی این اطلاعات ، یك واحد كنترل و رمزگشایی دستورالعمل3 (كه عملیاتی را كه باید انجام شود تعیین میكند و اعمال لازم را برای انجام آنها شروع مینماید.) و دوثبات اضافی را نشان میدهد .

ثبات دستورالعمل (IR) كد دودویی هردستورالعمل را درحال اجرا نگه میدارد و شمارنده برنامه (PC) آدرس حافظه دستورالعمل بعدی را كه باید اجرا شود نشان میدهد .

واكشی یك دستورالعمل از RAM سیستم یكی از اساسی ترین اعمالی است كه توسط CPU انجام میشود و شامل این مراحل است : (الف) محتویات شمارنده برنامه درگذرگاه آدرس قرار میگرد (ب) یك سیگنال كنترل READ فعال میشود (پ) داده (كد عملیاتی4 دستورالعمل) از RAM خوانده میشود و روی گذرگاه داده قرار میگیرد (ت) كد عملیاتی در ثبات داخلی دستورالعمل CPU انجام میشود و (ث) شمارنده برنامه یك واحد افزایش مییابد تا برای واكشی بعدی از حافظه آماده شود . شكل 4-1 نشان دهنده جریان اطلاعات برای واكشی یك دستورالعمل است .

6-2 حافظه خارجی

برای پرهیز از یك تنگنای بالقوه درطراحی ، میكروكنترلرها باید قابلیت توسعه را فراتر از منابع و امكانات روی تراشه خود داشته باشند . اگر قرار است امكانایت توسعه یابد (حافظه ، I/O و مانند آن) قابلیت آن باید وجود داشته باشد . معماری MCS-51MT این قابلیت را به صورت K64 بایت فضای حافظه خارجی برای داده فراهم كرده است و درصورت نیاز ROM و RAM اضافی را میتوان به آن افزود . IC های ارتباط با ابزارهای جانبی نیز میتوانند برای افزایش قابلیت I/O اضافه گردند . اینها جزئی از فضای حافظه داده خارجی با استفاده از نقشه حافظه برای ‌I/O میباشند .

هنگامی كه حافظه خارجی مورد استفاده قرار میگیرد درگاه 0 به عنوان یك درگاه I/O قابل استفاده نیست . این درگاه به گذرگاه آدرس (A0-A7) و داده (D0-D7) مالتی پلكس شده تبدیل میشود . ALE بایت پایین آدرس را در شروع هرسیكل حافظه خارجی ذخیره میكند . درگاه 2 معمولا (اما نه همیشه) برای بایت بالای گذرگاه آدرس به كارگرفته میشود .

پیش از بحث پیرامون جزئیات خاص مالتی پلكس كردن گذرگاه های آدرس و داده ، ایده كلی درشكل 7-2 نشان داده شده است . یك آرایش بدون مالتی پلكس از 16 خط اختصاصی آدرس و 8 خط اختصاصی داده یعنی كلا از 24 پایه استفاده میكند . آرایش مالیت پلكس شده 8 خط گذرگاه داده را با بایت پایین گذرگاه آدرس مالتی پلكس مینماید . این تعداد با 8 خط دیگر برای بایت بالای گذرگاه آدرس ، كلا 16 پایه میشود . این صرفه جویی در پایه ها باعث میشود كه امكانات و توانایی های بیشتری دریك بسته بندی دو ردیفه 40 پایه ایجاد شود .

حال ببینیم كه آرایش مالتی پلكس شده چگونه كار میكند : درطی نیمه نخست هرسیكل حافظه بایت پایین آدرس در درگاه 0 قرار میگیرد و توسط ALE ذخیره میشود . یك 74HC373 (یا معادل آن) بایت پایین آدرس درطی سیكل حافظه پایدار نگاه میدارد . درطی نیمه دوم سیكل حافظه درگاه 0 به عنوان گذرگاه داده به كار میرود و داده ، بسته به عمل انجام شده خوانده یا نوشته میشود .

دانلود مقاله بررسی علم الکترونیک و مدار فرمان میکروبی


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
,

تاريخ : 9 شهريور 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : moh3en | بازدید : <-PostHit->
مقاله بررسی رادیوگرافی

مقاله بررسی رادیوگرافی در 43 صفحه ورد قابل ویرایش

دانلود مقاله بررسی رادیوگرافی

تحقیق بررسی رادیوگرافی
پروژه بررسی رادیوگرافی
مقاله بررسی رادیوگرافی
دانلود تحقیق بررسی رادیوگرافی
دسته بندیفنی و مهندسی
فرمت فایلdoc
حجم فایل34 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل43

مقاله بررسی رادیوگرافی در 43 صفحه ورد قابل ویرایش 

رادیوگرافی

 

پیشگفتار

پرتوهای الكترومغناطیس با طول موجهای بسیار كوتاه ،‌یعنی پرتوهای X و  ، بدرون محیطهای مادی جامد نفوذ كرده ولی تا حدی بوسیلة آنها جذب می شوند. میزان جذب به چگالی و ضخامت ماده ای كه موج از آن می گذرد و همچنین ویژگیهای خود پرتوالكترومغناطیس بستگی دارد. تشعشعی را كه از ماده عبور می كند می توان روی فیلم و یا كاغذ حساس آشكارسازی و ثبت نموده ، بر روی یك صفحه دارای خاصیت فلورسانس و یا به كمك تجهیزات الكترونیكی مشاهده نمود.

به بیان دقیق ، رادیوگرافی به فرآیندی اطلاق می شود كه در آن تصویر بر روی یك فیلم ایجاد شود. هنگامی كه تصویری دائمی بر روی یك كاغذ حساس به تابش ثبت گردد،‌فرآیند به رادیوگرافی كاغذی موسوم می باشد. سیستمی كه در آن تصویری نامریی بر یك صفحة باردار الكترواستاتیكی ایجاد شده و از این تصویر برای ایجاد تصویر دائمی بر روی كاغذ استفاده می شود، به رادیوگرافی خشك شهرت داشته و فرآیندی كه بر یك صفحه دارای خاصیت فلورسانس تصویر گذار تشكیل می دهد، فلورسكپی نامیده می شود. بالاخره هنگامی كه شدت تشعشعی كه از ماده گذشته بوسیله تجهیزات الكترونیكی نمایان و مشاده گردد، با فرآیند پرتوسنجی سرو كار خواهیم داشت.

به جای پرتوهای X و  می توان از پرتوهای نوترون استفاده نمود ، این روش به رادیوگرافی نوترونی موسوم می باشد (به بخش 2-7 فصل 7 رجوع كنید)

هنگامی كه یك فیلم رادیوگرافی تابش دیده ظاهر شود ،‌با تصویری روبرو خواهیم بود كه كدورت نقاط مختلف آن متناسب با تشعشع دریافت شده بوسیلة آنها بوده و مناطقی از فیلم كه تابش بیشتری دریافت كرده اند سیاه تر خواهند بود. همانطور كه پیش از این اشاره كردیم ،‌میزان جذب در یك ماده تابعی از چگالی و ضخامت آن می باشد. همچنین وجود پاره ای از عیوب از قبیل تخلخل و حفره نیز بر میزان جذب تأثیر می گذارد. بنابراین ، آزمون رادیوگرافی را می توان برای بازرسی و آشكارسازی برخی از عیوب مواد و قطعات مورد استفاده قرار داد. در بكار بردن سیستم رادیوگرافی و دیگر فرآیندهای مشابه یابد نهایت دقت اعمال شود ،‌زیرا پرتوگیری بیش از حد مجاز می تواند نسوج بدن را معیوب نماید.

كاربردهای رادیوگرافی

ویژگیهایی از قطعات و سازه ها را كه منشأ تغییر كافی ضخامت یا چگالی باشند، می توان به كمك رادیوگرافی آشكارسازی و تعیین نمود. هر چه این تغییرات بیشتر باشد آشكارسازی آ“ها ساده تر خواهد بود ،‌تخلخل و دیگر حفره ها و همچنین ناخالصیها – به شرط آنكه چگالیشان متفاوت با مادة اصلی باشد . از جمله اصلی ترین عیوب قابل تشخیص با رادیوگرافی به شمار می روند. عموماً بهترین نتایج بازرسی هنگامی حاصل خواهد شد كه ضخامت عیب موجود در قطعه ، در امتداد پرتوها ، قابل ملاحظه باشد. عیوب مسطح از قبیل تركها ،‌به سادگی قابل تشخیص نبوده و امكان آشكارسازی آنها بستگی به امتدادشان نسبت به امتداد تابش پرتوها خواهد داشت. هر چند كه حساسیت قابل حصول در رادیوگرافی به عوامل گوناگونی بستگی پیدا می كند ؛ ولی در حالت كلی اگر ویژگی مورد نظر تفاوت میزان جذب 2درصد یا بیشتر ،‌نسبت به محیط مجاور ،‌را به همراه داشته قابل تشخیص خواهد بود.

رادیوگرافی و بازرسی فراصوتی (به فصل 5 رجوع كنید ) روشهایی هستند كه معمولاً برای آشكارسازی موفقیت آمیز عیوب درونی و كاملاً زیر سطحی مورد استفاده قرار می گیرند. البته باید توجه دشات كه كاربرد آنها به همین مورد محدود نمی كگدرد. این دو روش را می توان مكمل همدیگر دانست ، زیرا در حالیكه رادیوگرافی برای عیوب غیر مسطح مؤثرتر می باشد، روش فراصوتی نقایص مسحط را راحت تر تشخیص می دهد.

تكنیكهای رادیوگرافی غالباً برای آزمایش جوش و قطعات ریختگی مورد استفاده قرار می گیرد و در بسیاری از موارد ، از جمله مقاطع جوش و ریختگی های ضخیم سیستم های فشار بالا (مخازن تحت فشار ) ،‌بازرسی با رادیوگرافی توصیه می شود. همچنین می توان وضعیت استقرار و جاگذاری صحیح قطعات مونتاژ شدة سازه ها را به كمك رادیوگرافی مشخص نمود. یكی از كاربردهای بسیار مناسب به جای این روش ، بازرسی مجموعه های الكتریكی و الكترونیكی برای پیدا كردن ترك ، سیمهای پاره شده ، قطعات اشتباه جاگذاری شده یا گم شده و اتصالات لحیم نشده است. ارتفاع مایعات در سیستم های آب بندی شدة حاوی مایع را نیز می توان با روش رادیوگرافی تعیین نمود.

هر چند روش رادیورگرافی را می توان برای بازرسی اغلب مواد جامد بكار برد، ولی آزمایش مواد كم چگالی و یا بسیار چگال می تواند با مشكلاتی همراه باشد. مواد غیر فلزی و همچنین فلزات آهنی و غیر آهنی ،‌در محدودة وسیعی از ضخامت ، را می توان با این تكنیك بازرسی كرد. حساسیت روشهای رادیوگرافی به پارامترهای چندی از جمله نوع و شكل قطعه و نوع عیوب آن بستگی دارد. این عوامل در بخشهای زیرین مورد توجه قرار خواهد گرفت.

برخی از محدودیت رادیوگرافی

هر چند بازرسی غیر مخرب به روش رادیوگرافی تكنیكی بسیار مفید برای آزمون مواد به حساب می آید ،‌ولی دارای محدودیتها و معایبی نیز هست.هزینه های مرتبط با رادیوگرافی در مقایسه با دیگر روشهای غیر مخرب بالا می باشد ؛ میزان سرمایه گذای ثابت برای خرید تجهیزات اشعه X زیاد بوده و بعلاوه ، فضای قابل ملاحظه ای برای آزمایشگاه كه تاریكخانه نیز بخشی از آنست مورد نیاز است . هزینه سرمایه گذاری برای منابع اشعة X قابل جابجایی كه برای بازرسی های «درجا» مورد استفاده قرار می گیرند بسیار كمتر ؛ ولی به تاریكخانه و فضای تفسیر فیلم نیاز خواهد بود.

هزینه های عملیاتی رادیورگافی نیز بالا می باشد ،‌زمان سوار كردن و تنظیم دستگاهها معمولاً طولانی بوده و ممكن است بیش از نصف كل زمان بازرسی را در برگیرد. رادیوگرافی پای كار قطعات و سازه ها ممكن است فرآیندی طولانی باشد، زیرا تجهیزات قابل جابجایی اشعه X دارای پرتوهای كم انرژی بوده و چشمه های قابل جابجایی اشعة  نیز ،‌به همین ترتیب ، شدت نسبتاً كمی دارند زیرا منابع پر انرژی احتیاج به حفاظ های سنگینی داشته و بنابراین عملاً قابل انتقال نخواهند بود.

با توجه به این عوامل ،‌رادیوگرافی پای كار به ضخامت های تا 75 میلیمتر فولاد یا معادل آن محدود می گردد؛ در اینحال نیز آزمایش مقاطع ضخیم ممكن است تا چند ساعت طول كشد . در اینگونه موارد ممكن است پرسنل واحد مورد بازرسی برای مدتی طولانی مجبور به ترك محل گردند ،‌كه این عامل را نیز باید در زمرة معایب این تكنیك بازرسی به حساب آورد.

چشمه های تشعشع گاما

پرتوهای گاما حاصل واپاشی هستة‌اتمهای مواد رادیوآكتیو بوده و به عكس بیناب پیوستة (گستردة ) حاصل از لامپ های اشعة X ، تابش كننده های  یك یا چند طول موج كه هر یك از فوتونهای مشخص و با انرژی معین تشكیل شده ، تولید می كنند . رادیوم كه یك عنصر رادیواكتیو طبیعی است، مدتها به عنوان تابش كننده  در رادیوگرافی مورد استفاده قرار می گرفت ؛ ولی امروزه بیشتر از رادیوایزوتوپهای حاصل از رآكتورهای هسته ای استفاده می شود. ایزوتوپهایی كه معمولاً به عنوان چشمة تابش كننده  در رادیوگرافی مورد استفاده قرار می گیرند عبارتند از سزیم 137 ،‌كبالت 60 ، ایریدیم 192 و تالیوم 170 (اعداد معرف عدد جرمی هسته های رادیواكتیو می باشند).

شدت تشعشع ساطع شده از یك چشمة تابش  با ادامة واپاشی هسته های ناپایدار به طور پیوسته كاهش می یابد، آهنگ واپاشی به طور نمایی و طبق رابطه زیر نسبت به زمان كم می شود:

كه I شدت تشعشع نخستین ،‌It  شدت در زمان t و k ضریبی است ثابت كه به اتم های متلاشی شونده بستگی دارد . یكی از ویژگیهای مهم هر ایزوتوپ رادیواكتیو نیمه عمر آن می باشد ، این مدت عبارت از زمانی است كه شدت تشعشع به نصف میزان اولیه آن كاهش می یابد. بعد از دو نیمه عمر ، شدت تشعشع به 4/1 مقدار اولیه و پس از سه نیمه عمر به 8/1 آن كاهش می یابد و الی آخر . اگر نیمه عمر T‑و شدت تابش در زمان T نیز It باشد ، می توان نوشت :

 بنابراین :                                   
 و یا :                                   KT=Ln2

                           و بالاخره                               

یكی دیگر از ویژگیهای هر چشمة تابش  قدرت آن است ، كه بر حسب كوری اندازه گیری می شود ، و عبارتست از تعداد فروپاشیهای اتمی در واحد زمان (یك ثانیه ) . قدرت چشمه نیز به طور نمایی نسبت به زمان كاهش یافته و در هر زمان می توان آن را از رابطه زیر به دست آورد:

                     S0-kt= S   t

شدت تشعشع كه ،‌معمولاً بر حسب رونتگن در ساعت و در فاصلة یك متری از چشمه اندازه گیری می شود ،‌عبارتست از قدرت چشمه ( بر حسب كوری ) ضربدر ظرفیت تشعشع ( برحسب رونتگن در ساعت در فاصله یك متری بر كوری ) . اندازة ظرفیت برای هر ایزوتوپ رادیواكتیو مقدار ثابتی است . یكی دیگر از ویژگیهای چشمه های  فعالیت ویژة آنهاست كه بر حسب كوری برگم بیان می شود و معیاری از فعالیت واحد جرم چشمة رادیواكتیو است .

چشمه های رادیوآكتیو تجارتی معمولاً ماهیت فلزی دارند،‌البته نمكهای شیمیایی و گازهای جذب شده بر سطح كربن نیز ممكن است به عنوان چشمه مورد استفاده قرار گیرند. چشمة تابش كننده در حفاظ نازكی از مثلاً آلومینیوم یا فولاد زنگ نزن قرار گرفته و به این طریق از در معرض قرار گرفتن و نشت مادة رادیواكتیو و همچنین استفادة نادرست و خطرزای آن جلوگیری می شود. این منبع لفاف شده ، درون محفظه ای فولادی كه دارای پوشش سربی است قرار داده می شود. معمولاً دو نوع محفظة نگهدارنده مورد استفاده قرار می گیرد. در یكی از این انواع ، چشمة رادیواكتیو در محل ثابتی در مركز محفظه قرار گرفته و خروج پرتوها از یك درب مخروطی كه در بدنة‌آن تعبیه شده و می تواند كنار زده شود انجام می گیرد. از این نوع محفظة نگهدارنده ، برخی اوقات به عنوان دوربین رادیوایزوتوپ یاد می شود. نوع دیگر محفظة نگهدارنده ،‌دارای كنترل راه دور از نوع مكانیكی یا پنوماتیك می باشد كه بازكردن درب محفظه ، خارج كردن چشمه از آن و قراردادنش روی لوله ای تلسكوپی را به عهده دارد. پس از كامل شدن زمان تابش ، می توان چشمه را به داخل محفظه برگشت داده و درب آن را نیز بوسیلة كنترل كننده بست. این نوع چشمه ها بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند. زیرا كنترل از راه دور به اپراتور دستگاه امكان می دهد كه در فاصلة امن و دور از تابش اشعه قرار گیرد ؛ مزیت دیگر این نوع منابعی تابشی این است كه پرتوها در تمام جهات پخش شده و می توان چشمه را در مركز یك آزمایشگاه حفاظ دار قرار داده و تعداد زیادی از قطعات ،‌مثلاً تولیدات یك تك بار ریخته گری ،‌را كه دورادور آن قرار گرفته اند به طور همزمان رادیوگرافی كرد.

دانلود مقاله بررسی رادیوگرافی


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
,

تاريخ : 9 شهريور 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : moh3en | بازدید : <-PostHit->
مقاله بررسی دیودهای قدرت

مقاله بررسی دیودهای قدرت در 18 صفحه ورد قابل ویرایش

دانلود مقاله بررسی دیودهای قدرت

تحقیق بررسی دیودهای قدرت 
پروژه بررسی دیودهای قدرت 
مقاله بررسی دیودهای قدرت 
دانلود تحقیق بررسی دیودهای قدرت
دسته بندیفنی و مهندسی
فرمت فایلdoc
حجم فایل13 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل18

مقاله بررسی دیودهای قدرت در 18 صفحه ورد قابل ویرایش 

انواع دیودهای قدرت

در حالت ایده آل دیود نباید هیچ زمانی بازیابی معكوسی داشته باشد كه هزینه ساخت دیود را افزایش می دهد . در بسیاری از كاربردهای اثرات زمان بازیابی معكوس چندان اهمیت ندارند و می توان از دیود از دیودهای ارزان استفاده كرد . بسته به مشخصه های بازیابی و روشهای ساخت ، دیودهای قدرت را به سه گروه می توان تقسیم كرد . مشخصه ها و محدودیت های عملی هر گروه كاربردشان را مشخص می كند .

1-  دیودهای استاندارد یا همه منظوره

2-   دیودهای بازیابی سریع

3-   دیودهای شاتكی

دیودهای همه منظوره

دیودهای یكسو كننده همه منظوره زمان بازیابی معكوس نسبتاً زیادی دارند كه در حدودs μ 25 است و در كاربردهای سرعت پایین بكار می روند كه زمان بازیابی چندان اهمیتی ندارد (برای مثال در یكسو كننده ها و مبدلهای دیودی در كاربردهای فركانس رودی كم تا 1KHz ومبدلهای كموتاسیون خط )  .محدوده جریان این دیودها از كمتر از یك آمپر تا چند هزار آمپر و محدوده ولتاژ 50v تا حدود 5kv می باشد . این دیودها معمولاً به روش دیفیوژن ساخته می شوند . با این وجود یكسو كننده های آلیاژی كه در منابع تغذیه دستگاههای جوشكاری بكار می روند از لحاظ هزینه به صرفه تر هستند و محدوده كاری آنها تا 300A و 1000V می رسد .

دیودهای بازیابی سریع

دیودهای بازیابی سریع زمان بازیابی كوچكی (به طور معمول كمتر از s μ ) دارند . این دیودها در مدارهای مبدل dc به dc,dc,dc به ac كه سرعت بازیابی اغلب اهمیت بحرانی ای دارد بكار می روند . محدوده جریانی كاركرد این دیودها از كمتر از یك آمپر تا چند صد آمپر و محدوده ولتاژشان از 50 v تا حدود 3kv است .

برای محدوده ولتاژ بالای 400v ،‌دیودهای بازیابی سریع عموماً به روش دیفیوژن ساخته می شوند و زمان بازیابی بوسیله دیفیوژن طلا یا پلاتین كنترل می شود . برای محدوده ولتاژ كمتر از 400 v دیودهای اپی تكسال سرعت كلید زنی بیشتری نسبت به دیودهای دیفیوژنی دارند . دیودهای اپی تكسال پهنای بیس كمی دارند كه باعث      می شود زمان بازیابی كوچكی در حدود 50ns داشته باشند .

دیودهای شاتكی

مشكل ذخیره بار در پیوند p-n در دیودهای شاتكی حذف (یا حداقل ) شده است . این كار از طریق ایجاد یك سد پتانسیل كه میان یك فلز و یك نیمه هادی متصل       می شود ، انجام می پذیرد . یك لایه فلزی روی یك لایه اپی تكسیال باریك از سیلیكون نوع n قرار داده می شوند . سد پتانسیل رفتار یك پیوند p-n را شبیه سازی می كند . عمل یكسو كنندگی فقط به حاملهای اكثریت بستگی دارد و در نتیجه حاملهای اقلیت اضافی ای برای تركیب شدن وجود ندارند . اثر بازریابی منحصراً به خاطر ظرفیت خازنی خودپیوند نیمه هادی است .

MOSFET های قدرت

ترانزیستور پیوند دو قطبی عنصری كنترل شونده با جریان است و برای داشتن جریان در كلكتور به جریان بیس نیاز دارد . چون جریان كلكتور وابسته به جریان ورودی       می باشد ، بهره جریان به دمای پیوند بستگی زیادی دارد .

MOSFET قدرت یك عنصر كنترل شونده باولتاژ است و تنها به جریان ورودی كمی نیاز دارد . سرعت كلید زنی بسیار بالاست و زمانهای كلید زنی در حد نانو ثانیه می باشند . MOSFET های قدرت كاربردهای بسیاری در مبدلهای توان پایین و فركانس بالا یافته اند . MOSFET ها از لحاظ تخلیه الكترو استاتیك دارای مشكلاتی هستند و كار كردن با آنها مستلزم مراقبتهای ویژه است . به علاوه محافظت آنها تحت شرایط خطای اتصال كوتا به نسبت مشكل است .

محافظت از وسایل و مدارها

مقدمه

به خاطر پروسه بازریابی معكوس عناصر قدرت و عمل كلید زنی هنگام وجود اندوكتانس در مدار ، ولتاژهای گذرا در مدارهای مبدل رخ می دهند . حتی در مدارهایی كه به دقت طراحی شده اند ، ممكن است شرایط خطای اتصال كوتاه وجود داشته باشد كه منجر به عبور جریان خیلی زیاد از قطعات میگردد . گرمای تولیدی ناشی از تلفات در یك عنصر نیمه هادی باید به طور موثر و كار آمدی از بین رود تاقطعه در داخل محدوده گرمایی خود كار كند . كاركرد مطمئن یك مبدل نیازمند آن است كه همواره با فراهم كردن محافظت در برابر ولتاژ زیاد ،جریان زیاد و گرمای زیاد خاطر جمع باشیم كه شرایط مدار هیچگاه از مقدارهای مجاز فراتر نمی روند . در عمل عناصر قدرت در برابر 1) گرمای زیاد به وسیله گرماگیرها  2) dvdt,di/dt زیاد به وسیله مدارهای اسنابر  3 ) سیگنالهای گذرای بازیابی معكوس ،  4 ) سیگنالهای گذرای سمت منبع و بار و  5 ) وضعیت خطا ناشی از فیوزها ، محافظت می شوند.

 

دانلود مقاله بررسی دیودهای قدرت


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
,